لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ تهران ۰۰:۰۱

زرداری به عنوان ریيس جمهور جديد پاکستان سوگند ياد کرد


آصف علی زرداری، رهبر حزب مردم پاکستان و رییس جمهوری جدید پاکستان. (عکس: AFP)

آصف علی زرداری، رهبر حزب مردم پاکستان وهمسر بی نظير بوتو، نخست وزير ترور شده اين کشور، روز سه شنبه، به عنوان رييس جمهور جديد پاکستان سوگند ياد کرد.

شمار زيادی از سياستمداران، مقام های دولتی و شخصيت های خارجی در اين مراسم که در کاخ رياست جمهوری پاکستان برگزار و به طور زنده از تلويزيون دولتی آن کشور پخش می شد، حضور داشتند.


نمايندگان مجالس فدرال و ايالتی پاکستان روز شنبه گذشته آصف علی زرداری را به رياست جمهوری اين کشور برگزيدند.

آقای زرداری، ۵۳ ساله، جانشين پرويز مشرف می شود که ماه گذشته برای پرهيز از استيضاح در پارلمان، از سمت خود استعفا کرد.


حامد کرزی، رييس جمهوری افغانستان يکی از شخصيت های خارجی بود که در مراسم سوگند ریيس جمهوری جديد پاکستان در اسلام آباد حضورداشت.


« ما می خواهيم که دنيا با ما در پيشبرد آينده پاکستان همراهی کند و آينده همسايگان ما را نيز تغيير دهد.»
آصف علی زرداری

به گزارش «آسوشيتدپرس»، آصف علی زرداری همراه با آقای کرزی در يک کنفرانس مشترک مطبوعاتی شرکت کرده و گفت: ما در قلب طوفان قرار داريم. من چنين امری را يک فرصت می دانم. من از اين فرصت برای تقويت پاکستان استفاده می کنم. ما می خواهيم که دنيا با ما در پيشبرد آينده پاکستان همراهی کند و آينده همسايگان ما را نيز تغيير دهد.


در همين حال آقای کرزی خطاب به رييس جمهوری جديد پاکستان گفت: برای هر قدمی شما برای جنگ عليه تروريسم و برای برقراری صلح بين دو کشور برداريد، افغانستان قدم های بسيار، بسيار بيشتری را با شما برمی دارد.


حضور آقای کرزی در اين مراسم به عنوان تلاشی برای آغاز فصل جديدی در روابط دو کشور ديده می شود.


آقای کرزی پيشتر بارها پاکستان را متهم کرده بود که دست به اقدامات لازم عليه پايگاه های طالبان در داخل خاک اين کشور نمی زند.


آقای زرداری بارها بنيادگرايان اسلامی را به شدت مورد انتقاد قرار داده است.


به قدرت رسيدن آصف علی زرداری در پاکستان، همزمان است با فعاليت شبه نظاميان اسلامی در اين کشور که ثبات پاکستان را تهديد می کند.


مقام های امنيتی پاکستان هفته گذشته اعلام کردند که يوسف رضا گيلانی، نخست وزير کشور، از يک توطئه سوء قصد جان سالم به در برده است.


يوسف رضا گيلانی در سال های ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۷ سخنگوی پارلمان پاکستان بود. گيلانی هم اکنون معاون حزب مردم پاکستان است.


XS
SM
MD
LG