لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۴۴

«یکی از رهبران القاعده در پاکستان کشته شد»


مقام های امنیتی پاکستانی روز سه شنبه اعلام کردند که ابو سعيد المصری، يکی از رهبران القاعده، در درگيری با نيروهای پاکستان، در منطقه مرزی افغانستان کشته شد.


يک مقام مسئول که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری رويترز گفته است المصری به عنوان يکی از رهبران اصلی القاعده شناخته شده است.


از زمان کشته شدن ابو خباب المصری، کارشناس سلاح های شميايی و ميکروبی القاعده در افغانستان، در ماه گذشته، ابو سعيد المصری که به نظر می رسد اهل کشور مصر باشد، برترين رهبر القاعده در ميان قبايل پاکستان به شمار می رفت.


کانال های تلويزيونی جسد مرد کشته شده را با نام مصطفی ابواليزيد شناسايی کردند و اعلام کردند او با نام ابوسعيد المصری شهرت داشته است.


به گفته مقامات محلی، المصری در آخرين حمله به قبيله باجور که مخفی گاه اصلی القاعده محسوب می شود، کشته شده است.


يزيد، رهبر القاعده در افغانستان، مردی مصری بود که پس از ترور انور سادات، ریيس جمهور مصری، در سال ۱۹۸۱، همراه با ايمن الظواهری نفر دوم القاعده، مدتی را در زندان سپری کرد.


پيش از اين، کميسيون ۱۱ سپتامبر يزيد را به عنوان «مسئول مديريت مالی» القاعده شناسايی کرده بود.


از چهارشنبه گذشته، در درگيری ميان نيروهای امنيتی پاکستان و نيروهای ستيزه جوی باجور نزديک ۱۶۰ نفر کشته شده اند.


به گفته مقامات رسمی تعداد نيروهای خارجی در منطقه بيشتر از ستيزه جويان بومی است.


هرچند يزيد تنها در مصاحبه های تلويزيونی محدودی شرکت کرده بود اما ماه گذشته او در يک گفت و گوی تلويزيونی اعلام کرد بمبگذار انتحاری که مسئول حمله به سفارت دانمارک در اسلام بود ماه ژوئن گذشته از شهر مکه در عربستان سعودی به پاکستان آمده بود.


محمود شاه، يک مقام امنيتی سابق پاکستان در منطقه تحت نفوذ پشتون ها معتقد است يزيد در حقيقت همان المصری است.


در همین حال، ايمن الظواهری، مرد شماره دو القاعده، در نوار صوتی که به وی نسبت داده شده، برای نخستين بار به انگليسی صحبت کرده و خواستار جهاد در پاکستان شده است.


يک شبکه خصوصی تلويزيونی پاکستانی به نام «آری» (ARY)، روز يکشنبه، نوار صوتی را پخش کرده که به ايمن الظواهری مرد شماره دو القاعده نسبت داده می شود.


صدای منتسب به ايمن الظواهری دستيار ارشد اسامه بن لادن در اين نوار صوتی گفته است که «چون در نظر دارد که به صورت مستقيم با مردم پاکستان صحبت کند و زبان زيبای اردو نمی داند، به همين علت پيامش را به زبان انگليسی می فرستد.»


وی افزود که پاکستان را، «قاچاقچيان مواد مخدر اداره می کنند و پرويز مشرف را رشوه خوار و تشنه پول می خواند.»


دو هفته پيش که الظواهری شايع شد که وی در جريان يک حمله موشکی در منطقه مرزی پاکستان و افغانستان کشته شده است.


الظواهری به علت اتهام به دست داشتن در بمب گذاری سفارت آمريکا در دارالسلام در تانزانیا و انفجار نايروبی در کنيا تحت تعقيب است و «اف بی آی»، پليس فدرال آمريکا، برای اطلاعاتی که منجر به بازداشت و محکوميت او شود، مبلغ ۲۵ ميليون دلار تعيين کرده است.

XS
SM
MD
LG