لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۲:۵۴

همزمان با اجلاس ناتو، نا آرامی در افغانستان افزایش یافت


تونی بلر: بزرگترين چالش برای امنيت جهان، برقراری امنيت در افغانستان است

به گفته مسوولان نیروهای تحت فرماندهی ناتو در کابل، همزمان با اجلاس پیمان ناتو در ریگا، پایتخت کشور لتونی ، نا آرامی در افغانستان افزایش یافت.سران کشورهای ناتو در، دو روز گذشته، در ريگا، پایتخت لتونی، وضعيت افغانستان را مورد بررسی قرار دادند.

به گفته ريچارد نيوجی، مسوول برنامه های نيروهای کمک به امنيت آيساف،« شورشيان با انجام حملات پراکنده در مناطق مختلف افغانستان می خواهند کشورهای عضو ناتو، پيمان آتلانتيک شمالی، را نسبت به آينده اين کشور دلسرد کنند.»


به عقیده آقای نیوجی شورشیان از حملات انتحاری استفاده می کنند تا اتحاد ۳۷ کشوری که سربازانشان در قالب آيساف در افغانستان حضور دارند را از بين ببرند.


وی می افزاید « آنان می خواهند با انجام اين گونه حملات ، کشورهای عضو آيساف را مجبور سازند تا سربازانی بيشتری به افغانستان ارسال نکنند.»


سربازانی بیشتر برای افغانستان


به گزارش خبرگزاری ها، رهبران ناتو، پيمان آنتلانيک شمالی، بر سر اعزام سربازان بيشتر به افغانستان توافق کرده اند .بزرگترين چالش برای امنيت جهان ، برقراری امنيت در افغانستان است. تونی بلر

به گفته تونی بلر، نخست وزير بريتانيا،« بزرگترين چالش برای امنيت جهان، برقراری امنيت در افغانستان است.»


با اين حال ، در يک هفته اخير موجی از حملات انتحاری در استان های ناآرام جنوب و شرق افغانستان از سر گرفته شده است. اين گونه حملات که بيشتر در تابستان سال جاری انجام می شد، حدود دو ماه قبل کاهش قابل ملاحظه ای داشت.


مرگبارترين اين حملات در شهرستان اروگون استان پکتيا حدود پنج روز قبل واقع شد که نزديک به ۳۵ کشته و زخمی بر جای گذاشت.


از اوايل اين هفته تا کنون، بيش از ۱۵ غير نظامی افغان و شش سرباز ناتو کشته شده اند. اين در حالی است که پيش از اين گفته می شد، افغانستان در ماه نوامبر شاهد کمترين خشونت ها بوده است.


XS
SM
MD
LG