لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۲:۲۴

اعتراض هواداران محیط زیست به مرگ هزاران پرنده


دو هزار فلامینگو در دریاچه بختگان جان باختند.

جمعی از طرفداران محیط زیست روز دوشنبه پنجم شهریور ماه، در اعتراض به مرگ دو هزار فلامینگو در پارک ملی بختگان در استان فارس، در مقابل سازمان محیط زیست در تهران دست به اعتراض زدند.


هواداران و خبرنگاران محیط زیست از این گردهم آیی به عنوان «سوگ سبز» نام برده و به بی توجهی دولت در زمینه محیط زیست اعتراض کردند.


این فعالان محیط زیست از استان های گیلان و اصفهان به تهران آمده بودند تا در اقدامی جمعی به مرگ هزاران پرنده اعتراض کنند.


معترضین پلاکاردهایی در دست داشتند و در آن شعارهایی خطاب به فاطمه واعظ جوادی، رییس سازمان حفاظت از محیط زیست نوشته شده بود از جمله اینکه: جوجه های فلامینگو نمک زده کیلویی چند؟ سازمان حفاظت از چی؟»

پیام احتسابیان، از اعضای شورای مرکزی «انجمن حمایت از حیوانات» در گفت و گویی با رادیو فردا می گوید:« تظاهرکنندگان پلاکاردهایی در دست داشتند و در آن شعارهایی خطاب به فاطمه واعظ جوادی، رییس سازمان حفاظت از محیط زیست نوشته شده بود مانند: جوجه های فلامینگو نمک زده کیلویی چند؟ سازمان حفاظت از چی؟»


وی می افزاید: پس از دو ساعت آقای دلاور نجفی، معاون محيط طبيعی و تنوع زيستی سازمان محيط زيست با تظاهرکنندگان صجبت کرده و به آنها می گوید که تمامی این مشکلات مربوط به دوره محمد خاتمی، رییس جمهوری اصلاح طلب است و اعتراض به دولت محمود احمدی نژاد بیهوده است.


آقای احتسابیان معتقد است که «کارنامه دو سال خانم جوادی از کارنامه هشت ساله مدیران محیط زیستی دوره آقای خاتمی منفی تر است.»


به گفته برخی از هواداران محیط زیست، احداث سد سیوند نقش مهمی در خشک شدن این دریاچه داشته است. آبگیری این سد همچنین اعتراض های گسترده هواداران آثار تاریخی و باستانی را برانگیخته است چرا که به گفته آنها، رطوبت ناشی از این سد سبب نابودی آرامگاه کوروش در پاسارگارد و به زیر آب رفتن تنگه باستانی بلاغی خواهد شد.


مژگان جمشیدی خبرنگار و کارشناس در امور محیط زیست به رادیو فردا می گوید: «سد سیوند موجب کاهش آب ورودی به این دریاچه شده است و جوجه ها در شوره زار گیر افتادند. با تلاش روستاییان و سازمان محیط زیست استان فارس تعدادی از این جوجه ها نجات یافتند.»


وی می افزاید: در سال ۱۳۷۸ نیز چنین اتفاقی برای فلامینگوها افتاده بود ولی شرایط سال ۱۳۷۸ متفاوت بود چرا که تمام ایران دچار خشکسالی شده بود ولی امسال کشور دچار مشکل خشکسالی نبود و عواملی که موجب این امر شد ساختن سدها، مصرف بی رویه آب و گسترش اراضی کشاورزی بوده است.


خانم جمشیدی می گوید: کاهش شدید آب دریاچه بختگان می تواند کشاورزی منطقه را نیز تهدید کند چرا که لایه نمکی که سطح آب این دریاجه را می پوشاند با وزش باد می تواند به زمین های کشاورزی برسد و حتی به آب های زیر زمینی نفوذ کند.


کاهش شدید آب دریاچه بختگان می تواند کشاورزی منطقه را نیز تهدید کند چرا که لایه نمکی که سطح آب این دریاجه را می پوشاند با وزش باد می تواند به زمین های کشاورزی برسد و حتی به آب های زیر زمینی نفوذ کند.
مژگان جمشیدی، کارشناس محیط زیست

در پایان این تجمع، تظاهرکنندگان با انتشار بیانیه ای از رییس سازمان حفاظت از محیط زیست خواستند در قبال این فاجعه پاسخگو باشند.


اصل پنجاهم قانون اساسی


در فراخوان این گردهمایی تاکید شده بود که اعتراض روز دوشنبه فقط متمرکز بر روی مسایل محیط زیستی خواهد بود.در این فراخوان آمده است که هدف مشخص از این گردهمایی اعتراض به موارد نقض اصل پنجاهم قانون اساسی است.


اصل پنجاهم قانون اساسی می گوید:«در جمهوری اسلامی حفاظت محيط زيست كه نسل امروز و نسل های بعد بايد در آن حيات اجتماعی رو به رشدی داشته باشند وظيفه عمومی تلقی می گردد. از اين رو فعاليت های اقتصادی و غير آن كه با آلودگی محيط زيست يا تخريب غيرقابل جبران آن ملازمه پيدا كند ممنوع است.»


درياچه بختگان كه دومين درياچه بزرگ ايران به شمار می رود در سال های گذشته تحت تاثير عواملی چون خشكسالی، آسيب بسياری ديده و به گفته کارشناسان، بيم آن می رود كه در صورت ادامه روند فعلی و عدم چاره انديشی به موقع، به طور كامل خشک شود.


پارک ملی بختگان شامل درياچه بختگان با وسعت بيش از ۱۴۳ هزار هكتار و پناهگاه حيات وحش بختگان با وسعتي بيش از ۱۸۴ هزار و ۶۰۰ هكتار است که درياچه طشک، عرصه های كوهستانی و دشتی محاط بر درياچه ها را در بر می گیرد و در حد فاصل ۷۰ كيلومتری غرب شهرستان نی ريز و ۱۶۰ كيلومتری شيراز واقع شده است.


XS
SM
MD
LG