لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۰۹

نگرانی شورای امنیت از قاچاق اسلحه به لبنان


شورای امنيت از گروه ها و احزاب سياسی لبنان خواست تا از طريق گفت وگو از وخيم شدن شدن اوضاع جلوگيری کنند.

شورای امنيت سازمان ملل، روز سه شنبه، ۱۷ آوريل، از گزارش هايی که در مورد انتقال غيرقانونی اسلحه از سوريه به لبنان خبر می دهد اظهار نگرانی کرد.


این شورا در عین حال از تلاش های دولت لبنان برای جلوگيری از انتقال غير قانونی اسلحه به کشورش قدردانی کرد.


شورای امنیت همچنين هياتی مستقل را مامور کرده تا بررسی کنند که چگونه مرزهای لبنان کنترل می شوند.


دولت سوريه نيز اعلام کرده که برای جلوگيری از انتقال اسلحه از مرزهايش به داخل خاک لبنان دست به اقداماتی زده است ولی شورای امنيت از اين کشور خواسته تا دست به «اقدامات جدی تری» برای کنترل مرزهايش بزند.


شورای امنيت با اشاره به رو در رويی احزاب هوادار و مخالف سوريه در لبنان، از گروه ها و احزاب سياسی اين کشور خواست تا از طريق گفت وگو از وخيم شدن اوضاع جلوگيری کنند.


بان گی مون، دبير کل سازمان ملل در حال ديدار از چند کشور در اروپا و خاورميانه است و در پايان مسافرت يک هفته ای خود از سوريه ديدار خواهد کرد.


به گزارش آسوشيتدپرس، آقای بان روز سه شنبه به خبرنگاران گفت: وی در مورد تمام موضوعاتی که مربوط به اجرا در آوردن قطعنامه های شورای امنيت به خصوص در مورد لبنان است با بشار اسد، رييس جمهوری سوريه و ديگر مقامات اين کشور گفت وگو خواهد کرد.


قطعنامه سازمان ملل از تمامی کشورهای منطقه می خواهد که از ورود هر گونه سلاح به لبنان جلوگيری کنند.


«شبه نظامیان خلع سلاح شوند»


شورای امنيت در بیانیه خود تاکيد کرده که تمامی نيروهای شبه نظامی و گروه های مسلح بايد خلع سلاح شوند.


در اواخر ماه مارس، آقای بان گی مون در سفری به لبنان اعلام کرد که قاچاق اسلحه به لبنان از طريق سوريه می تواند آتش بس در اين کشور را به خطر بياندازد.فواد سينيوره، نخست وزير لبنان که مخالف حزب الله و نفوذ سوريه در کشورش است گفت حتی يک مورد قاچاق اسلحه به لبنان از طريق مرزهای سوريه گزارش نشده است.

وی همچنين خواستار اجرای قطعنامه ۱۷۰۱ سازمان ملل شده بود که به جنگ ۳۴ روزه بين اسراييل و حزب الله پايان بخشيد.طبق این قطعنامه صدور هر گونه اسلحه به لبنان ممنوع است.


شورای امنيت روز سه شنبه اعلام کرد اخباری که از اسراييل و يک دولت ديگر در مورد قاچاق اسلحه از سوريه به لبنان رسیده است نگران کننده است و نشانه ای از زير پا گذاشتن قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنيت محسوب می شود.


شورای امنيت در بیانیه خود همچنين گفته است که از هر گونه درخواست دولت لبنان برای کمک کردن به اين کشور برای کنترل بيشتر مرزهايش استقبال خواهد کرد.


شورای امنيت از ادامه نقض حريم هوايی لبنان توسط اسراييل نيز اظهار نگرانی شديد کرد و از همه طرفين خواست که آتش بس را رعايت کنند.


این بیانیه در حالی منتشر می شود که فواد سينيوره، نخست وزير لبنان که مخالف حزب الله و نفوذ سوريه در کشورش است گفت حتی يک مورد قاچاق اسلحه به لبنان از طريق مرزهای سوريه گزارش نشده است.


حزب الله لبنان اعلام کرد که در ماه فوريه دولت کاميونی پر از مهمات را که متعلق به اين گروه بوده، توقيف کرده است. حزب الله از دولت اين کشور خواسته تا کاميون یاد شده را در اختيار اين گروه قرار دهد.


شورای امنيت اين امر را نقض قطعنامه سازمان ملل توسط حزب الله دانسته است.


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG