لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۲:۱۳

« دیپلمات ایرانی در عراق احتمالا دستگیر شده است»


علی دباغ، سخنگوی دولت عراق، روز سه شنبه، هفتم فوریه، گفت که سفارت ایران در بغداد معتقد است که دیپلمات ایرانی ربوده نشده بلکه دستگیر شده است.

علی دباغ، سخنگوی دولت عراق، روز سه شنبه، هفتم فوریه، گفت که سفارت ایران در بغداد معتقد است که دیپلمات ایرانی ربوده نشده بلکه دستگیر شده است.


آقای دباغ در مصاحبه ای با سی ان ان گفت که سفیر ایران در عراق به اطلاع وی رسانده که این دیپلمات دستگیر شده است و تحقیق در مورد سرنوشت دبیر دوم سفارت ایران ادامه دارد. وی افزود تا روشن شدن موضوع توضیح بیشتری در مورد جزییات این ماجرا نمی دهد.


از سوی ديگر هشيار زيباری وزير امور خارجه عراق روز چهارشنبه در بغداد به خبرنگاران گفت که در ملاقات با حسن کاظمی قمی سفير ايران در بغداد، واکنش سفارت آمريکا در عراق را با وی در ميان گذاشته است.


به گفته آقای زيباری، واکنش آمريکايی ها اين بوده که هيچ ارتباطی با ماجرای ربودن ديپلمات ايرانی ندارند.


آقای زيباری در اين مصاحبه مطبوعاتی همچنين از دستگيری ۴ نفر در ارتباط با ربودن ديپلمات ايرانی خبر داد و گفت شواهد محکمی وجود دارد که آدم ربايان عراقی بوده اند.


به گفته مقامات عراقی و ایرانی، جلال شرفی، دبیر دوم سفارت ایران، روز یکشنبه و در مرکز بغداد، توسط مردانی ملبس به يونيفورم های وزارت دفاع و ارتش عراق، ربوده شده است.


به گفته يکی از مقام های سفارت جمهوری اسلامی ايران در بغداد، ماموريت ديپلمات ربوده شده، بررسی شرايط برای افتتاح يک بانک ايرانی در بغداد بوده است.


محمد علی حسينی، سخنگوی وزارت امور خارجه ايران، نيروهای آمريکايی مستقر در عراق را مسوول حفظ جان و سلامتی ديپلمات ايرانی دانسته است.


کاظمی قمی سفیر ایران در عراق، ادعا کرد که نيروهای عامل ربودن جلال شرفی دبير دوم سفارت جمهوری اسلامی ايران در پايتخت عراق وابسته به وزارت دفاع اين کشور نبودند، بلکه اين عمليات تحت نظارت مجموعه ای زير نظر آمريکايی ها انجام شده است.


ارتش آمريکا در عراق ادعاهای ایران را رد کرد ولی گفت که گزارش های رسانه ای درباره ربوده شدن يک ديپلمات ايرانی در بغداد را بررسی می کند.


روزنامه کیهان در گزارش خود از ماجرای ربوده شدن کاردار ايران در بغداد تهديد کرد که زمان زيادی سپری نخواهد شد تا آمريکايی ها دريابند در مواجهه امنيتی با ديپلمات ها، تنها طرفی نيستند که امکاناتی دارند.
XS
SM
MD
LG