لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۴۷

«امیدوارم بحران هسته ای ایران به حمله نظامی نکشد»


آويگدور ليبرمن
آويگدور ليبرمن، وزير خارجه اسرائيل در سفر رسمی به روسيه گفت: « اميدوارم که بحران هسته ای ایران به حمله نظامی نکشد زيرا ممکن است عواقبی ويرانگر داشته باشد.»

به گزارش روزنامه اسرائيلی معاريو، آقای ليبرمن جمعه درپی ديدار با ولاديمير پوتين نخست وزير روسيه در مصاحبه با رسانه های روسيه گفت: «اسرائيل با بی صبری منتظر گام های جدی جامعه جهانی برای رساندن پيامی قاطع و نهائی به ايران است.»

ليبرمن اين نظر را بيان کرده که «ايران خاورميانه را به سوی مسابقه تسليحات اتمی می برد.»

به نوشته معاريو، در اين مصاحبه ها وزير خارجه اسرائيل افزوده که «هرعاملی در جهان که تلاش می کرد تا نشان دهد که ايران در پيگيری برنامه های اتمی اش هدف نظامی ندارد، رفتار و تصميم های روزهای اخير ايران به او ثابت کرد که اشتباه کرده است.»

به گزارش این روزنامه، ليبرمن به تصميم يکشنبه گذشته دولت ايران برای «ساخت ده سايت جديد غنی سازی اورانيوم در ابعاد سايت غنی سازی اورانيوم نطنز» اشاره می کرد. علی اکبر صالحی رئيس سازمان انرژی اتمی ايران شنبه درتهران گفته است «ايران به بيست سايت جديد غنی سازی اورانيوم نياز دارد.»

وزارت خارجه اسرائيل جمعه در بيانيه ای اعلام کرد که ليبرمن در ديدار با پوتين، درکنار تاکيد بر لزوم ارتقای سطح همکاری های اقتصادی اسرائيل و روسيه و بررسی وضع اقتصادی خاورميانه، در زمينه برنامه های اتمی ايران نيز «گفتگوهای مهمی» انجام داده است.

اسرائيل که تاکيد دارد «توان هسته ای نظامی ايران بزرگ ترين چالش برای موجوديت اسرائيل در شش دهه اخير است»، در سال های اخير تلاش بسياری کرده تا روسيه به جمع قدرت ها در برقراری تحريم های جدی عليه ايران بپيوندد، و از زمان نخست وزيری ارئيل شارون تا کنون، رهبران اين کشور بارها ديدارهای مهمی با سران روسيه انجام داده اند.

رسانه های اسرائيل فاش کردند که بنيامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل نيز در سفر کاملا محرمانه و غير عادی که اوائل سپتامبر به مسکو انجام داد، درباره ايران با سران روسيه ديدار کرد. روسيه بعدها اين ديدار را تاييد کرد.

شيمون پرز رئيس جمهوری اسرائيل نيز تابستان در سفر به ساحل سوچی ديدار طولانی با ديميتری مدوديوف رئيس جمهوری روسيه در باره ايران انجام داد.

اسرائيل آشکارا می گويد که روسيه نبايد سامانه پدافند موشکی اس سيصد را به ايران تحويل دهد. هرچند که معامله ايران و روسيه در اين زمينه از سال ها پيش امضا شده، اما روسيه تا کنون وعده خود را به ايران عملی نکرده است.

وزيردفاع و رئيس ستاد کل نيروهای مسلح ايران در ماه اخير تاکيد کردند که روسيه بايد اين معامله را انجام دهد. محمود رضا سجادی سفيرايران در مسکو نيز هفته گذشته گفت مسکو برای تحقق اين معامله دو ماه مهلت دارد.

کارشناسان نظامی می گويند که تجهيز ايران به اين سامانه ممکن است که ضربه نظامی هوائی به سايت های اتمی ايران را بی اثر کند هرچند که اسرائيل می کوشد به جنگنده ها و سامانه های پيشرفته تری مجهز شود تا توان اس سيصد را خنثی کند.

ديدار ليبرمن با پوتين چند ساعت پس از آن انجام شد که پوتين شامگاه پنجشنبه در يک برنامه مهم سياسی تلويزيونی درکشورش اعلام کرد که در انتخابات رياست جمهوری ۲۰۱۲ نامزد می شود. پوتين به ليبرمن گفت که سال آينده از اسرائيل رسما ديدار خواهد کرد، و افزود که «ديدار بعدی ما در اسرائيل خواهد بود.»
XS
SM
MD
LG