لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۵۷

انتقاد مک کین از لغو دیدار اوباما با سربازان مجروح


جان مک کين، نامزد جمهوریخواه انتخابات رياست جمهوری آمريکا. (عکس: EPA)

جان مک کين، نامزد جمهوریخواه انتخابات رياست جمهوری آمريکا، باراک اوباما، رقيب دموکرات خود را به دليل لغو ديدار با سربازان مجروح ارتش آمريکا در آلمان به باد انتقاد گرفت.

آقای مک کین که خود يک نظامی بازنشسته و در زمان جنگ ويتنام يک زندانی جنگی بوده است گفت: «ديدار با رهبران کشورهای اروپايی و سخنرانی برای مردم نبايد جايگزين ديدار و دلداری قهرمانان مجروح آمريکا شود.»

باراک اوباما شامگاه شنبه پنجم مرداد ماه با ترک لندن، به تور جهانی انتخاباتی خود که ۲۹ تير ماه با ديدار از افغانستان آغاز شده بود، پايان داد.

او در اين تور جهانی به افغانستان، عراق، اردن، اسرائيل، آلمان، فرانسه و بريتانيا سفر کرد و با مقامات بلند پايه اين کشورها ملاقات کرد و در برلين در حضور ۲۰۰ هزار نفر سخنرانی کرد.

باراک اوباما در سفر به آلمان، قرار بود از سربازان مجروح ارتش آمريکا در عراق که برای مداوا به بيمارستانی در آلمان فرستاده می شوند ديدار کند، اما اين ديدار از برنامه او خارج شد.

ستاد انتخاباتی باراک اوباما اعلام کرده است که هفته گذشته، مقامات پنتاگون طی تماسی با ستاد انتخاباتی باراک اوباما، هشدار داده اند که بازديد باراک اوباما از اين بيمارستان، ممکن است يک حرکت سياسی قلمداد شود.

اما به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، پنتاگون اعلام کرده است که هرگز به صورت صريح به باراک اوباما نگفته است که از اين محل ديدار نکند.

اين رويداد، علاوه بر آنکه موجب انتقاد رقیب جمهوری خواه او شد، دستمايه يکی از آگهی های تبليغاتی جان مک کين نیز شده است. در اين آگهی که از روز شنبه پنجم مرداد ماه در ايالت های کلورادو و پنسيلوانيا و همچنين واشينگتن نمايش داده شده، در باره علت لغو ديدار باراک اوباما با نظاميان در آلمان به کنايه آمده است: «به نظر مي رسد پنتاگون به او [باراک اوباما] اجازه نداده است همراه خود دوربين ببرد.»

جان مک کين همچنين روز يکشنبه، ششم مرداد ماه، در مصاحبه به شبکه ای بی سی، گفت: «اگر پنتاگون به من گفته بود که از نيروهايمان ديدار نکنم، من به آنجا می رفتم، من تضمين می کنم که اين ديدار تبديل به رويدادی جنجال برانگير می شد.»

در مقابل، تامی ويتور، سخنگوی ستاد انتخابات باراک اوباما گفت که باراک اوباما و جان مک کين هردو به احترام به نيروهای نظامی آمريکا باور دارند.

او همچنين يادآوری کرد که باراک اوباما در ديدار از افغانستان و عراق با نيروهای ارتش آمريکا ديدار کرده است اما او قصد ندارد، سربازان مجروح را وارد بازی های سياسی کند.


XS
SM
MD
LG