لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۴۹
شبکه اجتماعی فيس‌بوک به مناسبت آغاز ششمين سال فعاليتش چهره خود را آراسته است. اين شبکه که مدعی است که بيش از ۴۰۰ ميليون مشترک دارد نماد و فضای صفحه اصلی خود را اخيرا تغيير داده است.

به گزارش سی ان ان، مارک زاکربرگ يکی از پايه‌گذاران اين شبکه گفت :« شش سال پيش من و چند تن از همخانه‌هايم اين شبکه را برای برقراری ارتباط ساده‌تر و انتقال و به اشتراک گذاشتن بهتر اطلاعات بين دوستان خود راه‌اندازی کرديم و اميدمان اين بود که فيس بوک بتواند زندگی همه را ساده‌تر کند و اکنون که اين شبکه تا اين حد رشد کرده است مايه افتخار و خوشحالی ماست.»

مارک زاکربرگ در پيامی که به ابن مناسبت در وبلاگ فيس‌بوک منتشر کرد گفت که تعداد مشترکان اين شبکه فقط در سال گذشته ۲۰۰ ميليون نفر افزايش يافته و اکنون به مرز ۴۰۰ ميليون نفر رسيده است.

برای درک بهتر ابعاد اين جمعيت کافی است تصور کنيم که رقم مشترکان فيس‌بوک پس از کشورهای چين و هند می‌تواند سومين کشور پرجمعيت جهان تلقی شود.

تغييرات اخير در چهره و فضای صفحه اصلی فيس بوک بسيار اندک و جزيی هستند. در نتيجه اين تغييرات کاربران می‌توانند به نحو ساده‌تری به نرم‌افزارهای موجود و بازی‌های اين شبکه دسترسی پيدا کرده و در حين حال فهرست تمام دوستان و مرتبطان را که در آن لحظه روی خط هستند، ببينند.

ابزار جستجوگر اين شبکه اکنون به بخش مهم‌تری از کارکرد فيس‌بوک بدل شده و دسته‌بندی اخباری که به اين شبکه تغذيه می‌شود به نسبت قبل کمی متحول شده است به اين شکل که اخبار به دو بخش «خبرهای مهم» و «تازه‌ترين خبرها» تقسيم شده‌اند.

در صفحه جديد فيس‌بوک سعی شده که کار جستجو برای پيام‌ها و يا درخواست‌های جديد دوستان ساده‌تر شود. در عين حال هر کاربری می‌تواند در همان لحظاتی که دوستی در جستجوی اوست و يا می‌خواهد پيامی برای او بفرستد از اين اقدام مطلع شود.

برنامه‌ريزان فيس‌بوک می‌گويند هدف اصلی اين تغييرات ساده‌تر کردن طراحی صفحه و کار با نرم‌افزارهای موجود در آن است.

با وجود چند روزی که از اجرای اين تغييرات در صفحه اصلی فيس‌بوک می‌گذرد به نسبت تغييرات گذشته اين سايت واکنش کاربران و کارشناسان تکنولوژی ارتباطات چندان چشمگير نبوده است.

به عنوان مثال در گذشته زمانی که فيس‌بوک امکان انتقال اخبار و اطلاعات جديد هر عضو را برای ساير مشترکان به اجرا گذاشت اين کار با اعتراض وسيع کاربران روبه‌رو شد که معتقد بودند حريم اطلاعات خصوصی آنها را نقض می‌کند. در مجموع بحث برانگيزترين موارد در کارنامه شش ساله فيس‌بوک نمونه‌هايی بوده است که با حريم اطلاعات خصوصی افراد در ارتباط بوده است.

اما در مورد تغييرات اخير در صفحه فيس‌بوک که از روز پنجشنبه و به مناسبت ششمين سالروز تولد اين شبکه به اجرا گذاشته شد تاکنون حدود پنج هزار نفر با ارسال پيام تبريک به آن واکنش نشان داده‌اند. اکثر اين پيام‌ها حاوی قدردانی و ارزش‌گذاری به نقش فيس‌بوک در برقرار ارتباط بين دوستان قديمی و يا يافتن دوستان جديد بوده است.

برخی ديگر در واکنش خود نوشته‌اند که فيس‌بوک تفاوت چندانی نکرده و تنها نکته جديد اين است که روی به‌کارگيری نرم افزارها و استفاده از بازی‌ها دراين سايت تأکيد بيشتری شده است.

فيس‌بوک اعلام کرده که اين تغييرات در سراسر اين شبکه طی چند روز منعکس خواهد شد اما به نظر می‌رسد که راه‌اندازی اين تغييرات در تمام بخش‌های اين شبکه جهانی چند روزی طول خواهد کشيد و شايد هنوز هم تمامی قسمت‌های آن با تغييرات جديد روزآمد نشده باشد.
XS
SM
MD
LG