لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۰۸:۰۴

بررسی روزنامه های صبح روز شنبه


آفتاب:رییس کمیسیون انرژی مجلس اعلام کرد که اقتصاد ايران بيمار است.

روزنامه اعتماد ملی در ارتباط با بازگشت محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران به کشور و سخنرانی وی در سازمان ملل، بيانيه های هيات دولت و دفتر رياست جمهوری را منتشر كرده است.


در بخشی از بيانه دفتر رياست جمهوری از مردم خواسته شده تا «به جای استقبال خود جوش مردمی در فرودگاه، به مساجد و حسينيه ها بروند و سجده شكر به جای آورند.»


«اقتصاد ايران بيمار است »


روزنامه آفتاب با انعكاس سخنان رييس كميسيون انرژی مجلس پيرامون وضعيت اقتصادی در كشور نوشته است: «اقتصاد ايران بيمار است و برای بهبود آن بايد موانع سرمايه گذاری را در كشور رفع كرد.»


كمال دانشيار هم چنين بالا بودن نرخ تورم، بهره بانكی و افزايش بيكاری را از نشانه های اين بيماری دانسته و افزوده است: «برای داشتن اقتصاد سالم بايد راه را برای سرمايه گذاری های داخلی و خارجی هموار كرد و موانع را از سر راه آنها برداشت.»


كشف يک شبكه بزرگ قاچاق


در روزنامه ايران، گزارشی مفصل از كشف يک شبكه بزرگ قاچاق كالا در فرودگاه امام خمينی منعكس شده است.


در اين گزارش سرمنشاء كشف اين شبكه ترديد اپراتور كامپيوترانبارهای اين فرودگاه در مورد يک برگ ترخيص كالا قيد شده كه باعث كشف ده ها ميليارد تومان كالای قاچاق شده است.


در ادامه اين گزارش نيز اشاره اي شده است به كشفيات در دو ماهه نخست سال جاری ميزان پروندهای آن حدود 11471 مورد، به ارزش ريالی 8/722 ميليارد ريال بوده است.


«هشت دلیل عمده گرانی»


در روزنامه تهران امروز، گزارش منتشر شده از سوی وزارت بازرگانی جلب توجه می كند. در اين گزارش هشت دليل عمده گرانی در كشور رويكرد های اقتصادی دولت ارزيابی شده است.


ازجمله اين رويكرد ها به اتخاذ سياست مالي انبساطی، سياست پولی انبساطی، نرخ بالای تورم، افزايش بی رويه واردات؟، بحران در بازار سرمايه، نبود تعادل در بازار كار، سهميه بندی بنزين و آثار تورمي آن و افزايش تعرفه واردات برخی كالاها در افزايش قيمت ها اشاره شده كه در گرانی های دو سال اخير نقش و دليل اصلی داشته اند.


چهار جریان اصلاح طلب


در روزنامه جام جم خبری در مورد احتمال ارايه چهار فهرست جداگانه از سوی اصلاح طلبان برجسته شده است.


در اين خبر می خوانيم؛ «رييس شورای عالی حزب همبستگی از وجود چهار جريان وسليقه مختلف در ميان اصلاح طلبان خبر داده و گفته است:«امكان دارد در صورت به توافق نرسيدن آنها شاهد شكل گيری چهار ائتلاف جداگانه ميان اصلاح طلبان باشيم.»


تعویق اجلاس شورای امنیت


جمهوری اسلامی تيتر اول خود را هم چون چند روزنامه ديگر حامي دولت به تعويق دوماهه اجلاس شورای امنيت در باره ايران اختصاص داده و اين موضوع را ناشی از اختلاف ميان گروه 1+5 ارزيابی كرده است.


مد لباس برای دانشجویان


روزنامه سرمايه هم در خبری می نويسد: « تا بهمن ماه برای دختران و پسران دانشجو يک مد لباس با رعايت ارزش ها ی اسلامی در معرض عموم قرار خواهد گرفت.»


معاون فرهنگی وزير علوم كه در جمع دانشجويان سخن می گفته با بيان اين مطلب افزوده است: «فعاليت هايی برای فضا سازی فرهنگ حجاب و عفاف در دانشگاه ها انجام شده است، اما بايد بدانيم كه فرهنگ سازی يک شبه صورت نمی گيرد و زمان می خواهد.»


«بحران در روزنامه های سراسری ادامه دارد»


«بحران در روزنامه های سراسری ادامه دارد» مطلبی است كه روزنامه قدس به آن پرداخته است.


در اين گزارش با اشاره به سكوت مسوولان ستاد تبصره سيزده در خصوص سهميه بنزين رسانه ها و نيز وعده هاي بدون عمل مسوولان وزارت نفت، ستاد تبصره سيزده و وزارت ارشاد هشدار داده شده كه در صورت تداوم اين روند و عدم تامين سوخت مورد نياز رسانه ها ، به زودی كار انتشار و توزيع مطبوعات متوقف خواهد شد.
XS
SM
MD
LG