لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۰۵:۵۸

«ردپای دولت چين در حمله اينترنتی به گوگل»


مرکز شرکت گوگل در پکن
کارشناسان آمريکايی می گويند يک هکر چينی را که به گوگل، يکی از بزرگترين غول های اينترنتی، حمله کرده است، شناسايی کرده اند. اين کارشناسان می افزايند که اين هکر تحت حمايت دولت چين بوده است.

به نوشته روزنامه بريتانيايی فاينانشيال تايمز، اين سخنان بر اساس نتيجه تحقيقات يک تيم ديگر آمريکايی بیان می شود که ماه گذشته توانستند يک کاربر چينی را که با دو نهاد آموزشی در چين همکاری می کند رديابی کنند. يکی از اين دو نهاد آموزشی به مراکز نظامی چين وابسته است.

اين در حاليست که اين دو مرکز هر گونه ارتباط با اين موضوع را رد می کنند.

اين روزنامه به نقل از يک مشاور امنيتی می نويسد، اين حمله بخشی از يک برنامه از قبل طراحی شده بوده که به صورت ناشناس از طریق جستجو گر اکسپلورر وارد کامپيوترها شده و آنها را از کار می انداخت.

روزنامه فاينانشيال تايمز در ادامه به نقل از يک کارشناس رایانه که در دولت آمريکا فعاليت مي کند می نويسد، مقامات چينی به فعاليت های اين هکر چينی به راحتی دسترسی داشته اند.

اين تحولات يک ماه پس از آن صورت می گيرد که شرکت گوگل اعلام کرد، از سوی هکر ها مورد حمله قرار گرفته است.

به دنبال انتشار اين خبر شرکت گوگل تهديد کرده بود، فعاليت هايش را در چين متوقف خواهد کرد؛ همزمان هیلاری کلينتون وزير امور خارجه آمريکا ضمن تذکر به دولت چين از همتای چينی خود خواسته یود که دراين باره تحقيقات لازم را به عمل آورد.

اين جنگ سايبری توجه دولت اوباما را به موضوع امنيت تکنولوژی و سياست گذاری های دولت چين جلب کرده است.

برخی از کارشناسان غربی براين باورند که دولت چين با استفاده از آسيب پذيری نرم افزارها ، مقاصد تجاری و نظامی خود را دنبال می کند.

در اين بين محققين آمريکايی به دنبال شناسايی رهبران اصلی اين عمليات مجازی هستند.

بر اساس نتايج مطالعات انجام شده توسط يک تيم تحقيقاتی آمريکایی شخصی که کد لازم برای حمله به گوگل را طراحی کرده از کارکنان تمام وقت در دولت چين نبوده و قصد حمله به شرکت گوگل را نيز نداشته است.

اين تيم تحقيقاتی در گزارش خود می افزاید از نظر تئوريک امکان دسترسی از خارج برای هک کردن شرکت های غربی وجود ندارد، مخصوصاً اينکه دانشگاه يوانگتنگ يکی از از اين موسسات آموزشی در شانگهای، به طور جدی تحت نظارت است.

علاوه بر آن سيستم ها ی امنيتی اين دو نهاد هيچگونه آثار تخريبی در سيستم های امنيتی خود از خارج نيز نشان نمی دهند. بنابراين اين هکر ها نمی توانسنتد از خارج از اين دو مؤسسه به چنين اقدامی دست زنند.
XS
SM
MD
LG