لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۱۴

ديده بان حقوق بشر خواستار پیگرد قانونی جورج بوش شد


سازمان ديدبان حقوق بشر، در گزارشی ۱۰۷صفحه ای، از دولت باراک اوباما خواسته است تحقيقات جنايی را درباره شکنجه بازداشت شدگان در دوران رياست جمهوری جورج بوش آغاز کند.
اين سازمان حقوق بشری در این گزارش از دولت باراک اوباما انتقاد کرده و گفته است «اوباما به تعهدات آمريکا در اجرای معاهده منع شکنجه عمل نکرده است.»
این سازمان مستقر در نیویورک، از دولت های خارجی خواسته در صورتی که دولت اوباما اقدامات لازم را درباره تحقیقات جنایی درباره شکنجه بازداشت شدگان در دوران ریاست جمهوری جرج بوش انجام ندهد، رئیس جمهور سابق آمریکا و برخی از مقامات ارشد دولت وی را تحت پیگرد قانونی قرار دهند.
وکلای سازمان ديدبان حقوق بشر می گويند دلايل و شواهد کافی برای آغاز تحقيقات جنايی در باره صدور مجوز شکنجه بر روی بازداشتی ها وجود دارد.
این نهاد مدافع حقوق بشر خواستار تحقیقات جنایی درباره ریيس جمهوری سابق آمريکا، ديک چينی معاون او، دونالد رامسفلد، وزير دفاع جورج بوش و جرج تنت، ریيس سابق سيا، شده است.
به نوشته گاردین، دیدبان حقوق بشر می گوید اتهامات مطرح شده علیه جرج بوش تازگی ندارد ولی انتشار اخیر برخی از مدارک محرمانه و گزارشی از صلیب سرخ بین المللی درباره شکنجه بازداشت شدگان، مدارک کافی برای آغاز تحقیقات درباره صدور مجوز شکنجه توسط دولت سابق آمریکا را فراهم آورده است.
در زمان ریاست جمهوری جورج بوش، تکنیک القاء حس غرق شدن در جریان بازجویی از زندانیان در گوانتانامو، مورد استفاده قرار می گرفت.
جورج بوش گفته که مشاوران حقوقی‌اش به او گفته بودند که استفاده از این روش در مورد این زندانیان، قانونی است. آقای بوش در دو مورد استفاده از این روش بازجویی را تائید کرده است.
جورج دبلیو بوش، رییس جمهوری قبلی آمریکا، همجنین به سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، اجازه «بازداشت غیر قانونی» مظنونان به عملیات تروریستی را داد.
گروه هاي مدافع حقوق بشر و بسياري از دولت ها بر اين اعتقاد هستند که اين کار شکنجه است.باراک اوباما پس از ورود به کاخ سفید، این روش بازجویی را ممنوع کرد.
«کنت روث» مدیر اجرایی «سازمان دیده بان حقوق بشر» در روزنامه واشینگتن پست در این مورد نوشت باراک اوباما استفاده از شکنجه را ممنوع کرده ولی با انجام ندادن تحقیقات و مجازات مسئولان این اقدامات عملا راه را بازگذاشته تا بار دیگر این روش ها به کار گرفته شوند. همان طور که اخیرا برخی از نمایندگان مجالس قانونگذاری آمریکا خواستار آن شده اند که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، از دستور ریاست جمهوری مبنی بر جلوگیری از به کارگیری هرگونه شکنجه، مستثنی شود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG