لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۵۱

کنگره در آستانه توافق بر سر طرح نجات مالی


نانسی پلوسی، رييس مجلس نمايندگان آمریکا گفت: پيشرفت بزرگی در گفت و گوها صورت گرفته است.(عکس: EPA)

نمايندگان کنگره آمريکا می گويند بر سر چارچوب کلی طرح دولت اين کشور موسوم به « طرح نجات ملی» برای کمک ۷۰۰ ميليارد دلاری به نهادهای مالی به توافق رسيده اند.


نانسی پلوسی، رييس مجلس نمايندگان، و هنری پالسون، وزير خزانه داری آمريکا، صبح روز يکشنبه به وقت شرق آمريکا، پس از پايان مذاکرات بر سر اين طرح به خبرنگاران گفتند: پيشرفت بزرگی در گفت و گوها صورت گرفته است، ولی نمايندگان در حال يافتن يک توافقنامه رسمی نهايی هستند.


دولت جورج بوش طرحی را برای تصويب به کنگره آمريکا فرستاده که بر طبق آن می تواند برای پايان دادن به بحران کم سابقه ای که بخش مالی اين کشور در ماه های گذشته با آن روبرو شده است، ۷۰۰ ميليارد دلار هزينه کند.


تونی فراتو، سخنگوی کاخ سفيد، نيز اعلام کرد که دولت آمريکا از تلاش مشترک دو حزب جمهوريخواه و دمکرات برای پيدا کردن راه حلی برای بحران مالی فعلی بسيار خشنود است. زیرا چنين عملی موجب ثبات بازارهای مالی شده و از اقتصاد ما حمایت می کند.« دولت آمريکا از تلاش مشترک دو حزب جمهوريخواه و دمکرات برای پيدا کردن راه حلی برای بحران مالی فعلی بسيار خشنود است. چنين عملی موجب ثبات بازارهای مالی شده و از اقتصاد ما حمایت می کند.»
تونی فراتو، سخنگوی کاخ سفيد

نمايندگان کنگره آمريکا همچنين با وران بافت، ميلياردر و سرمايه گذار معروف آمريکايی، که اخيرا پنج ميليارد دلار در گلدمن ساکز، از مهمترين نهادهای مالی آمريکا سرمايه گذاری کرده است، گفت و گو کردند.


يکی از مقام های رشد دولت آمريکا که نخواست هويتش فاش شود، به خبرگزاری «رويترز» گفت که دولت و کنگره به توافق در مورد کمک به نهادهای مالی آمريکا بسيار نزديک شده اند، ولی نمايندگان باید پيش نويس اين طرح را مورد بررسی قرار دهند و جزئيات قانونی آن را مطالعه کنند.


اين مقام ارشد دولت آمريکا افزود: ما خيلی خشنوديم که به توافق در اين مورد نزديک شده ايم و اطمينان داريم که کنگره تا پايان روز يکشنبه اين طرح را تصويب می کند.


در همین حال، روز پنجشنبه پس از نشست فوق العاده در کاخ سفيد واشينگتن ميان دولت و قانونگذاران ايالات متحده، بر سر جزئيات طرح ۷۰۰ ميليارد دلاری نجات مالی، اعلام شد که اين طرح به کار بيشتری نياز دارد.


در اين جلسه که پنجشنبه به ميزبانی جورج بوش، رييس جمهوری آمريکا، برگزار شد، رهبران ارشد کنگره و نامزدهای انتخابات رياست جمهوری آمريکا، سناتور جان مک کين و سناتور باراک اوباما، شرکت داشتند.


کنگره آمريکا قصد دارد پيش از آغاز روز دوشنبه و بازگشايی بازارهای مالی آسیا، طرح مورد نظر را به تصويب برساند تا از سقوط بيشتر بازارهای بورس جهان جلوگيری کند.


بحران مالی آمريکا به بسياری از بانک های جهان سرايت کرده است و بسياری بر اين باورند که برخی از بانک های مهم در لندن و در بروکسل در آستانه ورشکستگی هستند.


XS
SM
MD
LG