لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۴:۴۲

بررسی روزنامه های صبح دوشنبه ایران


به نوشته اعتماد ملی،۳۴۰ تن از فعالان سياسی و دانشجويی با انتشار بيانيه‏ای به صدور احکام سنگين کميته انضباطی برای دانشجويان دانشگاه آزاد سنندج اعتراض کردند و خواستار توقف اين روند شدند.

به نوشته سرمایه، منابع آگاه از تشکيل کميته های تحريم در شرکت های خودروسازی به دستور وزير صنايع و معادن خبر می دهند و معتقدند به منظور جلوگيری از بحران های احتمالی در شرکت های خودروسازی تشکيل اين کميته ها در وضعيت کنونی ضروری است.


سرمايه نوشت که احتمال آن وجود دارد که با افزايش فشارهای آمريکا بر شرکت های خارجی طرف قرارداد با خودروسازان ايرانی، اختلالات در برنامه های توليدی و صادراتی آنها به وجود آيد.


سعيد ليلاز، يکی از کارشناسان اقتصادی، به اين روزنامه گفت که اين اقدامات، مدت زمان زيادی است که در شرکتهای خودروسازی آغاز شده و به هرحال وضعيت به گونه ای است که آنها بايد هرگونه تغيير و تحولی را جدی بگيرند زيرا در صورت عدم توجه به تحولات بين المللی امکان بروز مشکلات بزرگتر برای آنها وجود خواهد داشت.


اعتراض به توقیف روزنامه ها


روزنامه حيات نو، اعتراض انجمن مديران و روزنامه های غير دولتی نسبت به توقيف روزنامه ها توسط هيات نظارت بر مطبوعات وزارت ارشاد را منعکس کرده است.


حیات نو:۲۱ مدير روزنامه های غير دولتی با صدور اطلاعيه ای ضمن ابراز تاسف از توقيف روزنامه سياست روز، خواستار جلوگيری از بر هم خوردن امنيت شغلی روزنامه نگاران شدند.

به نوشته اين روزنامه، ۲۱ مدير روزنامه های غير دولتی با صدور اطلاعيه ای ضمن ابراز تاسف از توقيف روزنامه سياست روز، توسط هيات نظارت بر مطبوعات وزارت ارشاد و تداوم روند توقيف روزنامه ها را نگران کننده، و ناصواب دانسته، و خواستار جلوگيری از بر هم خوردن امنيت شغلی روزنامه نگاران شدند.


در بخشی از اين اطلاعيه آمده که توقيف نامحدود و مطلق و غيرمدت دار هر نشريه به مفهوم زدن تير خلاص به حيات آن نشريه بوده، و موجب بيکاری جمعی از روزنامه نگاران می شود، و علاوه برآن زمينه های تزريق نوعی ناامنی شغلی برای روزنامه نگاران ساير روزنامه ها نيز محسوب ميشود.


افزایش بیکاری


روزنامه رسالت، به نقل از وزيرکار و امور اجتماعی خبر داد که سالانه يک ميليون نفر بر تعداد بيکاران در ايران افزوده می شود.به نوشته اين روزنامه جهرمی وزير کار در بيرجند با اعلام افزايش يک ميليونی بيکاران، گفت که بيش از ۳ ميليون و چهار صد هزار بيکار نيز از برنامه سوم توسعه به برنامه چهارم تحميل شدند.


محدودیت سفر به عراق


روزنامه ايران، از محدوديت های جديد در سفر به عراق خبر داد و به نقل از يک مقام آگاه نوشته که عراق مرزهای خود با ايران را به مدت چهار روز خواهد بست.


به نوشته اين روزنامه، يک مقام آگاه جمهوری اسلامی با اشاره به طرح امنيتی عراق و محدوديت عبور و مرور در مرزهای اين کشور گفته که مقام های عراقی اعلام کردند در راستای اجرای طرح امنيتی در عراق تمامی مرزهای اين کشور با همسايگان از جمله ايران برای مدت چهار روز مسدود می شود.


لوازم تهديد کننده ‬امنيت‭ ‬اخلاقی


روزنامه خراسان، از پلمپ ۴۱ فروشگاه پوشاک در قم توسط نيروی انتظامی خبر داد.


به نوشته اين روزنامه، محمد‭ ‬باوفا‭ ‬معاون‭ ‬اجتماعی‭ ‬پليس‭ ‬قم گفت که ‬مأموران‭ ‬نظارت‭ ‬بر‭ ‬اماکن‭ ‬عمومی‭ ‬پليس‭ ‬قم‭ ‬طی‭ ‬‮چهار‬‭ ‬روز و پس از بازديد ‬از‭ ‬‮۵۶‬‭ ‬فروشگاه پوشاک، تعداد‭ ‬‮ ۱۴ ‬واحد‭ ‬صنفی‭ ‬لباس فروشی،‭‬مانتوفروشی‭ ‬و‭ ‬لباس‭ ‬زنانه‭ ‬فروشی‭ ‬را‭ ‬به‭ ‬علت آنچه نيروی انتظامی ‬رعايت‭ ‬نکردن‭ ‬مسائل‭ ‬اسلامی‭ ‬و‭ ‬داشتن‭ ‬لوازم تهديد کننده ‬امنيت‭ ‬اخلاقی عنوان کرده، ‬پلمپ‭ ‬کردند‮.


القاعده


روزنامه قدس، به نقل از وزير اطلاعات نوشت که هم اکنون کسی با عنوان عضو القاعده در ايران وجود ندارد.


محسنی اژه ای گفت که قبلاً تعدادی از اعضای القاعده در ايران بودند که دستگير، اخراج و يا بعضاً بازداشت شدند، ولی حالا چيز مشخصی در اين زمينه وجود ندارد.


هفته گذشته برخی منابع امنيتی در استان ايلام از بازداشت دو عضو القاعده در هنگام ورود به کشور خبر داده بودند.به نوشته قدس، وزير اطلاعات جمهوری اسلامی بار ديگر درباره شناسايی افرادی که به ادعای وی در مرزها قصد انتقال اطلاعات برای دشمن داشتند تهديد کرده که اگر آنها توبه کنند دستگير نخواهند شد.


اعتراض دانشجویاناعتماد ملی:به نوشته اين روزنامه،۳۴۰ تن از فعالان سياسی و دانشجويی با انتشار بيانيه‏ای به صدور احکام سنگين کميته انضباطی برای دانشجويان دانشگاه آزاد سنندج اعتراض کردند و خواستار توقف اين روند شدند.

روزنامه اعتماد ملی، از اعتراض ۳۴۰فعال سياسی و دانشجويی به احکام کميته انضباطی دانشگاه آزاد سسندج خبر داد.


به نوشته اين روزنامه،۳۴۰ تن از فعالان سياسی و دانشجويی با انتشار بيانيه‏ای به صدور احکام سنگين کميته انضباطی برای دانشجويان دانشگاه آزاد سنندج اعتراض کردند و خواستار توقف اين روند شدند.در اين بيانيه با اشاره به محدوديت‏های شديد دانشجويان دانشگاه آزاد، تاکيد شده که مسؤولان دانشگاه آزاد اسلامی بی‏تدبيری و مخالفت خود با هرگونه فعاليت سياسی را با تعليق و تبعيد دسته‏جمعی هفت دانشجول دانشگاه آزاد سنندج نشان دادند.


دود و مرگ


روزنامه تهران امروز، از مرگ سالانه پنجاه هزار ايرانی بر اثر استعمال سيگار خبر داده است.


به نوشته اين روزنامه، آمارهای استعمال دخانيات در ايران با مرگ سالانه ۵۰ هزار نفر در ايران همراه است.


به گفته دکتر مهين زنگی آبادی، مسوول اولين مرکز مشاوره کنترل دخانيات، از هر ۲ نفر سيگاری که سيگار کشيدن را از جوانی شروع کردند، يک نفر به علت عوارض وابسته به سيگار فوت ميکند.به نوشته تهران امروز، ميزان مصرف سيگار در ايران سالانه ۵۴ ميليارد نخ اعلام شده است.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG