لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۴۶
باراک اوباما، رئيس جمهوری آمريکا، در ادامه سفر ده روزه خود به آسيا، روز سه شنبه در جارکارتا، پايتخت اندونزی با رئيس جمهوری اين کشور ديدار کرد.

آقای اوباما پیشتر دو بار سفر خود به اندونزی که پرجمعیت‌ترین کشور مسلمان در جهان است را به دلیل مسائل داخلی آمریکا به تعویق انداخته بود.

روسای جمهوری آمریکا و اندونزی در کنفرانس خبری اعلام کردند که همکاری‌ها در زمينه اقتصادی، مبارزه با تروريسم، انرژی و تغييرات آب و هوا را افزايش می دهند. آقای اوباما امروز از بزرگ‌ترين مسجد اندونزی نيز ديدن می کند و در آنجا سخنرانی خواهد کرد.

آقای اوباما در این نشست خبری گفت: «تجارت بین دو کشور به سرعت رشد می کند ...رئیس جمهور یودهویونو و من راه هایی را برای افزایش تجارت و سرمایه گذاری مورد بررسی قرار دادیم.»

آقای اوباما که چهار سال در دوران کودکی خود را در اندونزی گذرانده همچنین گذار این کشور از دیکتاتوری به دمکراسی را تحسین کرد و گفت: «من فکر می کنم مردم می توانند از تجربه اندونزی بیاموزند.»

فروش تی شرت اوباما در جاکارتا
وی از مردم اندونزی خواست تا از مردم میانمار و حقوقشان حمایت کنند. پیشتر رئیس جمهوری آمریکا در آغاز سفر آسیایی خود در جمع دانشجویان در هند گفت: «انتخابات میانمار نه آزاد است، نه عادلانه». به گفته آقای اوباما، سالهاست حق انتخاب سرنوشت از مردم میانمار سلب شده است.

اولين انتخابات ميانمار (برمه سابق) پس از بيست سال، روز يکشنبه آغاز شد. بيش از ۲۹ ميليون نفر از مردم اين کشور، واجد شرايط رای دادن در این انتخابات هستند.

اين در حاليست که آنگ سان سوچی، رهبر مخالفان اين کشور و برنده نوبل صلح، کماکان در حصر خانگی بسر می برد و ميانمار تحت سلطه نيروهای نظامی اداره می شود.

باراک اوباما پیش از سفر به اندونزی با مقامات هندی دیدار کرد و گفت آمریکا از عضویت هند به عنوان یکی از اعضای دائمی شورای امنیت حمایت می کند.

رئيس جمهوری آمريکا پس از اندونزی برای شرکت در نشست گروه ۲۰ به کره جنوبی و پس از آن به ژاپن می‌رود. هدف از این سفر ده‌روزه «بهتر شدن روابط سیاسی و اقتصادی و افزایش امکان تجارت برای اقتصاد آمریکا» عنوان شده‌است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG