لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۴:۴۱

«گفتم فلسطین از روی نقشه جهان حذف نمی شود»


منوچهر متکی می گوید که هیچ کشوری را نمی توان از روی نقشه محو کرد

منوچهر متکی، وزير امورخارجه جمهوری اسلامی می گوید منظورش از این که «هيچ کشوری را نمی توان از روی نقشه جهان حذف کرد»، ملت فلسطین بوده نه کشور اسراییل.


به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، آقای متکی با تکذیب خبر برخی خبرگزاری ها، گفت:«من در اين نشست مطرح کردم که هر دانش آموز دبستانی می‌داند که ملتی مثل ملت فلسطين، از نقشه جغرافيا حذف شدنی نيست».


پیشتر خبرگزارهای رویترز و فرانسه گزارش داده بودند که وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی در پاسخ به پرسشی درباره اظهارات محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران، مبنی بر محو اسراييل از روی نقشه، گفته است:«اين کاملا روشن است و هر بچه دبستانی می داند که نمی توان هيچ کشوری را از روی نقشه محو کرد».


محمود احمدی نژاد هنگامی که هنوز چند ماهی از روی کار آمدنش نگذشته بود در کنفرانس جهان بدون صهیونيسم با اشاره به اظهارات آيت الله خمينی درباره «محو اسراييل از صحنه روزگار» گفته بود که «ترديد ندارم موج جديدی که در فلسطين به راه افتاده و با توجه به بيداری و معنويتی که دنيای اسلام را فرا گرفته است، به زودی اين لکه ننگ از دامان جهان اسلام پاک خواهد شد.»


به گزارش خبرگزاری رويترز، وزير امور خارجه جمهوری اسلامی در این کنفرانس تصریح کرد که ایران قصد حمله به هيچ کشوری را ندارد.


آقای متکی همچنين با اشاره به موضع رسمی جمهوری اسلامی در مورد اسراييل تاکيد کرد که «کشورش دولت اسراييل را دولتی نامشروع می داند.»


به گفته او، نظام سياسی اين کشور بايد از راه همه پرسی ميان همه ساکنان بومی اين سرزمين، اعم از مسلمان، يهودی و مسيحی تشکيل شود.


آقای متکی در اين کنفرانس از طرح جديد کشورهای عرب برای حل بحران جاری ميان فلسطينيان و اسراييل انتقاد کرده و پيش بينی کرد که اين طرح با شکست مواجه خواهد شد.


وزير امور خارجه جمهوری اسلامی، اسراييل را عامل اصلی ناکامی طرح های صلح دانست زيرا به گفته وی، اسراييل قصد و تمايلی برای صلح ندارد.


محمد جواد اردشیر لاریجانی می گوید محو اسراییل از نقشه زمین ساخته پرداخته رسانه های غربی است

او گفت که نگاهی به تاريخ ناکامی ۱۳۰ طرح ابتکار صلح در سی سال گذشته نشان می دهد که عاملی اين شکست ها رويکرد اسراييل بوده است.


در اين نشست که به بررسی مسايل منطقه اختصاص داشت حامد کرزی، رييس جمهور افغانستان، شيخ سلمان بن حمد آل خليفه وليعهد بحرين، معروف بخيت نخست وزير اردن، شوکت عزيز، نخست وزير پاکستان و امير ترکی الفيصل سفير پيشين عربستان سعودی در آمريکا نيز شرکت داشتند.


دراين همايش سه روزه که برای چهارمين‌بار در اردن برگزارمی‌شود چالش های پيش روی منطقه و راه‌های گسترش همکاری های منطقه‌ای وجهانی برای امنيت و آرامش بررسی می‌شود


لاريجانی: محو اسراييل، ساخته و پرداخته رسانه های غربی است


محمد جواد لاريجانی، مشاور بين الملل رييس قوه قضاييه، در همين زمينه روز جمعه در کنفرانس اقتصاد جهانی در اردن در واکنش به اظهارات صائب عريقات، رييس هيات مذاکره کننده فلسطينی در مذاکرات صلح اسراييل و فلسطينی ها که گفته بود «به جای شعار محو اسراييل از نقشه زمين، خواستار افزوده شدن کشور فلسطينی به آن شويد»، تصريح کرده بود که اين حرف تنها ساخته و پرداخته رسانه های غربی است.

محمد جواد لاريجانی، برادر بزرگتر علی لاریجانی دبیر شورای عالی امنیت ایران، درباره اظهار نظر منسوب به محمود احمدی نژاد گفته بود: «رييس جمهوری ما هرگز در اين مورد حرفی نزده است.»


به گفته آقای لاريجانی، محمود احمدی نژاد، تنها در رابطه با برخورد اسراييل با شهروندان عرب خود و با فلسطينی ها گفته است کشوری که «نژادپرستی در آن به طور روزانه جريان دارد را، نمی توان تحمل کرد.»


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG