لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ تهران ۱۴:۰۱

پایان نبرد در بمبئی؛ ۱۹۵ کشته


هند: نبرد سه روزه دست کم ۱۹۵ کشته و ۲۹۵ زخمی بر جای گذارده است. (عکس: Afp)

مقامات هند روز شنبه اعلام کردند که نبرد ميان نيروهای امنيتی و شبه نظاميان مظنون به عضويت در گروه های اسلامی در بمبئی خاتمه يافته است.


پليس هند اعلام کرده است که حملات شبه نظاميان مظنون به عضويت در گروه‌های اسلامی به دست کم نه مکان مختلف در شهر بمبئی، قلب مالی و تجاری هند، که شامگاه چهارشنبه آغاز شد، دست کم ۱۹۵ کشته و ۲۹۵ زخمی بر جای گذاشته است.


بسياری از قربانيان اين حملات تروريستی، شهروندان هندی گزارش شده اند. ولی حدود ۲۰ شهروند خارجی از جمله پنج آمريکايی و تعدادی اسرائيلی، استراليايی و فرانسوی نيز در میان کشته شدگان این عمليات هستند.


مسئولان ارشد پليس هند می‌گويند که هتل تاج محل اينک تحت کنترل کامل نيروهای امنيتی در آمده است و سه شبه نظامی که در داخل ساختمان بودند، کشته شده‌اند.


رويترز به نقل از رسانه‌های هند گزارش می‌دهد که برخی از شبه نظامی‌ها چند روز پيش از آغاز عمليات در هتل تاج محل و برخی نيز به عنوان دانشجو در شهر اتاق اجاره کرده بودند.


به گزارش همين خبرگزاری برخی از فرماندهان نظامی هندی شبه نظاميان را افرادی با مهارت بسيار بالای نظامی معرفی کردند.


شاهدان و مقامات می گويند به نظر می‌رسد افراد مسلح قصد داشتند در اين حملات، آمريکاييان و يهوديان را هدف قرار دهند.


مقامات همچنان در تلاش هستند تا گروه مسئول اين حملات را شناسايی کنند. پراناب موخِرجی وزير امور خارجه هند گفت، به نظر می‌رسد مسئوليت اين حملات بر عهده عناصری در همسايگی هند يعنی پاکستان باشد.


مقام‌هاى هندى، «عناصر خارجى» و مرتبط با گروه‌هاى اسلامگرا در پاكستان را عامل اين حوادث دانسته‌اند ولى اسلام آباد اين حملات را محكوم و هر گونه دخالت در آن رد كرده است.


پاكستان مى‌گويد كه دو كشور از اقدامات دشمن مشترك رنج مى‌برند و به زودى رييس سازمان اطلاعاتى خود را به بمبئى اعزام مى‌كند تا با طرف‌هاى هندى به تبادل اطلاعات در زمينه حملات اين شهر بپردازد.


يكى از وزراى هند گفته است كه يكى از شبه نظاميان بازداشت شده مليت پاكستانى دارد و مان موهان سينگ، نخست وزير اين كشور نيز هشدار داد: اگر كشورهاى همسايه هند عليه كسانى كه از خاک آنها براى حمله استفاده مى‌كنند اقدام نكنند، اين مسئله «هزينه» خواهد داشت.


در واكنش به اين سخنان، شاه محمود قريشى، وزير امور خارجه پاكستان از هند خواسته است كه وارد آنچه «بازى سياسى» ناميد، نشود.


XS
SM
MD
LG