لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۰۴:۵۰

حزب سوسیالیست بار دیگر در انتخابات اسپانیا پیروز شد


نتایج انتخابات باعث شد که خوزه لويز رودريگز زاپاترو، برای یک دوره دیگر در مقام نخست وزیری اسپانیا ابقاء شود. (عکس: EPA)

حزب سوسياليست اسپانيا به رهبری خوزه لويز رودريگز زاپاته رو روز يکشنبه موفق شد در انتخابات اين کشور بار ديگر پيروز شده و مهمترين حزب پارلمان اسپانيا شود.


حزب سوسياليت اسپانيا علی رغم پيروزی روز يکشنبه، نتوانسته اکثريت کرسی های پارلمان اين کشور را از آن خود کند و بايد دولتی ائتلافی با يکی از احزاب کوچکتر منطقه ای تشکيل دهد.


آقای زاپاته رو پس از اعلام نتايج انتخابات در مرکز حزب سوسياليست در مادريد گفت: «مردم اسپانيا به روشنی سخن گفتند و تصميم گرفتند که دوره جديدی را آغاز کنند.»


وی افزود:« من برای همه دولت تشکيل می دهم اما به فکر کسانی خواهم بود که نيازمند هستند.»


وزارت کشور اسپانيا اعلام کرد که ۹۷ درصد از آراء شمارش شده و حزب سوسياليست اسپانيا موفق به کسب ۴۴ درصد آراء شد، در حالی که حزب محافظه کار مردمی به ۴۰ درصد از آراء دست يافته است.


حزب سوسياليست ۱۶۹ کرسی از ۳۵۰ کرسی پارلمان اسپانيا را از آن خود کرده است و حزب مردمی ۱۵۴ کرسی را تصاحب کرده است.


  • «من برای همه دولت تشکيل می دهم اما به فکر کسانی خواهم بود که نيازمند هستند.»
خوزه لوئیز زاپاته رو، نخست وزیر اسپانیا

به گزارش آسوشيتدپرس، آقای زاپاته رو از ايساياس کاراسکو، سياستمدار اسپانيايی و عضو سابق حزب سوسیالیست که روز جمعه توسط مردان مسلح کشته شد، ياد کرد و گفت: « اگر وی اينجا بود اين پيروزی را با خانواده اش جشن می گرفت.»


دولت اسپانيا جدايی طلبان باسک را متهم به قتل اين سياستمدار کرده است. وی در شمال غربی باسک به دست مردان مسلح به گلوله بسته شد.


حزب مردمی اسپانيا نيز اعلام کرد علی رغم پيروزی سوسياليست ها اين حزب نيز توانسته است کرسی های بيشتری نسبت به سال ۲۰۰۴ از آن خود کند.


در اين انتخابات احزاب کوچک چپ گرا و منطقه ای بازنده بوده و کرسی هايی را از دست داده اند.


ماريانو راخوی رهبر حزب مردمی گفت که با زاپاته رو تماس گرفته و به وی تبريک گفته است.


بسياری از صاحبنظران پيش از انتخابات اعلام کرده بودند که کند شدن اقتصاد اسپانيا می تواند تاثير منفی بر روی نتايج حزب حاکم سوسياليست بگذارد.


خوزه لوئیز زاپاته رو پس از موفقيت در انتخابات سال ۲۰۰۴ نيروهای اسپانيايی را از عراق به کشور برگرداند.


وی همچنين در دوره نخست وزيری خود ازدواج همجنسگرايان را در اسپانيا قانونی کرد. تصویب این قانون در حالی که کليسای کاتوليک برای مدت زمانی طولانی نفوذ زيادی در اسپانيا داشت پیش از این برای بسياری غير قابل قابل بود.


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG