لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۵۰

کروبی دادگاه معترضان را نمايشی خواند


مهدی کروبی،‌از رقبای اصلی محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری
مهدی کروبی در مورد برگزاری دادگاه معترضان به انتخابات رياست جمهوری که روز شنبه، دهم مردادماه، برگزار شد اعلام کرد که اظهارات اصلاح‌طلبانی که آنان در جايگاه متهم نشانده‌اند فاقد ارزش است.

وی افزود که به مسئولان پيشنهاد کرد که «به جای تکيه بر تدارک چنين نمايش‌هايی در انديشه حل بحرانی که کشور را در برگرفته است باشند».

این سخنان در حالی بیان می‌شود که دادگاه متهمانی که از آنها با عنوان «عوامل اغتشاش و آشوب» نام برده شده صبح روز شنبه در سالن اجتماعات اداره کل دادگستری تهران آغاز شد.

در این دادگاه برخی چهره‌های سرشناس اطلاح‌طلب از جمله محمدعلی ابطحی، محسن ميردامادی و بهزاد نبوی در کنار ده‌ها نفر ديگر که در دو ماه گذشته دستگير شده‌اند به شرکت در «کودتای مخملی» متهم شدند.

به گزارش خبرگزاری نیمه‌رسمی فارس حامی محمود احمدی‌نژاد، محمدعلی ابطحی، معاون سابق محمد خاتمی و از مشاوران مهدی کروبی در انتخابات رياست جمهوری دوره دهم، گفت: «آن چه که معاون دادستان به عنوان انقلاب رنگی يا مخملی عنوان کردند بنده فکر می‌کنم ظرفيت آن در کشور وجود داشت. البته نمی‌دانم که نيت آن واقعاً وجود داشته يا نه، ولی اگر اين ظرفيت در کشور ضعيف‌تری موجود بود، موفق می‌شد و در خصوص رسانه هم بايد گفت که رنگ سبز بيشتر تبديل به يک رسانه شده بود.»

مهدی کروبی پيشنهاد کرد تا نمايندگانی از سوی کروبی، موسوی، رضايی و احمدی‌نژاد در مقابل دوربين صداوسيما به صورت شفاف و علنی به بيان دلايل خود از تقلب يا عدم تقلب در انتخابات بپردازنند و آن گاه مردم به عنوان هيات منصفه خود به داوری برخيزند.

مهدی کروبی می‌گوید: «جريانی که معتقد است ما در انتخابات شکست خورده‌ايم می‌گويد که مردم به ما رای نداده‌اند و بنا بر اين است که ما چنين انتقاد واعتراض کنيم. به جای اين که اين گونه حرف بزنند و به چنين رفتارهايی روی بياورند به دنبال راه حلی برای خروج از بحران باشند. اين گونه حرف زدن و بازداشت‌های گسترده و ايجاد رعب و وحشت ميان مردم راه حل مناسبی برای خروج از بحران نيست، بلکه به آن دامن می‌زند.»

آقای کروبی با طرح اين پرسش که آيا مردم اين اعترافات را باور می‌کنند گفت: «من بارها گفته‌ام هنگامی که ما صادقانه با مردم برخورد نکنيم بايد انتظار داشته باشيم که مردم حرف‌های درست و شفاف و بدون ابهام ما را نيز باور نکنند، چه برسد به اين که حرف‌های نادرست ما را بخواهند باور کنند.»

در اعتراض‌های خيابانی که پس از اعلام نتايج انتخابات رياست جمهوری صورت گرفت و با برخورد خشونت‌آميز نيروهای امنيتی و انتظامی مواجه شد طبق آمار رسمی ۳۰ نفر کشته شدند. اين در حالی است که منابع غيررسمی شمار کشته‌شدگان را بيش از ۳۰۰ نفر هم اعلام کرده‌اند.

مهدی کروبی با توجه به نگاه ناباورانه افکار عمومی به جريان‌های کشور می‌پرسد: «در جامعه‌ای که جنازه عزيزی را تحويل خانواده‌اش می‌دهند و بعد می‌گويند که ما نمی دانيم مسئول جان باختن وی چه کسی بوده است آيا مردم اين را باور می‌کنند که افرادی را با لباس های زندان و تحت‌الحفظ بياورند و آنها اعتراف کنند که تقلبی در انتخابات صورت نگرفته است؟»
XS
SM
MD
LG