لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۱:۳۳

بررسی روزنامه های صبح شنبه ايران


رسالت: فرمانده بسیج گفت دشمن با سرمايه گذاری کلان روی رسانه های گروهی در صدد رخنه به صفوف ملت و ايجاد نارضايتی در بين آنهاست.

روزنامه همشهری، خبر داد که زاپن نيز به جمع تحريم کنندگان حکومت ايران پيوسته است.


به نوشته اين روزنامه، دولت ژاپن اعلام کرد در راستای اجرای قطعنامه های سازمان ملل تحريم های شديدتری عليه ايران اجرا خواهد کرد.


همشهری به نقل از سخنگوی دولت ژاپن نوشت که بر اساس اين تحريم ها، دولت ژاپن دارايی های ۱۵ شخص حقيقی و ۱۳ مؤسسه ايرانی را مسدود خواهد کرد.


ژاپن همچنين از صادرات قطعات تجهيزات نظامی دارايی های ارزی به ايران که با فعاليت های هسته ای اين کشور مرتبط است، جلوگيری خواهدکرد.


به نوشته اين روزنامه، اين دومين باری است که توکيو به طور يک جانبه در سال ۲۰۰۷ تحريم ها عليه ايران را تشديد می کند؛ در ماه فوريه سال جاری ميلادی دولت ژاپن از مسدود کردن موجودی های ۱۰ سازمان و ۱۲ شخص حقيقی خبر داده بود و در زمستان گذشته، دولت اين کشور ممنوعيت صدور موادی را که ممکن است در برنامه هسته ای مورد استفاده قرار گيرند و همچنين ورود اشخاصی که با برنامه های هسته ای ايران مرتبط هستند به ژاپن را خبر داده بود.


دستگيری ریيس دفتر وزير سابق نفت


روزنامه ايران، از دستگيری ریيس دفتر وزير سابق نفت خبر داده است. به نوشته اين روزنامه، مديرکل حوزه رياست وزير سابق نفت که ۱۷ سال رييس دفتر بيژن زنگنه در وزارتخانه های جهاد سازندگی، نيرو و نفت بوده، چندی پيش بازداشت شده است.


ايران نوشته که ۱۱ نفر از فعالان نفتی نيز به همراه وی دستگير شده اند.به نوشته اين روزنامه موضوع دستگيری اين فرد قرارداد فروش گاز کرسنت بوده است.


نهضت آزادی


روزنامه اعتماد ملی، خبر داد که نيروهای امنيتی اجازه برگزاری مراسم سالگرد تاسيس نهضت آزادی ايران را نداده و آن را لغو کردند.


نيروهای امنيتی اجازه برگزاری مراسم سالگرد تاسيس نهضت آزادی ايران را نداده و آن را لغو کردند. اعتماد ملی

به نوشته اين روزنامه، قرار بود چهل ‏وششمين سالگرد تأسيس «نهضت آزادی» عصر پنج شنبه ۲۰ در منزل شخصی «هاشم صباغيان» يکی از اعضای شورای مرکزی اين حزب برگزار شود، که نيروهای امنيتی و انتظامی از برگزاری آن جلوگيری کردند ومانع از ورود ميهمانان به داخل منزل هاشم صباغيان شدند.


اعتماد ملی نوشت که حتی اجازه توقف کوتاه مقابل منزل نيز به ميهمانان داده نشد و تعدادی از ماموران نيز از فعاليت خبرنگارانی که برای پوشش اين رويداد در محل حاضر بودند، جلوگيری کردند.


«اقدام عليه امنيت ملی»


به دنبال استفاده گسترده نهادهای امنيتی جمهوری اسلامی در وارد کردن اتهام «اقدام عليه امنيت ملی» به منتقدان در اقشار مختلف، روزنامه شرق به نقل از رییس دادگاه انقلاب نوشته که وی از شايع شدن اتهام «اقدام عليه امنيت ملی» دفاع نمی کند.


اين روزنامه از قول علی مبشری، رییس دادگاه انقلاب تهران درباره تفسير اقدام عليه امنيت ملی نوشت «من از کليت شايع شدن اين عنوان اتهامی دفاع نمی کنم و به نظر می رسد يکسری از اتهاماتی که عنوان اقدام عليه امنيت ملی به خود می گيرد را می توان تحت عناوين ديگری که لازم است در دادگاه عمومی رسيدگی شود به آنها داده شود تا هيمنه محاکم انقلاب حفظ شود.»


وی درباره ارتباط دادگاه انقلاب تهران با وزارت اطلاعات نيز گفته که به دليل اين که در شرايط فعلی دادسرا کار تکميل تحقيقات را انجام می دهد و سپس آن را به دادگاه ارجاع می دهد ارتباط کاری چندانی مثل گذشته ضرورتی ندارد بلکه اين دادسراست که برای تکميل تحقيقات ارتباط مستمر با وزارت دارد.


مبشری در عين حال گفته که در مواردی،نماينده ای از وزارت اطلاعات برای توضيح در مورد برخی مسائل به دادگاه دعوت می شود.


«توطئه رسانه ها علیه دولت»


فرمانده بسیج:دشمن با سرمايه گذاری کلان روی رسانه های گروهی در صدد رخنه به صفوف ملت و ايجاد نارضايتی در بين آنهاست. رسالت

روزنامه رسالت اظهارات فرمانده بسيج در خصوص رسانه های کشور را منتشر کرده و از قول وی رسانه ها را به توطئه عليه دولت متهم کرده است.


به نوشته اين روزنامه، محمد حجازی گفته دشمن با سرمايه گذاری کلان روی رسانه های گروهی در صدد رخنه به صفوف ملت و ايجاد نارضايتی در بين آنهاست.


«دستگیری اراذل و اوباش»


روزنامه اعتماد تيتر اول خود را به گزارشی در خصوص عمليات جديد نيروی انتظامی درمناطق جنوبی تهران اختصاص داده است.


به نوشته اين روزنامه، فرمانده نيروی انتظامی تهران اعلام کرده که ماموران يگان ويژه نيروی انتظامی در چند شب گذشته طی عمليات هائی در مناطقی از تهران دستور داشتند تا افرادی را که از آنها تحت عنوان« اراذل و اوباش شرور و خطرناک» نام برده می شود،و نوچه های آنان و افرادی که برای مردم ايجاد مزاحمت می کنند، برخورد کنند.


اعتماد در عين حال اظهارات رييس دادسرای جنائی تهران در مورد اين دستگيری ها را منعکس کرده و از قول ناصر سراج نوشته« برخورد فيزيکی به هيچ وجه با هيچ شهروند و متهمی قابل توجيه نيست و عملی کاملاً غيرقانونی است».رئيس دادسرای جنائی تهران تاکيد کرده که حتی قاضی هم حق برخورد فيزيکی و تحقير هيچ متهمی را ندارد و نبايد با متهمان چنين برخورد شود.


اعتراض‭ ‬تاکسی‮ ‬داران‭ ‬گناباد


روزنامه خراسان، از اعتراض‭ ‬تاکسی‮ ‬داران‭ ‬گناباد‭ ‬نسبت‭ ‬به‭ ‬اجرای‭ ‬طرح‭ ‬ساماندهی‭ ‬مسافربرهای‭ ‬شخصی‭ ‬ خبر داده است.


به نوشته اين روزنامه،‬ رانندگان‭ ‬تاکسی‭ ‬گناباد‭ ‬به‭ ‬نشانه‭ ‬اعتراض‭ ‬به‭ ‬طرح‭ ‬ساماندهی‭ ‬مسافربرهای‭ ‬شخصی‭ ‬در‭ ‬اين‭ ‬شهر‭ ‬تاکسی‮ ‬ها‭ ‬را‭ ‬متوقف‭ ‬کردند‭ ‬و‭ ‬مسافران‭ ‬را‭ ‬در‭ ‬انتظار‭ ‬گذاشتند‮.‬‭


XS
SM
MD
LG