لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ تهران ۱۴:۰۱

ایران پراکسی از مبارزه برای آزادی اینترنت می‌گوید


در دوران مبارزات انتخاباتی دهمین دوره ریاست جمهوری وب‌سایت‌های اینترنتی یکی از اصلی‌ترین ابزارهای اطلاع‌رسانی جریان منتقد دولت را تشکیل می‌دادند که در پی اعلام نتایج و آغاز اعتراض‌های مخالفان دولت موج گسترده فیلترینگ و توقیف وب‌سایت‌های اینترنتی نیز شدت گرفت.

«ايران پراکسی» یا کمیته مبارزه با سانسور یکی از گروه‌هایی است که سال‌هاست تلاش می‌کند که راه‌های عبور از فيلتر را به اطلاع عموم مردم برساند. این گروه در مصاحبه با سایت رادیوفردا از فعالیت‌های خود و روند فیلترینگ پس از انتخابات می‌گوید.


رادیوفردا: کميته مبارزه با سانسور کی و چرا به وجود آمد و چه فعاليت‌هایی را دنبال می‌کند؟

کميته مبارزه با سانسور در ايران يک نهاد مستقل، بدون وابستگی به حزب يا شخص خاص، غيرسياسی و غيرآيين‌گراست که در تاريخ بیستم خرداد ۱۳۸۲ همزمان با اولين موج فيلترينگ سايت‌های سياسی و اجتماعی تاسيس شد و با نام اختصاری «ايران پراکسی» فعاليت می‌کند.

ايران پراکسی در دفاع از حق آزادی بيان و اطلاع‌رسانی آزاد فعاليت‌های خود را از همان سال گسترش داد، زيرا اعتقاد ما بر اين بوده و هست که جوامع بايد در مورد مسائل سياسی و اجتماعی آگاهی داشته باشند و اين آگاهی با وجود سانسور و سرکوب تفکرات و عقايد حاصل نخواهد شد و تا زمانی که جامعه آگاهی مورد نياز را به دست نياورد و اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی درست در مورد مشکلات و مسائل مربوط به کشورشان به آنها داده نشود هيچ گونه حرکت مثبتی در جامعه برای بهبود اوضاع و مشکلات اتفاق نخواهد افتاد.

تلاش ما همواره بر اين بوده است که مخاطبين ما از سد سانسور و فيلترينگ جمهوری اسلامی عبور کرده و به اطلاعات صحيح و واقعی دست پيدا کنند تا پيش‌زمينه‌ای در آنها ايجاد شود برای آگاه شدن و پذيرفتن حقايق جامعه بيمارزده خويش که به واسطه حکومتی همانند جمهوری اسلامی ايران آلوده و فنا شده است.

يکی از فعاليت‌های شما توليد پراکسی (فیلترشکن) است، می‌توانيد بگوييد چگونه اين پراکسی‌ها در اختيار مردم گذاشته می‌شود؟

ايران پراکسی به واسطه ارتباط مستقيم با کاربران ايرانی توانسته است مشکلات و موانعی که باعث عدم دسترسی آنها به اطلاعات می‌شود را کاملا درک و در اکثر موارد آنها را برطرف کند.

به همين جهت توانسته ارتباط گسترده‌ای با توده جامعه که با اينترنت کار مي‌کنند اعم از کاربران عادی، فعالان سياسی و اجتماعی و مديران سايت‌ها و وبلاگ‌نويسان برقرار کند و اين بستر مناسبی برای معرفی پراکسی‌ها به عموم است. ايران پراکسی برای معرفی پراکسی‌ها از راه‌های بسياری بهره مي‌گیرد، از جمله موارد عمومی سايت ايران پراکسی، انجمن ضدسانسور، فيس‌بوک، توييتر، فرند فيد و خبرنامه ايران پراکسی هست؛ علاوه بر اين، روش اختصاصی روبات‌های مسنجر در ياهو و گوگل و پشتيبانی هميشه آن‌لاين است.

در برخی موارد نيز از طريق اس‌ام‌اس برای موبايل برخی کاربران ارسال می‌شود و همچنين اي‌ميل‌هایی هستند که به صورت اتوماتيک در جواب کاربران پراکسی ارسال می‌کنند.


سايت‌ها و گروه‌های ديگری هم پراکسی توليد می‌کنند. آيا تفاوتی بين کارهای اين پراکسی‌ها وجود دارد؟

در ايران گروهی به جز ايران پراکسی وجود ندارد که در دفاع از حق آزادی بيان فعاليت کند، اما سايت‌های ديگری که پراکسی توليد می‌کنند صرفا از اين امر بر درآمدزايی استفاده می‌کنند، به جز سايت‌های معرفی شده توسط راديوفردا و صدای آمريکا که برای دسترسی به سايت‌های اين دو رسانه معرفی می‌شوند.

پراکسی‌های ما قابليت دسترسی به شبکه‌های اجتماعی و يوتيوب و همچنين دسترسی سريع به سايت‌های خبری، سياسی و اجتماعی که در ايران مسدود شده‌اند را برای کاربران فراهم می‌کند، ضمن اين که کاربران می‌توانند از طريق اين پراکسی‌ها به صورت مستقيم تويیتر خود را به‌روز کنند و نکته قابل توجه اين است که کاربران از طريق اين پراکسی‌ها به تيتر آخرين اخبار بدون سانسور و بی‌طرف و همچنين به سرويس‌های پست الکترونيکی دسترسی پيدا می‌کنند.

آيا سايت شما تاکنون هک شده است؟

با وجود تيم امنيتی قوی در اين گروه حملات گسترده و سازمان‌يافته از طرف جمهوری اسلامی ايران به سايت‌های ايران پراکسی تاکنون هيچ تاثيری نداشته است، ما باورمان اين است که اگر گروهی نتواند امنيت خود را تامين کند نمی‌تواند اطلاعات و امنيت کاربران را حفظ کند. مشکلاتی از جمله دی‌اکتيو شدن روبوت‌ها از طرف شرکت ياهو گريبان‌گير ما شده است که اين مشکل به خاطر گزارش‌های مکرر جمهوری اسلامی ايران به شرکت ياهو و عدم همکاری اين شرکت با ماست.


پس از انتخابات چه تغييراتی در آمار فيلترينگ و مبارزه با آن مشاهده کرده‌ايد؟

پس از انتخابات، فيلترينگ در ايران شدت بسيار زيادی گرفته است، به صورتی که در بسياری از مواقع تمام سرويس‌های چت و گفت‌وگو (ياهو مسنجر، گوگل تاک، اسکايپ و ...)، تمام سرويس‌دهنده‌های پست الکترونيکی (جي‌ميل، ياهوميل، هات‌ميل و ...) و پروتکل امنيتی اس‌اس‌ال به صلاح‌ديد کميته فيلترينگ جمهوری اسلامی ايران بلوک می‌شوند. فيلترينگ وبلاگ‌ها و سايت‌های خبری، سياسی و اجتماعی گسترده‌تر شده است.

همان گونه که روزنامه جوان وابسته به سپاه پاسداران در تاريخ ۲۸ شهريور ۱۳۸۸ در مطلبی عنوان کرده بود فيلترينگ با وجود سرويس‌ها و سايت‌های ايران پراکسی تاثيری به‌سزا نداشته است و کاربران از طريق ايران پراکسی می‌توانند به اينترنت آزاد و بدون محدوديت دسترسی داشته باشند، در طول مدت بعد از انتخابات ايران پراکسی با ارائه سرويس‌های مختلف به جز وب پراکسی‌ها سعی کرده است که جامعه را در انتشار و دريافت اطلاعات همراهی کند.

معرفی نرم‌افزارهای فيلترشکن، پراکسی سرورها و ساخت آدرس‌های بدون فيلتر برای سايت‌ها و وبلاگ‌ها از ديگر فعاليت‌های اخير ايران پراکسی بوده است و می‌توان گفت ايران پراکسی سال‌هاست که فراتر از يک وب‌سايت پراکسی عمل می‌کند و در بحث انتشار کتاب و نشريات ممنوعه و سانسور شده، انتشار موسيقی‌های ممنوعه و موارد فرهنگی و اجتماعی و همچنين بحث امنيت کاربری نيز فعاليت می‌کند.

پروژه جديدی داريد؟

بله، گسترش روزافزون کاربران ايران پراکسی و ناکارآمدی نرم‌افزارها و سايت‌های فيلترشکن خارجی همچون فری‌گيت و الترا سرف ما را بر آن داشته است که برای حل مشکل کاربران در مواقع حساس که فيلترينگ شدت بيشتری می‌گيرد و سرويس‌های چت و گفت‌وگو و سرويس‌های پست الکترونيکی بلوک می‌شوند سرويس‌های ديگری را طراحی کنيم از جمله ارائه نرم‌افزار تونل هست که به کاربران اجازه دسترسی به مسنجرها و سرويس‌های اي‌ميل را می‌دهد. علاوه بر اين سعی داريم امنيت وب‌سايت‌های ايرانی را بيشتر از پيش پي‌گيری کنيم و برای کاربران داخل ايران که نياز به آپلود سنترهای بدون محدوديت برای انتشار اطلاعات خود دارند طراحی کنيم.

مشکلات و موانع شما چه هستند؟

ايران پراکسی يک گروه زيرزمينی متشکل از عده‌ای از جوانان ايرانی است که به دليل زيرزمينی بودن اين گروه ما تاکنون با مشکلات و موانع بسياری مواجه شده‌ايم. کمبود امکانات فنی و مالی اساسی‌ترين مشکل گروه است و به همين دليل اکثر پروژه‌ها را نتوانسته‌ايم عملی کنيم. ضمن اين که با وجود چندين سرور به دليل کاربران زياد و بازديد بالای ۱۰۰ ميليون در ماه و محدوديت در سرورها تنها ۱۲ روز هر ماه را می‌توانيم به کاربران سرويس کامل ارائه دهيم. برای گسترش فعاليت‌ها و بالا بردن کيفيت کار نياز به حمايت نهادها و جوامع مدافع آزادی بيان داريم تا بتوانيم در ايران برای گسترش آزادی بيان و مقابله با سانسور فعاليت کنيم.
XS
SM
MD
LG