لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۹:۰۰

فیلمنامه نویسان هالیوود دست به اعتصاب زدند


سهم صنعت فيلم در اقتصاد لس آنجلس، در سال گذشته حدود ۳۰ ميليارد دلار و يا ۸۰ ميليون دلار در روز بوده است.

فيلمنامه نويسان هالیوود، روز دوشنبه، پنجم نوامبر، در اعتراض به عدم افزايش سهم آنها از فروش «دی وی دی» و برنامه هايشان بر روی اينترنت دست به اعتصاب زدند.


به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، فيلمنامه نويسان اعتصاب کننده در مقابل مرکز راکفلر در شهر نيويورک، که مقر شبکه تلويزيونی «ان بی سی است»، دست به تجمع زدند.


در لس آنجلس نيز فيلمنامه نويسان تصميم گرفتند که در مقابل ۱۴ استوديوی فيلمبرداری دست به اعتصاب بزنند.


گفته می شود که این اعتصاب، تاثيری فوری بر توليد فيلم های سينمايی و سريال های تلويزيونی نخواهد نگذاشت چرا که استوديوها، تعداد زيادی سناريو آرشیو کرده اند.

پس از آن که مذاکرات اتحاديه فيلمنامه نويسان آمريکا، که دارای ۱۲ هزار عضو است، با غول های رسانه ای مانند «والت ديسنی»، «ان بی سی» و «ای بی سی» با شکست مواجه شد اين اتحاديه از اعضای خود خواست برای اولين بار در بيست سال گذشته دست به اعتصاب بزنند.


در صورتی که فيلمنامه نويسان در مورد درخواست های خود با موفقيت روبرو شوند اتحاديه کارگردان ها و بازيگران نيز درخواست های مشابه ای، برای افزايش سهم خود از فروش «دی وی دی» و برنامه هايشان بر روی اينترنت مطرح خواهند کرد.


پاتريک ورون، رييس اتحاديه فيلمنامه نويسان غرب آمريکا، روز جمعه گذشته، در يک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که به نظر می رسد استوديوهای فيلمسازی حاضر هستند فعاليت های خود را تعطيل کنند تا اين که به يک معامله و توافق منصفانه با فيلمنامه نويسان دست يابند.


در همين حال، جی.نيکلاس کانتر، رييس گروه توليدکنندگان، اعتصاب فيلمنامه نويسان را «غير مسئولانه» خواند.


وی گفت: «توليدکنندگان اميدوارند در زمينه های ديگر با فيلمنامه نويسان به توافق برسند ولی اين امر معنی ندارد که سهم بيشتری از فروش دی وی دی و يا برنامه های آن لاين به آنها تعلق گيرد.»


گفته می شود که این اعتصاب، تاثيری فوری بر توليد فيلم های سينمايی و سريال های تلويزيونی نخواهد نگذاشت چرا که استوديوها، تعداد زيادی سناريو آرشیو کرده اند.


به نظر برخی از صاحبنظران، در صورتی که ديگر اتحاديه ها در هاليوود از فيلمنامه نويسان پشتيبانی کنند اقتصاد لس آنجلس می تواند متحمل خسارات زیادی شود.


سهم صنعت فيلم در اقتصاد لس آنجلس در سال گذشته، حدود ۳۰ ميليارد دلار و يا ۸۰ ميليون دلار در روز بوده است.


XS
SM
MD
LG