لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۱۴

ايران استفاده از سلاح شيميايی در سوريه را محکوم کرد


علی اکبر صالحی، وزير خارجه ايران
علی اکبر صالحی، وزير خارجه ايران، روز يکشنبه، ۲۲ ارديبهشت ماه، در گفت و گو با هفته نامه اشپيگل آلمان تصريح کرد که «ما سلاح های شيميايی را محکوم می کنيم.»

اين سخنان آقای صالحی دو روز بعد از آن اعلام شد که جان کری، وزير خارجه ايالات متحده آمريکا، از وجود «مدارک قوی» سخن گفت که تأييد می کند رژيم بشار اسد در سوريه از جنگ افزار شيميايی برای سرکوب نيروهای شورشی استفاده کرده است.

وزير خارجه ايران در ادامه خاطرنشان ساخت که کشورش يکی از متحدان قدرتمند دمشق به شمار می رود که خود در جريان جنگ با عراق در دهه ۱۹۸۰ ميلادی هدف حملات شيميايی قرار گرفته است.

در پاسخ به اين پرسش که آيا در صورت اثبات استفاده سوريه از سلاح شيميايی، ايران از حمايت از اين هم پيمان خود دست خواهد برداشت پاسخ آقای صالحی روشن نبود: «ما قاطعانه مخالفت خود را با استفاده از هرگونه جنگ افزار کشتار جمعی اعلام می کنيم.»

تهران هم اکنون به دليل پافشاری بر ادامه برنامه هسته ای مناقشه برانگيزش هدف انتقاد غرب قرار دارد. کشورهای غربی ايران را متهم می کنند که به دنبال ساخت جنگ افزار هسته ای است.

در جنگ داخلی سوريه، هر دو سوی درگيری، يعنی رژيم دمشق و شورشيان، مشکوک به استفاده از سلاح های شيميايی عليه طرف مقابل بوده اند. با اين حال آمريکا و سازمان ملل متحد اعلام کرده اند که هيچ مدرک محکمی مبنی بر درستی اين گمانه به دست نيامده است.

در حالی که جنگ سوريه وارد سال سوم خود می شود، بيم از خونبارتر شدن اين ناآرامی داخلی موجب افزايش تلاش های ديپلماتيک برای حل اين بحران شده است. در همين راستا دولت های ايالات متحده آمريکا و روسيه تلاش های مشترکی را جهت حل غائله سوريه از سر گرفته اند.

آقای صالحی در ادامه مصاحبه خود به اشپيگل گفت که کشورش آمادگی آن را دارد که در کنفرانس بين المللی پيشنهادی آمريکا و روسيه درباره سوريه شرکت کند، - که احتمالاً اواخر همين ماه برگزار خواهد شد.

وزيرخارجه ايران در ادامه سخنانش افزود: «ايران می تواند به عنوان آغازگر گفت و گو ميان دولت سوريه و مخالفان عمل کند.» وی تصريح کرد که «اطمينان دارد» اوضاع در رويارويی های داخلی سوريه رو به بهبودی است.

ناآرامی های سوريه تا کنون منجر به کشته شدن ۷۰ هزار نفر و آوارگی ميليون ها شهروند سوری و روانه شدن موج جنگ زدگان به کشورهای همسايه بوده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG