لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۵:۲۳

بررسی روزنامه های صبح روز سه شنبه ایران


روزنامه دولتي ايران: « ماموران سازمان موساد اسراييل در تلاش هستند تا دانشمندان هسته ای ايران را ترور كنند.»

روزنامه آفتاب يزد در سر مقاله خود زير عنوان «كابينه سايه» به بررسی اين موضوع پرداخته است كه چرا در بسياری از موارد وزرا از تصميم های اتخاذ شده در وزارتخانه های خود بی اطلاع هستند؟


در بخشي از اين مطلب آمده است:« علی رغم آنكه مطابق صريح اصل ۱۳۸ قانون اساسی وزرا بايد مسوول و پاسخگوی تصميماتی باشند كه در حوزه مديريت آنها گرفته می شود، اما شواهدی وجود دارد كه نشان می دهد برخی تصميم گيری ها در غياب وزيران و يا حتی بدون اطلاع آنها انجام می شود.


آفتاب يزد در ادامه می افزايد:« اين وضعيت اگر چه مورد اعتراض عده ای از اصولگرايان مواجهه شده اما برخورد فعالان اصلاح طلب با آن به گونه ديگری بوده و آنها وضعيت فعلی را ناشی از وجود كابينه سايه در كنار كابينه رسمی و پاسخگو می دانند.


« انتظار خانه دار شدن نداشته باشيد»


در نيم صفحه بالای روزنامه اعتماد ملی، تصويری از سعيدی كيا، وزير مسكن و شهر سازی در حالی كه در زير آن نوشته شده « انتظار خانه دار شدن نداشته باشيد»، چاپ شده است.


اعتماد در توضيح اين تصوير و تيتر يک خود بخشی از اظهارات وزير مسكن را منعكس كرده و نوشته است: «وزير مسكن كه برای دفاع از طرح يک فوريتی پيش فروش ساختمان به مجلس رفته بود در جمع خبرنگاران اظهار داشت: « در شهر های بزرگ مردم در زمينه خانه دار شدن، انتظار حمايت از جانب دولت نداشته باشند.»


«جاسوسان موساد به ایران سفر می کنند»


روزنامه دولتي ايران نيز خبر از مجموعه اخبار هسته ای ايران منتشر كرده و نوشته است: « ماموران سازمان موساد اسراييل در تلاش هستند تا دانشمندان هسته ای ايران را ترور كنند.»


گروه سياسي روزنامه ايران منبع اين خبر را روزنامه لبنانی «الاخبار» ذكر كرده و افزوده است: « اسناد و مدارك محرمانه حاكی از آن است كه جاسوسان موساد برای بررسی دقيق وضعيت تاسيسات هسته ای و هم چنين ترور مقامات و دانشمندان ايرانی به ايران سفر می كنند!»


بسته شدن مرزهای كردستان با عراق


جام جم به نقل از استاندار استان كردستان از بسته شدن مرزهای كردستان با عراق خبر داده است.


در اين خبر استاندار كردستان ضمن تاييد بسته شدن مرز ايران با عراق در محدوده كردستان، دليل اين اقدام را دستگيری (فرهادی) از سوی نيروهای آمريكايی در كردستان عراق ذكر كرده است.


اسماعيل نجار، استاندار كردستان در توضيح گفته است« فرهادی مسوول بخش مبادلات تجاری استانداريی كرمانشاه به دعوت استانداری اقليم كردستان عراق به اين منطقه سفر كرده بود كه در هتل توسط نيروهای آمريكايی دستگير شد.»


نجار تاكيد كرده است« مسدود بودن پنج منطقه مرزی تا آزادی بدون قيد و شرط فرهادی ادامه خواهد داشت.»


«دروزارت رفاه چه می گذرد»


روزنامه خراسان در يادداشتی زير عنوان «دروزارت رفاه چه می گذرد» به بررسی عملكرد هشت ماهه دكتر مصری، وزير جديد پرداخته و می نويسد: «حداقل انتظار آن بود كه با آمدن مصری تغيرات اساسی در برنامه ها و عملكرد اين وزارتخانه ايجاد شود، اما متاسفانه تنها تغييری كه رخ داده قطع ارتباط رسانه ايی اين وزارتخانه بوده است به طوری كه تنها دو يا سه مسوول در اين وزارتخانه با رسانه ها ارتباط خبريی دارند و مابقی حاضر به پاسخگويی نيستند.


نويسنده يادداشت در ادامه می افزايد: «البته نا گفته نماند كه تعدادی از معاونان وزير يا استعفا داده اند و يا بنا به دلايلی در حال حاضر با افراد ديگر جايگزين شده اند، اين در حالي است كه برخي پست ها نيز همانند معاونت يارانه و معاونت فقر زدايی همچنان بدون مدير و بدون پاسخگوست.


سومین انشعاب در گروه های اصلاح طلب


روزنامه رسالت، در مورد سومين انشعاب در گروه های اصلاح طلب خبر می دهد.


بر اساس اين خبر «ستاد اصلاح طلبان معتدل خط امامی»، سومين ستاد انتخاباتی بعد از «ستاد اعتماد ملی» و «ستاد ائتلاف اصلاح طلبان» به شمار می آيد.


روزنامه اقتصادی سرمايه در مورد «انصراف هند از خط لوله صلح» نوشته است.


به نوشته سرمایه «پس از گذشت بيست و هشت سال از شروع مذاكرات خط لوله صلح ميان سه كشور ايران، پاكستان و هند، در بيست و هشتم شهريور ماه وزارت نفت هند با ارسال نامه ای به نمايندگان ويژه ايران و پاكستان در مذاكرات خط لوله صلح، انصراف خود را از حضور در ادامه مذاكرات اعلام كرده است.»


مراسم بازگشایی مدارس


روزنامه قدس سخنان حداد عادل، رييس مجلس شورای اسلامی در مراسم بازگشايی مدارس را منعكس كرده است.


حداد عادل در سخنان خود تاکید کرده که وزیران لازم نیست جزییات امور را بدانند.


به گفته حداد عادل:«كافی است كه بخاری مدرسه یک روستا آتش بگيرد، آنگاه وزير بايد مدت ها گرفتار اين حادثه باشد. يا اينكه مينی بوس حامل دانش آموزان اگر تصادف كند، اين موضوع سبب مي شود تا مدت ها فرصت مديريت كلان يک وزير به پاسخگويی به اين موضوعات صرف شود و او را از نگاه به آينده به نگاه به حوادث جلوی پای خود تبديل كند.»


XS
SM
MD
LG