لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۲:۲۹

سرما و مرگ و میر کارتن خواب ها


مسئله کارتن خواب ها و بی سرپناهان از زمستان سال ۱۳۸۲ که چند تن در کنار خيابان های تهران جان باختند به يک معضل جدی اجتماعی بدل شد.

در حالی که موج سرما کم سابقه در ایران ادامه دارد، منابع مستقل آمار ارایه شده توسط خبرگزاری دولتی ایران درباره تعداد مرگ و میر کارتن خواب ها طی روز های اخیر را مورد تردید قرار داده اند.


حميدرضا آريا، روزنامه نگار درتهران، به راديو فردا می گويد: «مرگ ومير کارتن خواب ها در روزهای اخير، بر اثر سرما، بيش ازآن چيزی است که خبرگزاری های رسمی اعلام می کنند.»


بارش برف و سرما و يخبندان کم سابقه در استان های ايران به ويژه در تهران ميزان مرگ ومير از سرما را افزايش داده است.


محمد رضائيان، مدير عامل سازمان بهشت زهرا، روز دوشنبه، بیست و سوم دی ماه، با اعلام افزايش ۱۵ تا ۲۰ درصد مرگ ومير در پايتخت طی روزهای اخير، گفت: «گرچه هرساله در زمستان آمار مرگ ومير بالا می رود، اما امسال اين افزايش حتی درتاريخ بهشت زهرا بی سابقه بوده است.»


وی افزود که سرما ويخبندان در افزايش مرگ و مير موثر بوده است.


حميد رضا آريا می گوید: «خبرها درمورد مرگ کارتن خواب ها و آمار آن متفاوت است و مرگ اين کارتن خواب ها تا الان به حدود بيست ودو تا بيست وپنج نفر می رسد ولی بازهم مثل موارد ديگر نمی شود به آمار خيلی دقيقی دست پيدا کرد.»


مسئله کارتن خواب ها و بی سرپناهان از زمستان سال ۱۳۸۲ که چند تن در کنار خيابان های تهران جان باختند به يک معضل جدی اجتماعی بدل شد و دولت را برآن داشت که طرحی را برای جمع آوری کارتن خواب ها به اجرا بگذارد که مسئوليت آن را برعهده سه نهاد دولتی سپرد.


«خبرها درمورد مرگ کارتن خواب ها و آمار آن متفاوت است و مرگ اين کارتن خواب ها تا الان به حدود بيست ودو تا بيست وپنج نفر می رسد.»
حمید رضا آریا ، روزنامه نگار در تهران

حميدرضا آريا می افزاید: «از چهار سال پيش طبق توافقی که بين شورای شهر تهران، شهرداری و همچنين نيروی انتظامی انجام گرفت شورای شهر و نيروی انتظامی موظف به شناسایی اين کارتن خواب ها هستند وشهرداری هم با کمک سازمان بهزيستی مسئوليت اسکان آنها را برعهده گرفتند.»


حميد رضا آريا به رادیو فردا می گوید که « شهرداری تهران در دو سال اخير با احداث سه گرمخانه در سه نقطه تهران اقدام به اسکان اين بی خانمان ها کرده ولی اين دليل نمی شود که با احداث اين گرمخانه ها ديگر کارتن خوابی در تهران وجود ندارد وهمه به اين گرمخانه ها می آيند.»


اين روزنامه نگار اجتماعی به راديو فردا می افزاید: که همين سه گرمخانه ای که در تهران احداث شده هم مختص زن ها و هم مردها است و اکثر قريب به اتفاق مردانی که به اين گرمخانه ها می آيند، چون معتاد و يا دچار بيماری های هستند مثل هپاتيت و ايدز و به اتفاق زن ها در يک جا اسکان داده می شوند.


آقای آریا می گوید: که این امر مشکلاتی به وجود می آورند وبعضا گزارش شده که اين زن ها در آنجا مورد آزار واذيت هايی قرار می گيرند.


اين روزنامه نگار به راديو فردا می گويد: «کارتن خواب هايی که برای اسکان شبانه به گرمخانه ها مراجعه می کنند، بعدا تفکيک می شوند. يک عده کسانی هستند که دچار بيماری ايدز ويا هپاتيت هستند، اين ها به مراکز درمانی فرستاده می شوند.»


در همین حال، مقامات بهزيستی تهران گفته اند که با کمبود بودجه روبه رو هستند. به گفته این مقامات، برای اسکان لااقل دويست نفر نياز به بودجه پانصد ميليون تومانی هست که با توجه به اينکه اين بودجه محقق نشده و کمک هايی که قراربوده بشود در مورد اين مسئله انجام نگرفته، بنابراين حتی در مورد اسکان همين دويست نفر هم به مشکل برخورد کرده است.


XS
SM
MD
LG