لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۳:۴۱

گيتس: سفر هيئت عراقی به ايران گام مهمی است


رابرت گيتس، روزير دفاع آمريکا، از سفر هیئت عراقی به تهران استقبال کرد. (عکس از AFP)

رابرت گيتس، وزير دفاع آمريکا، می گوید: تصميم دولت عراق برای اعزام هيئتی به تهران، گام مهمی در جهت ترغيب ایران به توقف حمايت های تسليحاتی و آموزشی از شبه نظاميان عراقی است.


به گفته مقام های عراقی یک هیئت پارلمانی این کشور روز چهارشنبه به ایران سفر کرده است تا به تهران فشار آورد که حمایت از شبه نظامیان شیعه را متوقف کند.


آقای گيتس در جريان ديدار از يک پايگاه نظامی آمريکا به خبرنگاران گفت: هئيت عراقی با اين هدف به تهران سفر کرده است تا مقامات ايران را «وادار کند تا يکی گزينه ها را انتخاب کنند: آيا آنها خواهان همکاری با دولت عراق هستند، يا می خواهند دولت عراق را سرنگون کنند».


وزير دفاع آمريکا با استقبال از اقدام نوری المالکی، نخست وزير عراق، در اعزام يک هيئت به ايران، تاکيد کرد: پيش بينی در خصوص موفقيت سفر اين هيئت مشکل است.


وزارت دفاع آمريکا نیز روز چهارشنبه اعلام کرده بود که تازه ترين مدارک مربوط به حمايت تهران از شبه نظاميان در عراق را در اختیار نوری المالکی قرار داده است.


در همين حال، محمد علی حسينی سخنگوی وزارت امور خارجه ايران، شامگاه روز پنجشنبه با تاييد خبر سفر هيئت عراقی گفت:« مقامات ايرانی در راستای کمک به حل و فصل اختلافات و درگيری‌های موجود در عراق و جلوگيری از ادامه آن، بااين هيئت گفت وگو می‌کنند»


سخنگوی وزارت امور خارجه ايران با اشاره به اين که « تهران همواره بر ثبات و امنيت عراق تاکيد داشته است»، گفت:«پذيرش اين هيات عراقی نيز در راستای همين هدف و اقدامات گذشته ايران برای تامين ثبات و امنيت در عراق است».


این در حالی است که مقام های آمريکايی در ماه های اخير بر شدت اتهام های خود به تهران افزوده اند و ايران را متهم می کنند که با ارسال اسلحه و مواد منفجره پرقدرت برای شبه نظاميان و آموزش نظامی آنها به نا آرامی ها در عراق دامن می زند.


سخنگوی وزارت امور خارجه ايران در واکنش به اين اتهامات روز پنجشنبه بار ديگر تاکيد کرد عامل خشونت های عراق حضور نيروهای نظامی آمريکايی و «تروريست» ها در این کشور است.


فشار بر تهران


در حالی که ایران هرگونه حمایت نظامی از شبه نظامیان را رد می کند، سامی عسکری، یک مقام ارشد پارلمان عراق روز پنج شنبه گفت: «ائتلاف عراق یکپارچه تصمیم گرفته است تا هیئتی را برای فشار بر دولت ایران جهت متوقف کردن تامین مالی و حمایت از گروه های مسلح اعزام کند.»


ائتلاف یکپارچه عراق در برگیرنده احزاب و گروه های شیعه حامی نوری مالکی است.


جلال الدین صغیر، دیگر عضو ائتلاف عراق یکپارچه نیز گفت که اعزام این هیئت پس از آن صورت گرفت که «اوضاع امنیتی عراق به صورت جدی بدتر شده است.»


وی افزود: «این هیئت از حکومت ایران خواهد خواست تا به حمایت از دولت نوری مالکی و تقویت ثبات در عراق ادامه دهد.»


جلال الدین صغیر، هرگونه مذاکره با مقتدا صدر، رهبر سپاه مهدی را تکذیب کرده است.


اما شیخ صالح عبیدی، سخنگوی جنبش صدر در شهر نجف گفته است قانونگذاران عراقی قرار است که با این روحانی تندرو شیعه ملاقات کنند.


وی گفت: «نمایندگان پارلمان عراق به سرپرستی شیخ خالد عطیه، به ایران رفته اند تا با صدر و سایر رهبران جنبش صدر در این کشور دیدار کرده و راهی برای بیرون آمدن از بحران پیدا کنند.»


این در حالی است که یک دستیار ارشد مقتدی صدر به خبرگزاری فرانسه گفته است: مقتدی صدر با این هیئت ملاقات نخواهد کرد.


مقام های آمریکایی بارها اعلام کرده اند که مقتدی صدر در ایران به سر می برد ولی ایران در این زمینه واکنشی نشان نداده است.


این نخستین بار است که یک دستیار مقتدی صدر حضور وی را در ایران تایید کرده است.آمریکا ایران را متهم می کند با تسلیح و آموزش شبه نظامیان شیعه عراقی به خشونت های در این کشور همسایه دامن می زند.


تهران که به عنوان پشتیبان اصلی شبه نظامیان وابسته به مقتدا صدر، روحانی تندروی شیعه معرفی شده است اتهام های وارده را رد کرده و می گوید که از ثبات در عراق پشتیابی می کند.


دولت آقای مالکی اواخر ماه مارس عملیات گسترده ای را برای مقابله با نیروهای وابسته به مقتدی صدر در بصره آغاز کرد و بر خواست خود مبنی بر خلع سلاح سپاه مهدی پافشاری کرد.


ژنرال قاسم موسوی، سخنگوی دولت عراق در امور امنیتی بغداد، هفته جاری در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که نیروهای این کشور در چهار هفته گذشته موشک ها و سلاح های سنگین ساخت ایران در پایتخت ضبط کرده اند.


وزارت دفاع عراق نیز روز چهارشنبه از به نمایش گذاشتن سلاح های ضبط شده از شبه نظامیان شیعه در درگیری های بصره خبر داد.


مقام های وزارت دفاع آمريکا نیز روز چهارشنبه در یک نشست خبری اعلام کردند که تازه ترين مدارک مربوط به حمايت تهران از شبه نظاميان در عراق به دولت این کشور ارائه شده است.


مقام های وزارت دفاع آمريکا می گویند اين مدارک شامل سلاح هايی است که تاريخ های حک شده روی آنها نشان می دهند در سال جاری و در ايران توليد شده اند.


اين جنگ افزارها که طی ماه های گذشته توسط نيروهای آمريکايی در عراق کشف شده شامل خمپاره، راکت، سلاح های کوچک، بمب های کنار جاده ای و بمب های زره شکن است.


ژنرال جان ستلر، مدير استراتژی، طرح ها و سياست روسای ستاد مشترک نيروهای مسلح آمريکا در اين نشست خبری گفت: « اين مدارک هم اينک در دست نوری مالکی، نخست وزير عراق است. مدارکی که نشان خواهد داد آيا دولت ايران به وی دروغ گفته است يا خير.»


XS
SM
MD
LG