لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ تهران ۲۲:۲۹

رسانه ها: «نقش حزب الله لبنان در آموزش شبه نظامیان عراقی»


نیویورک تایمز می نویسد که حزب الله شبه نظامیان شیعه را در نزدیکی تهران آموزش می دهد.(عکس: فارس)

يک روزنامه آمريکايی، روز دوشنبه، از قول مقامات نظامی این کشور نوشت که حزب الله لبنان شبه نظاميان عراقی را در نزديکی تهران آموزش می دهد.


روزنامه نيويورک تايمز، چاپ آمريکا، در مقاله ای نوشت: مقام های آمريکايی می گویند که چهار شبه نظامی شيعه، که بين سپتامبر و دسامبر سال گذشته، به اسارت نيروهای آمريکايی در عراق در آمده اند، در بازجويی های خود گفته اند که در نزدیکی تهران، توسط حزب الله آمورش ديده اند.


به نوشته اين روزنامه، «ايران گروه های کوچکی از شبه نظاميان شيعه را در اردوگاه هايی در نزديکی تهران تعليم می دهد تا آنها نيز به نوبه خود بتوانند ديگر شبه نظاميان را در داخل خاک عراق تعليم دهند.»


نيويورک تايمز به نقل از مقامات آمريکايی که نخواستند هويتشان فاش شود، می نويسد: «حزب الله لبنان در اين مورد نقش مهمی را ايفا می کند چرا که ايرانی ها معتقدند شبه نظاميان عرب زبان لبنانی بهتر می توانند شبه نظاميان عراقی را تعليم دهند تا ايرانی ها و در ضمن حزب الله تجربه زيادی در زمينه استفاده از مواد منفجره و سلاح دارد.»


  • «ايران گروه های کوچکی از شبه نظاميان شيعه را در اردوگاه هايی در نزديکی تهران تعليم می دهد تا آنها نيز به نوبه خود بتوانند ديگر شبه نظاميان را در داخل خاک عراق تعليم دهند.»
نیویورک تایمز

مقامات آمريکايی همچنين می گويند که اردوگاه های آموزشی شبه نظاميان عراق در نزديکی تهران زير نظر نيروی قدس سپاه پاسداران قرار دارد.


این روزنامه می نویسد: اين چهار نفر جزء يک گروه ۱۶ نفری بودند که از جنوب عراق وارد ايران شده اند.


مقامات نظامی آمريکايی به نيويورک تايمز گفته اند: «ايران برنامه ای برای اين شبه نظاميان دارد تا آنها را مبدل به «مربی های با تجربه» ای ساخته و برخی تاکنون چند بار به ايران رفته و سپس به عراق برگشته اند.»


مقامات آمريکايی افزودند: اين برنامه می تواند چند سال طول بکشد. آنها همچنين اعلام کردند که يک عراقی که سفر شبه نظاميان شيعه را به ايران تسهيل می کرد، نيز دستگير شده است.


به نوشته نیویورک تایمز، در مارس سال ۲۰۰۷، علی موسی دقدوق، از فرماندهان ارشد حزب الله لبنان در عراق دستگير شد. اين عضو ارشد حزب الله گفته است: «برای چهارمين بار است که به عراق سفر می کند تا کارآيی شبه نظاميان شيعه را که حزب الله در تعليم آنها نقشی داشته است مورد ارزيابی قرار دهد.»


مقامات آمريکايی می گويند پس از اين دستگيری، حضور حزب الله در عراق «کم رنگ تر» شده است.


آمریکا بارها تهران را به حمایت از شبه نظامیان متهم کرده است ولی ایران این اتهامات را رد می کند و هدف خود را بر قراری ثبات در عراق می خواند.


XS
SM
MD
LG