لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۱:۳۳

وزیر اطلاعات: سران فتنه همچنان در داخل و خارج ايستادگی می‌کنند


حيدر مصلحی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی
حيدر مصلحی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی، سه شنبه، در یک سخنرانی در آمل گفت: «هنوز مديران سران فتنه در داخل و خارج ايستادگی می کنند و حتی در روزهای اخير يکی از سران فتنه بر ادامه حرکت و موضع خود پافشاری کرده است.»

این سخنان اندکی پس از آن بیان می شود که اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان، روز یکشنبه بار دیگر، اعلام کرد همچنان به راهکارهایی که در آخرین نماز جمعه خود در سال گذشته مطرح کرده پایبند است و در مواضعش تغییری ایجاد نشده است.

اشاره اکبر هاشمی رفسنجانی، به نماز جمعه روز ۲۶ تیرماه سال ۱۳۸۸ است که وی برای آخرین بار امام جمعه تهران بود. نماز جمعه‌ای که در بحبوحه‌ رویدادهای پس از انتخابات برگزار شد.

در آخرین نماز جمعه اکبر هاشمی رفسنجانی، سه تن از رقیبان انتخاباتی آن دوره، میرحسین موسوی، مهدی کروبی و محسن رضایی و هزاران نفر از هواداران «جنبش سبز» شرکت کردند.

در این نماز جمعه بود که اکبر هاشمی رفسنجانی، از جمله به انتقاد از دستگاه قضایی، شورای نگهبان، نیروهای امنیتی و صدا و سیما پرداخت و خواستار آن شد که اعتماد مردم نسبت به نظام ترمیم شود.

پایبندی همه به قانون، دلجویی از آسیب‌دیدگان، فضای بحث برای جلب اعتماد، آزادی زندانیان و آزادی رسانه‌ها و مطبوعات پنج راهکار اکبر هاشمی رفسنجانی در آخرین نماز جمعه وی بود که وی تاکنون بر آن تاکید ورزیده است.

آقای مصلحی افزود: « کسانی در فتنه سال پيش با لباس روحانيت حضور داشته اند که بايد به موقع و همانطوری که پيش از اين نيز با ديگران برخورد شده، با آنان برخورد شود.»

به نوشته سایت شبکه خبر، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی در ادامه سخنانش گفت: «در حالی که مقام معظم رهبری در تمامی سخنرانی های خود نسبت به ادامه فتنه هشدار می دهند اما به نظر می رسد که برخی از نخبگان همچنان نسبت به فتنه سال پيش خاموش هستند.»

اخیرا آیت‌الله علم‌الهدی، عضو مجلس خبرگان، اکبر هاشمی رفسنجانی را متهم کرد که در رویدادهای پس از انتخابات به وظیفه خود در مجلس خبرگان عمل نکرده و از آیت‌الله خامنه‌ای دفاع نکرده است.

وزير اطلاعات همچنین گفت: «من معتقدم که سرويس های اطلاعاتی آمريکا، کشورهای غربی و رژيم صهيونيستی که با فرهنگ ايران اسلامی آشنا هستند با نفوذ در آقازاده ها، نخبگان را به سکوت واداشته اند.»

اعتراض‌ها به نتایج اعلام شده برای انتخابات سال ۸۸، از نخستین روز پس از اعلام نتایج آغاز شد و در هفته نخست این اعتراض‌ها شهر تهران چندین بار شاهد حضور میلیونی معترضان در خیابان‌ها بود.

این اعتراض‌ها به‌ویژه پس از سخنان هشدارآمیز آیت‌الله خامنه‌ای در خطبه‌های نماز جمعه ۲۹ خرداد ۸۸ به شدت مورد سرکوب نیروهای امنیتی قرار گرفت و در این میان بسیاری از چهره‌های حامی میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو نامزد اصلی مخالف سیاست‌های محمود احمدی‌نژاد، بازداشت و متعاقب آن با احکام سنگین و حبس‌های بلند مدت روبه‌رو شدند.

مقام‌های حکومتی ایران و حامیان آنها تعبیر فتنه را برای توصیف جنبش اعتراض سال ۸۸ به کار می‌برند و در این میان از چهره‌هایی چون میرحسین موسوی، مهدی کروبی، محمد خاتمی و اکبر هاشمی رفسنجانی به عنوان سران فتنه و حامیان آن یاد می‌کنند
XS
SM
MD
LG