لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۲۲:۲۵

قطع دوباره صادرات گاز ایران به ترکیه


مقامات جمهوری اسلامی مشکلات فنی را دليل قطع مجدد صادرات گاز می دانند.

حملی گولر وزير انرژی ترکيه در ضيافت سفارت جمهوری اسلامی ايران که در هتل هيلتون آنکارا برگزار شد به خبرنگاران گفت: «از روز جمعه ۱۹ بهمن ماه بار ديگر صادرات گاز طبيعی ايران به ترکيه متوقف شده است.»


مقام های ایران، مشکلات فنی را دليل قطع مجدد صادرات گاز می دانند و همزمان ترکيه نسبت به قطع دوباره صادرات گاز ايران ابراز نگرانی کرده است.


غلامرضا باقری مقدم، سرپرست سفارت ایران در آنکارا، طی گفت و گو با خبرنگاران مشکلات فنی و تکنيکی را دليل قطع مجدد صادرات گاز به ترکيه دانست و بدون آنکه برای ازسرگيری صادرات گاز تاريخی ارايه بدهد، خاطر نشان کرد: «برای حل مشکلات در اين زمينه به زمان نياز داريم.»


به گزارش خبرگزاری محلی سی ان ان ترک، طبق توافق ميان آنکارا و تهران، ايران بايد روزانه ۲۹ميليون متر مکعب گاز طبيعی را بدون وقفه به ترکيه صادر کند. اما از روز اول ژانويه ۲۰۰۸، صادرات گاز ايران به ۴ تا ۵ ميليون متر مکعب کاهش يافت.به گزارش خبرگزاری محلی سی ان ان ترک، طبق توافق ميان آنکارا و تهران، ايران بايد روزانه ۲۹ميليون متر مکعب گاز طبيعی را بدون وقفه به ترکيه صادر کند. اما از روز اول ژانويه ۲۰۰۸، صادرات گاز ايران به ۴ تا ۵ ميليون متر مکعب کاهش يافت.

در روز ۷ ژانويه صادرات گاز ايران به ترکیه، به طور کلی قطع شد. ۲۰ روز بعد، يعنی روز ۲۷ ژانويه، صدور گاز ايران به ترکيه ازسر گرفته شد.


به گزارش رسانه های محلی ترکیه، در حالی که مقام های ایرانی، وعده دادند که صادرات گاز به ترکيه از اين پس با قطعی مواجه نخواهد شد، ۱۲ روز بعد توقف کامل صادرات گاز ايران، نگرانی وزارت انرژی ترکيه را در پی داشته است.


ايران پس از روسيه دومين تامين کننده اصلی گاز طبيعی ترکيه محسوب می شود .


قطع دوباره گاز در ايران


در همين حال، از ايران گزارش می رسد که همزمان با کاهش شديد دوباره دمای هوا و کمبود شديد توليد گاز، مجددا گاز در برخی مناطق ایران قطه شده است.


شرکت ملی گاز ايران روز چهارشنبه، ۱۷ بهمن، اعلام کرد که موج تازه سرما باعث قطع محدود گاز در چند شهر معدود در استان های خراسان شمالی و مازندران شده است و از شهروندان خواست صرفه جويی کنند.


بر اساس گزارش ها، در شهرهای استان های مازندران، خراسان شمالی، سمنان، لرستان، آذربايجان غربی و گلستان گاز قطع شده است.


محمد احمديان معاون وزير نيرو در امور انرژی در اين رابطه روز شنبه به خبرگزاری فارس گفت که قرار بود «۳۰ ميليون متر مکعب گاز به نيروگاه های کشور تحويل داده شود، اما به دليل برودت هوا و در اولويت قرار دادن تامين گاز مسکونی ميزان تحويل گاز به نيروگاه ها زير ۲۰ ميليون متر مکعب بوده است.»


خبرگزاری مهر، روز پنجشنبه ۱۸ بهمن، گزارش داد که با قطع مجدد گاز در استان مازندران، از عصر روز دوشنبه پنج شهر در آستانه بحران قرار گرفتند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG