لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ تهران ۰۴:۰۹

تلفات طوفان میانمار به ۷۸ هزار نفر رسید


جان هولمز، معاون دبير کل سازمان ملل در مورد امور بشر دوستانه، روز يکشنبه به ميانمار می رود.

تلویزیون دولتی ميانمار، روز جمعه آمار کشته شدگان ناشی از طوفان را حدود ۷۸ هزار نفر، و تعداد ناپديدشدگان را حدود ۵۶ هزار نفر اعلام کرد.


در همین حال سازمان ملل از محدوديت هايی که دولت نظامی ميانمار برای امدادگران خارجی به وجود آورده است به شدت انتقاد کرد.


آماندا پيت، يکی از سخنگويان سازمان ملل در تایلند به آسوشيتدپرس گفت:«جان هولمز، معاون دبير کل سازمان ملل در امور بشر دوستانه، روز يکشنبه به ميانمار می رود تا رهبران نظامی اين کشور را متقاعد کند به نيروهای امدادگر سازمان ملل، امکان بيشتری برای کمک رسانی به آسيب ديدگان بدهد.»


محموله های بزرگی از کمک های اوليه کشورهايی مانند آمريکا و فرانسه اجازه ورود به ميانمار را نيافته اند. دولت نظامی اين کشور می گويد که «قادر است به تنهايی به آسيب ديدگان کمک کند.»


ژان موريس ريپرت، سفير فرانسه در سازمان ملل اعلام کرد: «عملکرد مقامات نظامی ميانمار برای جلوگيری از کمک رسانی به مردم در خطر مرگ می تواند جنايت عليه بشريت تلقی شود.»


صليب سرخ نيز اعلام کرده است که امکان دارد تعداد کشته شدگان به ۱۲۸ هزار نفر برسد. سازمان ملل تخمين می زند که يک ميليون و ۵۰۰ هزار تا دو ميليون و ۵۰۰ هزار نفر از آسيب ديدگان طوفان احتياج شديد به کمک های اوليه پزشکی، مواد غذايی، آب آشاميدنی و پناهگاه داشته باشند.


نهادهای کمک رسانی فقط توانسته اند کمک های اوليه را به ۲۷۰ هزار نفر از اين آسيب ديدگان برسانند.


«عملکرد مقامات نظامی ميانمار برای جلوگيری از کمک رسانی به مردم در خطر مرگ می تواند جنايت عليه بشريت تلقی شود.»
ژان موريس ريپرت، سفير فرانسه در سازمان ملل

توماس گونتر از مسئولين صليب سرخ بين المللی در ژنو به آسوشيتدپرس گفته است که کمبود آب آشاميدنی در روزهای آينده موجب کشته شدن تعداد زیادی از حادثه دیدگان خواهد شد.


او می گويد ما احتياج به عمليات گسترده ای داريم تا بتوانيم آب آشاميدنی را به اين آسيب ديدگان برسانيم ولی در حال حاضر برای این کار نه افراد کافی داريم و نه وسايل حمل و نقل لازم.


دولت نظامی ميانمار اعلام کرده است که روز شنبه از ديپلمات های خارجی دعوت کرده است به همراه مقامات اين کشور از منطقه دلتا ايراوادی که در اثر طوفان به شدت صدمه دیده است بازديد کنند.


استيو مارشال يکی از مقامات سازمان ملل می گويد:«نيروهای ارتش مانع ورود امدادگران به مناطق صدمه ديده، شده اند.»


طوفانی موسوم به «نرگس» حدود دو هفته پیش ميانمار را درنوردید. سرعت این طوفان حدود ۱۹۰ کيلومتر در ساعت گزارش شده است.


بر اثر این طوفان صدها هزار نفر بی خانمان و قايق های زيادی غرق شدند.


اين طوفان موجب بيشترين تلفات در ۱۷ سال گذشته در آسيا شده است. در سال ۱۹۹۱طوفان در بنگلادش، موجب کشته شدن ۱۴۳ هزار نفر شد.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG