لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ تهران ۰۴:۴۰

صانعی: استبدادی که امروز شاهد آن هستيم در تاريخ بی سابقه است


آيت الله يوسف صانعی
آيت الله يوسف صانعی
به گزارش سایت کلمه، جمعی از فعالان سياسی و دانشجويی شهرستان بابل و همچنين تعدادی از خانواده های زندانيان سياسی، با مراجع عظام، وحيد خراسانی، صانعی، موسوی اردبيلی و اعضای جامعه مدرسين و محققين حوزه علميه در قم دیدار کردند.

آيت الله يوسف صانعی در این دیدار گفت: «استبدادی که امروز شاهد آن هستيم در تاريخ بی سابقه است. اين استبداد نه خدا می شناسد، نه پيغمبر نه سياست نه دانشجو، اين استبداد هيچ چيز نمی شناسد.»

یوسف صانعی در ادامه اين ديدار به شدت از برخورد با زندانيان سياسی انتقاد کرد و گفت : «آيا خانواده های زندانی ها دردمند نيستند؟ آيا دل خانواده هائی که فرزندان آنها را شکنجه می کنند به درد نيامده است؟ آيا دل مهندس موسوی که خواهرزاده او را به شهادت رساندند درد ندارد؟ آيا دل خانواده های شهدای پس از انتخابات درد ندارد؟»

ماه گذشته، همسران مصطفی تاج‌زاده و فيض‌الله عرب‌سرخی، دو تن از زندانيان سياسی، در نامه ای به ۱۱ تن از مراجع تقلید و علمای قم و نجف، ضمن بيان شرايط همسران خود و ساير زندانيان، خواستار رسيدگی و پيگيری بيشتر اوضاع زندان ها را از جانب مراجع تقليد شدند.

«فخرالسادات محتشمی پور» و «مريم شربتدار قدس» اين نامه را به نمایندگی از سوی چند تن از خانواده های زندانیان سیاسی خطاب به آيات «وحيد خراسانی، مکارم شيرازی، شبيری زنجانی، موسوی اردبيلی، صافی گلپايگانی، سيستانی، صانعی، جوادی آملی، بيات زنجانی، صانعی و امينی» نوشته اند.

آنان در نامه خود با اشاره به آنچه که ظلم دستگاه قضايی بر آنان و زندانيان سياسی می رود، نوشته اند که اين دو زندانی سياسی تا مدت های مديد تحت بازجويی های سخت و تحت فشار و حتی ضرب و شتم و تازيانه قرار گرفته اند.

آيت الله يوسف صانعی، از مراجع تقليد حامی اصلاح طلبان در قم، ماه گذشته نیز در گفت و گو با روزنامه « ماينيچی» ژاپن از آنچه محدود کردن انقلابيون در ايران ناميد، انتقاد کرد.

این مرجع تقلید به این روزنامه گفته بود: «محدود کردن انقلابيون به اين علت است که می ترسند، خيانت ها و انحراف های آنان برملا شود و در واقع، اينها از آگاهی مردم می ترسند.»

به نوشته سایت کلمه، آيت الله وحيد خراسانی، از مراجع طراز اول جامعه دینی سنتی ایران نيز، با «شنيدن درددل ها و شکوائيه های خلنواده های زندانی های سیاسی ابراز تاثر کرده و گفت: «بنده هيچ رابطه ای با آقايان ندارم و بارها به نمايندگان اينان که نزد بنده می آيند متذکر می شوم.»

آيت الله موسوی اردبيلی خطاب به خانواده های زندانی های سیاسی گفت: «آنهائی که مانع کمک به خانواده زندانيان نيازمند می شوند کارشان حرام است.»

وی همچنین افزود: «اعترافات تحت شکنجه نادرست است و اين اعتراف هيچ وجاهت قانونی و شرعی ندارد.»

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی از ۲۷ مهرماه ماه سال جاری به مدت ده روز به قم سفر کرد و در این سفر با اقشار مختلف، از جمله طلاب و بسیجیان قم دیدار داشت و همچنین شماری از مراجع و روحانیون ارشد نیز با حضور در محل سکونت وی با رهبر جمهوری اسلامی دیدار کردند.

با این حال برخی از مراجع سنتی قم و نیز مراجع تقلید نزدیک به اصلاح‌طلبان به دیدار آیت‌الله خامنه‌ای نرفتند که در این میان می‌توان از آیت‌الله وحید خراسانی، آیت‌الله موسوی اردبیلی و آیت‌الله صانعی یاد کرد.
XS
SM
MD
LG