لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ تهران ۰۶:۱۱

«مخفیگاه تازه اسلحه ساخت ایران در عراق کشف شد»


ارتش آمریکا می گوید که محموله کشف شده به تازگی در ایران ساخته شده است.(عکس: AFP)

ارتش آمریکا در عراق اعلام کرد که محموله ای از سلاح های تازه ساخت ایران شامل خمپاره، راکت و مواد منفجره را کشف کرده است.


روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال، به نقل از دو تن از فرماندهان ارشد آمریکا در عراق می گوید: تاریخ ساخت این سلاح ها که برروی آنها حک شده، نشان می دهد که آنها در دو ماه گذشته در ایران ساخته شده اند.


ایالات متحده آمریکا قصد دارد مخفی گاه کشف شده را در معرض دید عمومی قرار دهد.


به گفته ژنرال های آمریکایی، احتمالا روز دوشنبه آینده محل سلاح های کشف شده به نمایش عمومی گذاشته می شود.


اگرچه کشف این مخفیگاه اسلحه به معنای اطمینان ازآن نیست که ساخت و ارسال آنها توسط ایران انجام شده، اما خبر کشف محموله یاد شده به اتهاماتی اشاره می کند که مدت ها از سوی آمریکا متوجه ایران شده است.


به گفته ژنرال های آمریکایی، احتمالا روز دوشنبه آینده محل سلاح های کشف شده به نمایش عمومی گذاشته می شود.

مقامات رسمی آمریکا در واشنگتن و عراق ایران را متهم می کنند که با ارسال اسلحه به عراق به شورشیان مسلح عراقی یاری می رسانند و به آنها آموزش نظامی می دهند.


ژنرال دیوید پترائوس، فرمانده ارشد نیروهای آمریکایی در عراق، اخیرا در گزارشی ایران را بزرگترین تهدید طولانی مدت برای عراق خواند.


در ماه گذشته ژنرال مایکل مولن، فرمانده ستاد مشترک ارتش آمریکا اعلام کرد که حمایت ایران از شبه نظامیان شیعه عراقی افزایش یافته است. رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا نیز دست محمود احمدی نزاد را در نقل و انتقال اسلحه به عراق دخیل دانسته است.


ایران همواره ارسال هر گونه سلاح برای گروه های تندروی عراق را رد کرده و این گفته ها را «تبلیغاتی» خوانده است.


وزارت امور خارجه آمریکا هنوز درباره این گزارش، ابراز نظر نکرده است، اما بسیاری از ژنرال های آمریکایی می گویند که مخفیگاه اخیر خط پایانی بر تکذیبیه های قبلی ایران است و شواهد جدیدی از حمایت جمهوری اسلامی از شورشیان را در سراسر عراق نشان می دهد.


XS
SM
MD
LG