لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۳۶

رای گیری در پاکستان برای انتخاب رییس جمهور جدید


نزديکان آصف زرداری پيش از رای گيری از انتخاب وی ابراز اطمينان کرده اند. (عکس:AFP)

با پایان رای گیری مخفی از قانونگذاران پاکستانی، روز شنبه کار شمارش آراء برای انتخاب رییس جمهوری جدید این کشور آغاز شد.


قانونگذاران پاکستانی ساعت ۱۰ روز شنبه، رای گيری مخفی را برای انتخاب رییس جمهوری این کشور آغاز کردند. رای گيری برای انتخاب رييس جمهوری پاکستان که با تدابير شدید امنيتی همراه است، در دو مجلس و چهار شورای ايالتی اين کشور صورت گرفته است.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، آصف زرداری، بیوه بی نظیر بوتو، که به احتمال زياد در اين رای گيری به پيروزی خواهد رسيد، به دلايل امنيتی در پارلمان حضور ندارد.


پیشتر، ۹ ماه پس از ترور بی نظير بوتو، خودروی يوسف رضا گيلانی، نخست وزير پاکستان، در روز چهارشنبه گذشته هدف گلوله قرار گرفت که به وی آسيبی نرسيد.


رقبای آصف زرداری، سعيد الزمان صديقی رييس پيشين دستگاه قضايی و طرفدار نواز شريف، و مشاهد حسين، از نزديکان پرويز مشرف، هستند.

در يک سال گذشته، نزديک به ۱۲۰۰ نفر در بمب گذاری ها و حمله های انتحاری در پاکستان جان خود را از دست داده اند.


انتخابات ریاست جمهوری پس از استعفای پرویز مشرف انجام می گیرد.


پرويز مشرف، رييس جمهوری پيشين پاکستان، ۱۸ ماه اوت برای اين که با استيضاح پارلمان روبرو نشود، از مقام خود استعفا داد.


در همین حال، رقبای آصف زرداری، سعيد الزمان صديقی رييس پيشين دستگاه قضايی، که طرفدار نواز شريف است و مشاهد حسين، از نزديکان پرويز مشرف، هستند.


آصف زرداری که ۵۳ سال دارد، ۱۱ سال را در زندان سپری کرده است.


وی با چند اتهام ازجمله فساد به زندان رفت. اتهام های وی مربوط به دهه ۱۹۹۰ و زمانی است که بی نظیر بوتو، نخست وزیری پاکستان را بر عهده داشت.


با اين حال، آصف زرداری هرگز محکوم نشد و او همواره اتهام های منتسب به خود را داری انگيزه سياسی می دانست.


نزديکان آقای زرداری پيش از رای گيری، از انتخاب وی ابراز اطمينان کرده اند. مخدوم امين فهيم، دبير کل حزب مردم پاکستان، روز شنبه گفت: «ما اکثريت مطلق داريم و نامزد ما بيشترين رای را به دست خواهد آورد.»


انتخاب رييس جمهوری پاکستان از آن جهت اهميت بيشتری يافته است که اين کشور دارای سلاح اتمی، در ماه های اخير شاهد بی ثباتی سياسی و امنيتی بوده است.


پاکستان، متحده عمده ايالات متحده در مبارزه با القاعده و طالبان است که در عمق خاک اين کشور نفوذ دارند.


دانا پرينو، سخنگوی کاخ سفيد، روز جمعه گفت:«ما به کار با آنها ادامه می دهيم، ما به همکاری آنها نياز داريم.»


خانم پرينو همچنين گفت: «يکی از دلايلی که زرداری به رياست جمهوری می رسد، اين است که همسر وی به دست تروريست ها کشته شد.»


آصف زرداری هم اکنون رهبری ائتلاف شکننده دولت پاکستان را در دست دارد. مسلم ليگ، حزب تحت رهبری نواز شريف، به تازگی از اين ائتلاف خارج شده است.


اگر آصف زرداری به رياست جمهوری پاکستان برسد، وی از قدرت زيادی برخوردار خواهد شد. از جمله، وی خواهد توانست دولت را منحل کند و انتصاب فرماندهان نظامی پاکستان نيز از سوی وی انجام خواهد گرفت.


رييس جمهوری پاکستان هرکه باشد، افزون با شرايط وخيم امنيتی و سياسي بايد با افت شديد اقتصادی اين کشور نيز دست و پنجه نرم کند. شاخص سهام در پاکستان در سال گذشته ۳۴ درصد کاهش يافته و در همين مدت روپيه ۲۰ درصد از ارزش خود را در برابر دلار از دست داده است.


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG