لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۱۷:۴۶

فینال انگلیسی جام باشگاه های اروپا در مسکو


رایان جیگز از منچستر یونایتد در مابل جان اوبی میکل از چلسی. (عکس: AFP)

تيم های انگليسی «منچستريونايتد» و «چلسی»، روز چهارشنبه، در فينال جام «ليگ قهرمانان اروپا»، در ورزشگاه «لوژنيکی»، شهر «مسکو»، در مقابل يکديگر قرار می گيرند.


نزديک به ۵۰ هزار تماشاگر انگليسی نيز مهمان شهر مسکو خواهند بود تا از نزديک و در ورزشگاه «لوژنيکی»، «شيطان های سرخ منچستريونايتد» و «آبی پوشان چلسی» را تشويق کنند.


حضور اين عده از تماشاگران انگليسی، از يکسو فرصتی است برای روسيه و از ديگر سو می تواند تهديدی هم برای شهر مسکو به شمار بيايد؛ چيزی که خبرگزاری روسی «اينترفاکس» آن را «خطر فروپاشی مسکو» می خواند.


شهر مسکو که ميزبان اين فينال بزرگ است، از هفته ها پيش خود را آماده برگزاری اين ديدار کرده است؛ اما از روز دوشنبه و با نشستن پياپی هواپيماهای حامل طرفداران دو تيم در فرودگاه های بين المللی مسکو و نيز ورود بازيکنان منچستريونايتد و چلسی در شامگاه همين روز، تلاش مسوولان برگزاری مسابقه به اوج خود رسيد.


بيش از يکصد فروند هواپيما با نشست و برخاست در فرودگاه های مسکو و در فاصله زمانی يک هفته از روز ۳۰ ارديبهشت تا روز ۵ خرداد، کار رفت و آمد تماشاگران انگليسی را انجام می دهند.


پيشبينی می شود ۵۰ هزار تماشاگر انگليسی، خود به تنهايی درآمدی بيش از ۱۰۰ميليون پوند يا بيش از ۲۰۰ميليون دلار را برای روسيه به همراه داشته باشند.

از روز دوشنبه، ۷۰۰ دستگاه اتوبوس نيز به کار افتاده است تا طرفداران سرخ پوشان و آبی پوشان انگليسی را از فرودگاه به هتل هايشان برساند.


پيش بينی می شود ۵۰ هزار تماشاگر انگليسی، خود به تنهايی درآمدی بيش از ۱۰۰ميليون پوند يا بيش از ۲۰۰ميليون دلار را برای روسيه به همراه داشته باشند.


اما از سوی ديگر، نگرانی هايی نيز برای مسوولان دولت فدرال و شهر مسکو وجود دارد که پيشينه ناآرام تماشاگران انگليسی بر اين نگرانی ها می افزايد.


شهر مسکو از روز دوشنبه به «سه منطقه امنيتی» تقسيم شده است و از شهروندان مسکو نيز خواسته شده است از رفت وآمدهای غير ضروری پرهيز کنند.


کار زير نظر گرفتن تماشاگران انگليسی و نيز تامين امنيت آنها به «سازمان امنيت فدرال روسيه» واگذار شده است و در روز برگزاری مسابقه نيز نزديک به ۱۵ هزارمامور پليس، حفاظت از ورزشگاه و خيابان های اطراف را برعهده خواهد داشت.


به هر حال، مسوولان برگزاری مسابقه فينال ليگ قهرمانان اروپا، همه تلاش خود را به کار گرفته اند تا خاطره ناخوشايندی را که حمله های نژادپرستان روس به بيگانگان در ذهن ها برجای گذاشته است، با آسانگيری برای ورود تماشاگران و نيز نشان دادن چهره ای دلپذير از شهر مسکو و کشور روسيه تا اندازه ای پاک کنند و به صنعت توريسم روسيه، تحرکی دوباره ببخشند.


به نظر می رسد شهر مسکو می خواهد برنده اصلی اين مسابقه باشد؛ البته اگر تماشاگران انگليسی بگذارند .


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG