لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۶:۵۸

«آمریکا سعی می کند سوریه را از ایران دور کند»


پرفسوربیرلینگ: «سوريه متحد ايران است. آمريکا تلاش خواهد کرد تا اين کشور را از ايران دور کند.»

پروفسور اشتفان بيرلينگ، استاد علوم سياسی، در دانشگاه «رگنسبورگ» آلمان، در گفتگویی با راديو فردا، اهمیت کنفرانس «صلح خاورمیانه» را، که روز سه شنبه آینده، در شهر آناپوليس، واقع در ايالت مريلند آمريکا، برگزار می شود، مورد بررسی قرار داده است.


رهبران و مسوولان ۴۹ کشور و سازمان، در کنفرانس «صلح خاورمیانه» شرکت می کنند.


اشتفان بيرلينگ در این مورد می گوید: «محور کنفرانس مرزهای آينده اسراييل و فلسطين است، مساله ای که از دهه ها پيش تا کنون مورد اختلاف است.»


اشتفان بیرلینگ می افزاید: «اين موضوع اصلی کنفرانس خواهد بود. در همين ارتباط موضوع شهرک های يهودی نشين نيز مطرح خواهد شد، وضعيت بيت المقدس هم بايد مشخص شود. از ديگر موضوعات مهم کنفرانس آناپوليس، اين پرسش خواهد بود که آوارگان فلسطينی تا چه حد اجازه بازگشت به کشورشان را خواهند داشت.»


در آستانه کنفرانس آناپوليس، اميدواری های زيادی نسبت به دستيابی راه حل برای درگيری ميان اسراييل و فلسطينيان مطرح می شود.


کارشناسان می گويند، ايالات متحده برای جلوگيری از گسترش افراطی گری در ميان مسلمانان و کاهش نفوذ ايران در منطقه، علاقه زيادی به موفقيت کنفرانس صلح در آناپوليس دارد.


بیرلینگ:«سوريه متحد ايران است. آمريکا تلاش خواهد کرد تا اين کشور را از ايران دور کند. آمريکايی ها در مجموع سعی می کنند که در منطقه دوباره جای پايی پيدا کنند.»

پروفسور بيرلينگ، عراق را يکی ديگر از انگيزه های آمريکا برای پيشبرد روند صلح خاورميانه ذکر می کند.


این استاد علوم سیاسی می گويد: «رييس جمهوری آمريکا که در اين کنفرانس نقش محوری را ايفا می کند، پس از بحران پديد آمده در عراق به يک موفقيت نياز دارد و به همين دليل تمام تلاش خود را خواهد کرد تا در دوره رياست جمهوری اش تحولی در خاورميانه ايجاد کند.»


وی می افزاید:« البته رييس جمهور سابق آمريکا، بيل کلينتون، ديد که اين کار، کار آسانی نيست چرا که رهبران ضعيفی در اسراييل و فلسطين حکومت می کنند. البته شايد اين بار اين موضوع خود به حل بحران کمک کند، چرا که آنها علاقمند هستند تا نام شان با صلح و يافتن راه حل پيوند بخورد.»


عربستان و سوريه از کشورهای مهم اسلامی هستند که علی رغم نارضايتی ايران قرار است در کنفرانس آناپوليس شرکت کنند.


به گفته پروفسور بيرلينگ حضور اين کشورها اهميت خاصی را به اين کنفرانس می دهد و احتمال موفقيت آن را بالا می برد.


این استاد دانشگاه معتقد است: «سوريه متحد ايران است. آمريکا تلاش خواهد کرد تا اين کشور را از ايران دور کند. آمريکايی ها در مجموع سعی می کنند که در منطقه دوباره جای پايی پيدا کنند و برای اين کار بايد علاوه بر تکيه بر کشورهای عربی دوست شان مانند مصر و اردن، بلکه کشورهای ديگر را نيز که قرارداد صلح با اسراييل ندارند، وارد روند صلح کنند.»


محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران، از شرکت کشورهای عربی در اجلاس صلح انتقاد کرده است. وی همچنين يکشنبه شب در گفتگويی با ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی، گفته است، کاش نام عربستان در زمره شرکت کنندگان در کنفرانس آناپوليس نبود.


محمود احمدی نژاد افزوده است: «کشورهای عربی بايد مراقب توطئه ها و فريب های دشمن صهيونيستی باشند.» البته مقامات ايرانی تاکنون از شرکت سوريه در این کنفرانس، سخنی نگفته اند.


ایران و گروه اسلام گرای فلسطینی حماس به این کنفرانس دعوت نشدند.


XS
SM
MD
LG