لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۳:۳۱

«درخواست از دولت هند برای بررسی امکان تسويه بدهی نفت ايران»


مقامات هندی، روز چهارشنبه به رويترز گفتند به دنبال درخواست شرکت ملی نفت ايران از دولت دهلی نو برای تسويه بدهی های نفتی خود از طريق «هالک بانک» ترکيه، پالايشگاه های هندی از دولت اين کشور خواسته اند که مشخص کند آيا آنها مجاز به پرداخت يورو به ايران هستند، يا اجازه چنين کاری ندارند.
بر اساس بخشی از تحريم های ايالات متحده آمريکا عليه ايران که در ماه فوريه به اجرا گذاشته شد، هيچ مشتری نفتی ايران حق ندارد پول نفت وارداتی از اين کشور را با هيچ ارزی به ايران يا کشوری ديگر منتقل کند. مشتريان نفتی ايران فقط می توانند اين پول را به يک حساب بانکی در همان کشور واريز کنند و ايران می تواند از اين سپرده برای خريد کالاهای مجاز از همان کشور و انتقال آن کالاها به ايران استفاده کند.
پالايشگاههای هند قبلا ۵۵ درصد از پول نفت وارداتی از ايران را از طريق «هالک بانک» ترکيه و با ارز يورو تسويه می کردند، اما از ماه فوريه اين کار متوقف شد.
خبرگزاری رويترز روز پنجشنبه، ۲۳ آبان ماه، از قول چند منبع صنعت نفت گزارش داده است که هند هم اکنون با ۵٫۳ ميليارد دلار انباشت بدهی های نفتی به ايران مواجه است.
بر اساس اين گزارش، شرکت ملی نفت ايران در اواسط ماه گذشته ميلادی به پالايشگاه های هندی اطلاع داده است که هالک بانک ترکيه آماده از سرگيری عمليات انتقال پول نفت صادراتی ايران به هند است. يک منبع آگاه که نخواسته نامی از وی برده شود به رويترز گفته است که شرکت ملی نفت ايران اطلاعاتی مبنی بر امکان ارتباط دوباره اين بانک دولتی ترکيه با بانک مرکزی ايران دريافت کرده است.
آمريکا و اتحاديه اروپا بانک مرکزی ايران را تحريم کرده اند. اين بانک مسئول دريافت پول نفت از مشتريان اين کشور و انتقال آن به ايران است.
رويترز می نويسد که معلوم نيست چه اتفاقی افتاده است که امکان نقل و انتقالات مالی از بابت صادرات نفت ايران توسط اين بانک فراهم شده است، در حالی که هنوز تحريم ها به قوت خود باقی است.
«هالک بانک» ترکيه در اين زمينه از پاسخ دادن به رويترز امتناع کرده است.
بر اساس گزارش رسمی گمرک هند، واردات نفت دهلی نو از ايران طی نه ماه اول سال جاری تا چهل درصد نسبت به دور مشابه سال گذشته کاهش يافته است.
رويترز در ادامه می نويسد که اکنون پالايشگاههای هندی خوستار ايجاد شفافيت توسط دولت هند در رابطه با امکان انتقال پول نفت وارداتی از اين ايران به بانک ترکيه شده اند.
بر اساس توافق دولت تهران و دهلی نو، کشور هند ۴۵ درصد از پول نفت وارداتی از هند را به ارز روپيه و به يک حساب بانکی در داخل هند واريز می کند و بقيه مبلغ نيز بايستی با ارزهای ديگر به ايران تحويل داده شود. از فوريه سال جاری، اين امر عملا با بن بست مواجه شد.
XS
SM
MD
LG