لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ تهران ۲۱:۴۳

اصغر فرهادی: انحلال خانه سينما را به رای سينماگران بگذارید


اصغر فرهادی

اصغر فرهادی در نامه‌ای به معاونت سینمایی وزیر ارشاد، از وی خواسته است تا موضوع انحلال خانه سينما را در زمان و مکان مشخصی به رای سينماگران عضو اين نهاد صنفی بگذارد.

اصغر فرهادی در اين نامه خطاب به جواد شمقدری، نوشته است: «من قصد رمزگشايی و نيت‌خوانی از تصميم شما به انحلال خانه سينما را ندارم، اما اگر اين تصميم را بر اين مبنا اتخاذ كرده‌ايد كه اكثريت اهل سينما و اعضای صنوف همسو و هم‌نظر با رای و روش شمايند و تنها معدودی به دلايل پيدا و پنهان ساز مخالف می‌نوازند، پيشنهاد می‌دهم تصميم انحلال خانه سينما را در ميان چندهزار عضو آن به رای بگذاريد.»


برنده خرس طلایی جشنواره فیلم برلین در این نامه که روز پنجشنبه در روزنامه شرق منتشر شد، نوشته است «اگر اکثريت اعضای اين خانواده رای به انحلال و تعطيلی روند فعلی خانه سينما دادند هيچ‌کس به هيچ بهانه‌ای تا ابد حق اعتراض به شما را نخواهد داشت و اگر اکثريت رای به ابطال اين حکم دادند طبيعی است شما به احترام استقلال صنوف و همه اعضای اين خانواده تصميم خود را لغو کنيد».

نامه اصغر فرهادی در حالی منتشر می‌شود که بامداد سه‌شنبه هفته جاری، اين کارگردان ايرانی در جمع حلقه منتقدان فيلم نيويورک جايزه بهترين فيلم خارجی‌زبان سال ۲۰۱۱ را برای فیلم «جدایی نادر از سیمین» دريافت کرد.

همچنین فیلم «جدایی نادر از سیمین» نامزد فیلم خارجی گلدن گلوب و اسکار، برای بهترین فیلم خارجی شده است.

وزارت فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی روز ۱۳ دی‌ماه حکم انحلال خانه سینمای ایران را صادر کرد و دلیل این اقدام را عدم انجام «تشریفات قانونی مربوط به تأسیس مؤسسات فرهنگی و هنری و اقدامات غیر‌قانونی بعدی» اعلام کرد.

وزیر ارشاد ۱۵ دی‌ماه در سخنانی با اشاره به جشن‌های خانه سینما، تأکید کرد که فعالیت‌های این تشکل نه یک فعالیت صنفی، «بلکه یک فعالیت سیاسی است.»

این تصمیم با اعتراض گسترده سینماگران، هنرمندان و نویسندگان ایران روبرو شده است و از جمله ۲۴ صنف سینمایی، خانه موسیقی، کانون نویسندگان و خانه تئاتر از حکم انحلال خانه سینما انتقاد کردند.

احمد توکلی، نماینده اصولگرای مجلس نیز اخیرا در سخنانی با تاکید بر این‌که خانه سینما جایگاه کارگردانان سینمای دینی و انقلابی نظیر مجید مجیدی، ابراهیم حاتمی کیا و احمد‌رضا درویش است، گفت که اقدام دولت درباره خانه سینما در استانه انتخابات، اهداف سیاسی را دنبال می‌کند.

XS
SM
MD
LG