لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۰:۲۲

جمهوری اسلامی ایران، هدف اصلی وزارت امور استراتژیک اسراییل


سرپرستی وزارتخانه امور استراتژیک با «آویگدور لیبرمن» سیاستمدار راست افراطی است.

روزنامه ها آرتص چاپ اسراییل در شماره روز دوشنبه چهارم ژوئن، اطلاعاتی در مورد وزارت امور استراتژیک این کشور به چاپ رسانده و مهم ترین ماموریت این وزارتخانه را مقابله با برنامه هسته ای ایران خوانده است.


به گزارش این روزنامه، ازهنگامی که سال گذشته وزارتخانه جدیدی در دولت اسراییل با عنوان «اموراستراتژیک» برپا شد، هیچ سند، ارزیابی یا گزارش رسمی از سوی این وزارتخانه دراختیار پارلمان اسراییل یا رسانه های اين کشور قرار نگرفته است.


این روزنامه اسراییلی می افزاید که سرپرستی این وزارتخانه با «آویگدور لیبرمن» سیاستمداری از جناح راست افراطی است.


روزنامه اسراییلی ها آرتص می نویسد هیچ یک ازخطرات و ماموریت های محوله به وزارت امور استراتژیک از اهمیت پیگیری طرح های هسته ای ایران برخوردارنیست و وظیفه اصلی این وزارتخانه «مرموز»، امور ایران است.


«وزارت اموراستراتژیک باید برنامه نهایی را برای مقابله با طرح های هسته ای ایران تنظیم کند ودراختیاردولت بگذارد.»
ها آرتص

به نوشته این روزنامه، شیوه کار وزارت اموراستراتژیک، متمرکز کردن کارهای ستاد در دفتر نخست وزیری اسراییل و سایر وزارتخانه های دولتی درباره مسایلی است که در صدر دستور کار دولت این کشور قرار دارد.


«هاله ای از ابهام»


روزنامه ها آرتص در ادامه می نویسد ساختمان کوچک وتاریکی که در یک محله کارگری اورشلیم در اختیار«ابیگدور لیبرمن» قرار گرفته، چندان با وظایف عظیم محوله به این وزیر همخوانی ندارد و او همه دیدارهای خود با مقامات اسراییلی و بین المللی را در هاله ای از ابهام باقی می گذارد و درباره آن گزارش زیادی به رسانه ها منتقل نمی کند.


به نوشته ها آرتص، حدود هشت میلیون دلاری که برای سال اول کار این وزارتخانه در اختیار آقای لیبرمن قرارگرفت، مورد استفاده واقع نشده و دست نخورده مانده است.


این روزنامه می افزاید طبق سندی که اخیرا ازسوی شماری ازدیپلمات های دفترنخست وزیری اسراییل تهیه شده و اهود اولمرت آن را تصویب کرده است، وزارت امور استراتژیک باید برنامه نهایی را برای مقابله با طرح های هسته ای ایران تنظیم کند و آن را در اختیار دولت بگذارد.


به نوشته ها آرتص، این وزارتخانه از حق درخواست مواد اصلی و تنظیم نشده از سوی سایر نهادها در مورد ایران برخوردار نیست و تنها گزارش های پایانی این نهادها را دریافت می کند.


به گزارش این روزنامه، شورای عالی امنیت ملی اسراییل نیز موظف به همکاری با آقای لیبرمن شده و رییس این شورا به طور منظم با لیبرمن و مدیرکل وزارتخانه او درباره ایران رایزنی می کند.


ها آرتص به نقل از آقای لیبرمن می نویسد وی و وزارتخانه اش نباید دنباله رو مسائل روزمره در مورد ایران شوند و به جزئیات مسايل کاری ندارند، بلکه می خواهند اسراییل را ازمخاطراتی که این کشور از ناحیه طرح های هسته ای ایران با آن روبه روست، رهایی بخشند.


به نوشته ها آرتص، مشکل اصلی، میزان همکاری مئير داگان، رییس موساد با آقای لیبرمن است چرا که تحولات داخلی اسراییل، احتمال کناررفتن حزب کارگر از چارچوب هم پیمانی با دولت اولمرت، و نیز گزارش کمیسیون داخلی جنگ تابستان گذشته اسراییل باحزب الله، که قراراست اواسط تابستان منتشرشود، در روند کار وزارت اموراستراتژیک اسراییل در مورد ایران موانعی نه چندان کوچک ایجاد کرده است.


XS
SM
MD
LG