لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۹:۵۳

حميد سوريان سهميه المپيک لندن را گرفت


حمید سوریان

در دومين روز از رقابت های گزينشی المپيک لندن به ميزبانی قزاقستان، تيم ملی کشتی فرنگی ايران به يک سهميه ديگر دست پيدا کرد.

حميد سوريان دارنده پنج مدال طلای کشتی فرنگی جهان، در وزن ۵۵ کيلوگرم به روی تشک رفت و با صعود به فينال، موفق به کسب سهميه المپيک شد.

پيش از اين و در جريان رقابت های جهانی ۲۰۱۱ استانبول که مرحله نخست مسابقات گزينشی محسوب می شد، اميد نوروزی در ۶۰ کيلوگرم، سعيد عبدولی در ۶۶ کيلوگرم و بشير باباجان زاده در فوق سنگين موفق به کسب سهميه شده بودند.

سوريان موفق شد چهارمين سهميه تيم ملی کشتی فرنگی ايران را نصيب خود کند. روز يکشنبه قاسم رضايی در ۹۶ کيلوگرم به روی تشک خواهد رفت. او که در مسابقات جهانی با رقيب اسراييلی روبرو شده و به روی تشک نرفته بود، آخرين نماينده ايران در اين رقابت هاست.

رضايی پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم به مصاف ديويد سالدادزه از ازبکستان می‌رود و در صورت پيروزی، در دور سوم و مرحله نيمه نهايی با برنده ديدار فرنگی کاران تاجيکستان و چين مبارزه خواهد کرد.

تيم هايی که در اين مرحله نتوانند سهميه های خود را کامل کنند، دو مرحله ديگر در چين و فنلاند فرصت خواهند داشت تا برای تصاحب سهميه های بيشتر مبارزه کنند.

سوريان نقره گرفت

در ۵۵ کيلوگرم حميد سوريان پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم الدار حافظ‌ اوف از ازبکستان را ۷-۰ شکست داد.

سوريان که سال گذشته هرگز در اين وزن کشتی نگرفته و فقط دو بار در ۶۰ کيلوگرم به روی تشک رفته بود، در دور سوم به مصاف آسخات کودايبرگنوف از قزاقستان رفت ۲-۰ از سد او نيز گذشت تا ضمن حضور در ديدار فينال، سهميه المپيک ۲۰۱۲ لندن را نيز کسب کند.
رقيب سوريان در فينال، کوهی هاسه¬گاوا از ژاپن بود. اين فرنگی کار ژاپنی در بازی های آسيايی گوانگجو نيز در مرحله نيمه نهايی بر سوريان غلبه کرده و شگفتی ساز مسابقات لقب گرفته بود.

هاسه¬گاوا که در بازی های آسيايی قهرمان شده بود، اين بار نيز در دو تايم و با نتايج ۱-۰ و ۲-۰ بر سوريان چيره شد تا روی سکوی قهرمانی بايستد.

سوريان برای درخشش در المپيک لندن کار فوق العاده دشواری را پيش رو خواهد داشت. او برای جبران ناکامی المپيک پکن، ناگزير است ميزان آمادگی خود در سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ در رقابت های جهانی را مجدداً به دست بياورد.

ناکامی سه کشتی گير ايران

در ۷۴ کيلوگرم کشتی فرنگی فرشاد عليزاده پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم با ضربه فنی مغلوب دوران ياليموف از ترکمنستان شد تا ضمن حذف از رقابت ها، شانس کسب سهميه المپيک را نيز از دست بدهد.

در اين وزن جين هيوک کيم از کره جنوبی و دانيار کوبونوف از قرقيزستان به ديدار نهايی راه يافتند تا جواز حضور در لندن را هم دريافت کنند.

در ۸۴ کيلوگرم کشتی فرنگی نيز طالب نعمت پور پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم مقابل دانيل گاجيف از قزاقستان ۲-۰ مغلوب شد و شانس کسب سهميه المپيک را از دست داد.

فدراسيون کشتی ايران در سايت خود اشاره کرده است که نعمت پور در تايم دوم "با اخطار بی جهت داوران" مغلوب شد.

نعمت پور که در مسابقات جهانی ۲۰۱۰ مسکو به دليل خود داری از رقابت با حريف اسراييلی از دور مسابقات حذف شده بود؛ در قزاقستان برای کسب مدال برنز به مصاف رستم آساکولوف از ازبکستان می‌رود.

در اين وزن دانيل گاجيف از قزاقستان و سه يئول لی از کره جنوبی به ديدار فينال راه يافتند و سهميه المپيک را نيز کسب کردند.

در ۱۲۰ کيلوگرم کشتی آزاد، پرويز هادی باسمنجی در دور نخست به دليل حاضر نشدن آراد خولوف از تاجيکستان به پيروزی رسيد. هادی در دور دوم ژائو دنگ از چين را ۵-۰ شکست داد.

هادی که قهرمان سال ۲۰۱۲ آسيا هم هست؛ در مرحله نيمه نهايی ۳-۰ مغلوب آرتور تايمازوف قهرمان المپيک و جهان از ازبکستان شد تا شانس کسب سهميه المپيک را از دست بدهد. اين در حالی است که اگر اين دو در فينال با هم مواجه می شدند، هر دو به سهميه المپيک نيز دست می يافتند.

هادی برای کسب مدال برنز به مصاف عبدالمالک از عراق رفت و با ضربه فنی بر او غلبه کرد تا روی سکوی سوم بايستد.

در اين وزن مريد موتاليموف از قزاقستان و آرتور تايمازوف از ازبکستان ضمن موفقيت در کسب سهميه المپيک، ديدار فينال را برگزار کردند که به برتری تايمازوف انجاميد.
مرحله سوم از رقابت های گزينشی المپيک به ميزبانی چين و مرحله آخر نيز در فنلاند برگزار خواهد شد.

به اين ترتيب تا پايان مسابقات گزينشی فنلاند در ارديبهشت ماه، در مجموع در هر وزن ۲۰ کشتی گير مجوز حضور در المپيک را دريافت می کنند. ضمن اينکه سهميه هايی توسط کميته بين المللی المپيک به کشتی گيرانی از کشور ميزبان و برخی کشورهای ديگر اعطا می شود.

با اين وصف، هر وزن از رقابت های المپيک لندن در مجموع با حضور تقريبی ۲۳ کشتی گير برگزار خواهد شد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG