لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۰۴
باراک اوباما، رئيس جمهور آمريکا، چهارشنبه در سخنرانی در دانشگاه اندونزی گفت که آمريکا هيچگاه با اسلام سر جنگ نداشته و نخواهد داشت.

رئيس جمهور آمريکا، در سخنرانی خود در جاکارتا پايتخت کشوری که خود در سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۵ قربانی حملات تروریستی بوده است، خواستار مبارزه‌ مشترک کشورهای اسلامی و آمريکا با تروريسم شد.

آقای اوباما گفت:«من با صراحت اعلام کرده‌ام همه‌ بايد با يکديگر همکاری کنيم تا القاعده و وابستگان آن را از بين ببريم. هيچ يک از ما نبايد ادعا کنيم که رهبری دينی را برعهده داريم، بخصوص دين بزرگی مانند اسلام را...آنهايی که قصد سازندگی دارند نبايد در مقابل آنهايی که قصدشان نابودی است عقب‌نشينی کنند. اين مبارزه تنها وظيفه‌ی ايالات متحده نيست.»

وی افزود که روابط اسلام و غرب نباید تحت تاثیر مسائل امنیتی قرار بگیرد.

آقای اوباما همچنین در سخنرانی خود خواستار افزایش روابط تجاری و اقتصادی دو کشور اندونزی و آمریکا شده و گفت رشد طبقه متوسط در اندونزی یعنی بازار جدیدی برای محصولات ما همانطور که آمریکا بازاری برای تولیدات اندونزی است.

آقای اوباما اندونزی را به عنوان پرجمعيت‌ترين کشور مسلمان جهان يک دموکراسی موفق خواند و اين کشور را به خاطر آنچه ايستادگی در برابر افراط‌گرايی خشن خواند، ستود.

وی تعامل مردم اندونزی را ستود و گفت معابد، مساجد و کلیساهای شما در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند.

رئیس جمهور آمریکا در دهه ۵۰ میلادی، چهار سال از دوران کودکی خود را در اندونیز گذرانده و در این کشور از محبوبیت بالایی برخوردار است. با این حال، به گزارش سی ان ان، روز چهارشنبه حدود ۲۰ هزار نفر از اسلام گرایان علیه حضور رئیس جمهور آمریکا در اندونزی دست به تظاهرات زدند.

باراک اوباما، رئيس جمهوری آمريکا، در ادامه سفر ده روزه خود به آسيا، روز سه شنبه در جارکارتا، پايتخت اندونزی با رئيس جمهوری اين کشور ديدار کرد.

آقای اوباما پیشتر دو بار سفر خود به اندونزی را به دلیل مسائل داخلی آمریکا به تعویق انداخته بود.

روسای جمهوری آمریکا و اندونزی در کنفرانس خبری اعلام کردند که همکاری‌ها در زمينه اقتصادی، مبارزه با تروريسم، انرژی و تغييرات آب و هوا را افزايش می دهند.

باراک اوباما پیش از سفر به اندونزی با مقامات هندی دیدار کرد و گفت آمریکا از عضویت هند به عنوان یکی از اعضای دائمی شورای امنیت حمایت می کند

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG