لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۰۲:۰۲

جان کری: اختلافات را با ایران کمتر کردیم


جان کری، بامداد يکشنبه، در کنفرانس خبری در مورد مذاکرات هسته ای گفت: «اختلافات شش قدرت جهانی و ايران کمتر شده است.» وی در عين حال افزود که «پنجره ديپلماسی برای مذاکرات هسته ای به صورت نامحدود باز نيست.»
وزير خارجه آمريکا با اشاره به اينکه مذاکرات «جدی و با احترام متقابل» صورت گرفته، تاکيد کرد که هدف ما اين است که ايران به سلاح هسته‌ای دست نيابد.
وی ادامه داد که برای اعتمادسازی زمان لازم است. ما موضوعات پيچيده و فنی را مورد بحث قرار داديم.

وی همچنين گفت پس از بازگشت به واشينگتن، نتيجه مذاکرات ژنو را با رييس جمهوری آمريکا و کنگره در ميان خواهد گذاشت.
دومين دور از مذاکرات اتمی ايران با گروه ۱+۵ که پنجشنبه آغاز شده بود، روز شنبه، ۱۸ آبان، وارد سومين روز خود شد و بدون توافق بين طرفين پايان يافت.

پیشتر يک مقام ارشد وزارت خارجه آمريکا گفته بود که سفر جان کری به ژنو با هدف انجام هر کمکی که ممکن است برای کاهش يا رفع اختلافات با ايران صورت می‌گيرد. به گفته اين مقام ارشد٬ آقای کری به دعوت کاترين اشتون تصميم گرفت که ديدار خود از خاورميانه را ناتمام گذاشته و به سوييس سفر کند.
کاترين اشتون مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا بامداد يکشنبه به وقت محلی در ژنو اعلام کرد که دور جديد مذاکرات با ايران بر سر برنامه هسته‌ای اين کشور، ۱۰ روز ديگر، ۲۹ آبان، برگزار خواهد شد.
اين در حالی است که پس از پايان يافتن نخستين دور اين مذاکرات در روز پنجشنبه ۱۶ آبان‌ماه، ايران از امکان نگارش توافقنامه‌ای ميان ايران و ۱+۵ خبر داد و آمريکا نيز اعلام کرد که امکان دارد در صورت حصول توافق٬ جامعه بين‌المللی اندکی از فشار تحريم‌ها بر ايران بکاهد.

خانم اشتون در کنفرانس خبری مشترک با محمد جواد ظريف وزير امور خارجه ايران گفت: «اميدواريم به نتيجه ای برسيم به همين دليل به مذاکرات برخواهيم گشت».

از زمان روی کار آمدن دولت حسن روحانی،‌ ايران رويکرد ديپلماتيک در قبال پرونده هسته‌ای خود را تغيير داده و در صدد است تا به راه حلی برای مناقشه موجود دست يابد.
XS
SM
MD
LG