لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ تهران ۰۴:۵۶

عشا مومنی از زندان آزاد شد


عشا مومنی، دانشجوی دانشگاه ايالتی کاليفرنيا و از فعالان حقوق زنان، پس از حدود يک ماه، به قيد وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شده ولی همچنان متهم به اقدام عليه امنيت ملی و تبليغ عليه نظام است .


رضا مومنی، پدرعشا، در گفت و گويی با روزنامه آمريکايی «لس آنجلس تايمز» گفته است که اين فعال حقوق بشر روز دوشنبه و به قيد وثيقه از زندان آزاد شده ولی بايد روز سه شنبه در دادگاه حاضر شود.


وی افزود که دخترش پس از آزادی از زندان قادر به ترک کشور نيست.


عشا مومنی، که تابعيت ايرانی – آمريکايی دارد، در ديدار از ايران و به منظور انجام پايان نامه فوق ليسانس خود درباره جنبش زنان ايران، روز بيست و چهارم مهرماه در يکی از بزرگراه های تهران دستگير و راهی بند ۲۰۹ زندان اوين شد. مقامات قضايی جمهوری اسلامی وی را به اقدام عليه امنيت ملی متهم کرده اند.


فعالان حقوق زنان پيشتر گفته بودند که عشا مومنی که برای ديدار از خانواده و تحقيق در مورد فيلم پايان نامه اش به ايران سفر کرده بود ، روز پانزدهم اکتبر در تهران به دليل «سبقت غيرمجاز» دستگير و به بند ۲۰۹ زندان اوين منتقل شد.

در سايت کمپين يک ميليون امضا، که خانم مومنی از اعضای آن است، پيشتر آمده بود که ماموران امنيتی محل سکونت عشا مومنی را بازرسی کرده و وسايل شخصی، از جمله کامپيوتر و فيلم هايی را توقيف کرده اند.


کمپين يک ميليون امضا برای تغییر قوانین تبعیض آمیز، طرحی اجتماعی است که شماری از فعالان حقوق زنان در داخل ايران به راه انداخته اند و خواستار پايان تبعيض عليه زنان در ايران هستند.


خانم مومنی، که در لس آنجلس به دنيا آمده، ليسانس خود را در رشته گرافيک در سال ۲۰۰۲ از دانشگاه ازاد تهران دريافت کرد و در سال ۲۰۰۶ در دانشگاه ايالتی کاليفرنيا ثبت نام کرد.


XS
SM
MD
LG