لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۷ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۸:۲۵

سرنوشت الظواهری در هاله ای از ابهام


ايمن الظواهری، مرد شماره دو القاعده. (عکس: AFP)

مقام های آمريکايی روز جمعه اعلام کردند که برخلاف گزارش های برخی از رسانه ها، هيچ مدرکی در مورد زخمی شدن ايمن الظواهری، مرد شماره دو القاعده ندارند.


يکی از مقام های ارشد آمريکايی مبارزه با تروريسم به شبکه خبری سی ان ان گفت که «هيچ مدرکی در دست نيست که الظواهری بر اثر حمله نيروهای آمريکايی کشته و يا زخمی شده است.»


اين سخنان اين مقام آمريکايی در حالی بيان می شود که شبکه خبری سی بی اس گزارش داده است که نامه ای به دست نيروهای پاکستانی افتاده که در آن يکی از رهبران ارشد طالبان خواستار کمک های فوری پژشکی شده و در اين نامه از الظواهری به عنوان کسی که به شدت زخمی شده، ياد شده است.


سی بی اسی اعلام کرده است که «امضا و مهر يکی از رهبران محلی طالبان بر روی اين نامه ديده می شود و اين نامه برای يک پزشک ۵۷ ساله پاکستانی فرستاده شده است.»


سفير پاکستان در ايالات متحده اعلام کرده که نمی تواند اين خبر را تاييد و يا تکذيب کند. مقامات پاکستانی اعلام کرده اند که در حال بررسی صحت اين گزارش هستند.


آمريکا جايزه ای ۲۵ ميليون دلاری برای دستگيری و يا کشتن ايمن الظواهری که پس از بن لادن مهمترين رهبر القاعده محسوب می شود.


سی بی اسی همچنين اعلام کرده که طبق نامه ای که بدست نيروهای پاکستانی رسيده، الظواهری در مکان دورافتاده ای در پاکستان بسر می برد و زخم هايش دچار عفونت شده است.


الظواهری در سال ۲۰۰۱ از حمله نيروهای آمريکايی در تورا بورا در افغانستان جان سالم بدر برد ولی همسر و فرزندانش در اين حمله کشته شدند.


گروه القاعده، هفته گذشته، در يک سايتی که متعلق به بنيادگرايان اسلامی است، اعلام کرد که يکی از رهبران نظامی اين گروه به نام ابو عبدالله الشامی بر اثر حمله هوايی نيروهای آمريکايی جان باخته است


ابو خباب المصری يکی ديگر از اعضای القاعده که در ساخت سلاح های شيميايی تخصص داشته در حمله موشکی روز دوشنبه آمريکا به يکی از مناطق قبيله نشين در پاکستان کشته شده است.


به گزارش سی ان ان سايت های جهادگرايان هنوز مطلبی در اين مورد منتشر نکرده اند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG