لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۶:۳۱

اظهار تاسف عميق اوباما از کشتار افغانستان


گفتگوی تلفنی اوباما با حامد کرزی

باراک اوباما رييس جمهور آمريکا، در تماس تلفنی با حامد کرزی رييس جمهور افغانستان در مورد قتل ۱۶ غيرنظامی افغان توسط يک سرباز آمريکايی در قندهار به شدت اظهار تاسف کرد و گفت که از اين حادثه «شوکه» شده است.

به گزارش رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، باراک اوباما افزود که اين تيراندازی به سوی غيرنظاميان به هيچ وجه نمايانگر احترامی نيست که آمريکا برای مردم افغانستان قايل است.

حامد کرزی تيراندازی در قندهار را « قتل و ترور» توصيف کرده و از ناتو خواسته است تا در اين مورد پاسخگو باشد.

لئون پانه‌تا وزير دفاع آمريکا در تماس تلفنی به حامد کرزی اطمينان داده که تحقيقات در مورد اين حادثه آغاز شده است.

همزمان طالبان اعلام کرده است که انتقام اين حادثه را خواهد گرفت.

گفته می شود که اين نظامی آمريکايی که يک استوار کادر نيروهای مسلح آمريکاست، ساعاتی پیش از بامداد روز يازدهم مارس از پايگاه خود خارج شده و در روستای « الکوزای » واقع در ولايت قندهار با وارد شدن به چند خانه روستايی به سوی ساکنان آنها تيراندازی کرده است.
۹ کودک و سه زن در ميان قربانيان اين تيراندازی هستند.

دبيرکل پيمان آتلانتيک شمالی، ناتو، در يک بيانيه کتبی ضمن اظهار تاسف از وقوع اين حادثه و تسليت به خانواده قربانيان گفت که تحقيقات در اين مورد انجام خواهد شد و تاکيد کرد که ناتو به همکاری خود با افغانستان برای ايجاد ثبات ادامه خواهد داد.

نيروهای بين المللی تحت فرمان ناتو اعلام کرده اند که يک نظامی آمريکايی درارتباط با حادثه‌ای که در ولايت قندهار منجر به مرگ غيرنظاميان افغان شده دستگير شده است.

معاون سرفرماندهی نيروهای ناتو در افغانستان نیز به خاطر وقوع اين حادثه عذرخواهی کرده است.
ژنرال «براد شاو » در بيانيه ناتو افزود که: « انگيزه های اين اقدام بی‌رحمانه را نمی تواند توضيح دهد ولی اين گونه رفتارها به هيچ وجه با دستورالعمل های نظامی و فعاليت های نيروهای بين المللی مستقر در افغانستان ارتباطی ندارند.»

سخنگوی نيروهای بين المللی مستقر در افغانستان نيز ادعاهای برخی از ساکنان روستای «الکوزای» را که می گويند چند سرباز در اين اقدام شرکت داشته اند رد کرده و گفت :« فقط يک نظامی آمريکايی پايگاه عملياتی خود را ترک کرده و به روستای همجوار رفته و در آنجا به روی غيرنظاميان آتش گشوده است. وی سپس به پايگاه بازگشته و در آنجا بازداشت شده است. تحقيقات در مورد اين اقدام و انگيزه های آن آغاز شده است.

چند هفته پيش نيز سوزاندن مقداری کتاب در پايگاه نظامی « بگرام» که در ميان آنها نيز چندين جلد قران وجود داشت احساسات ضد آمريکايی را در سراسر افغانستان تحريک کرده و به تظاهرات گسترده ای در شهرهای مختلف افغانستان انجاميد. در آن حوادث نيز حدود ۳۰ نفر از تظاهرکنندگان توسط نيروهای امنيتی کشته شدند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG