لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۰۸:۲۸

بوش تحریم های جدید علیه سودان را اعلام کرد


جرج بوش در يکی از سخنرانی های ماه گذشته خود، سودان را به اعمال تحريم های شديدتر تهديد کرد.

جرج بوش، رییس جمهوری آمریکا روز سه شنبه، ۲۹ مه، تحريم های جديدی عليه سودان را اعلام کرد و گفت آمریکا چشمان خود را در مقابل بحران دارفور نخواهد بست.


به گزارش آسوشيتدپرس، تحريم های جديد ۳۱ شرکت سودانی را شامل می شود که اکثر آنها شرکت های نفتی هستند و يا در زمينه صدور نفت فعاليت می کنند.


تحريم ها شامل چند نفر از مقامات نظامی اين کشور نيز خواهد شد.


جرج بوش در يکی از سخنرانی های ماه گذشته خود، سودان را به اعمال تحريم های شديدتر تهديد کرد ولی به سازمان ملل متحد فرصت داد تا از طريق ديپلماتيک راه حلی برای پايان دادن به بحران چهار ساله دارفور پايان دهد.جرج بوش در يکی از سخنرانی های ماه گذشته خود، سودان را به اعمال تحريم های شديدتر تهديد کرد ولی به سازمان ملل متحد فرصت داد تا از طريق ديپلماتيک راه حلی برای پايان دادن به بحران چهار ساله دارفور پايان دهد.

ايالات متحده همچنين از سازمان ملل خواهد خواست تا فطعنامه ای عليه سودان به تصويب برساند تا فشارهای بين المللی به دولت اين کشور بيشتر شود.


بحران دارفور که به گفته دولت آمريکا، يک «نسل کشی» محسوب می شود تاکنون ۲۰۰ هزار کشته به جای گذاشته است.


این بحران زمانی آغاز شد که سودانی های آفريقايی تبار اين منطقه عليه دولت اين کشور که تحت تسلط سودانی های عرب تبار است قيام کردند.


دولت سودان از سوی آفريقايی تبارهای منطقه دارفور متهم به حمايت و کمک نظامی به شبه نظامیان عرب گروه «جنجاويد» شده که به اين قبايل حمله می کنند. خارطوم اين اتهامات را رد کرده است.


عمر البشير، رييس جمهوری سودان که در ابتدا با استقرار نيروهای مشترک پاسدار صلح سازمان ملل و اتحاديه افريقا موافقت کرده بود هم اکنون اعلام کرده که مخالف ورود نيروی ۲۲۰۰۰ هزار نفری سازمان ملل و اتحاديه آفريقا است.


در حال حاضر فقط هفت هزار نظامی از نیروهای پاسدار صلح اتحادیه آفریقا در منطقه دارفور مستقر هستند.


واکنش های جهانی


چين که از حاميان اصلی دولت سودان است و رابطه تجاری گسترده ای با اين کشور دارد پيش از آن که این تحريم ها اعلام شود از تصميم ايالات متحده انتقاد کرده بود.


پکن اعلام کرده که تحريم ها فقط شرايط را پيچيده می کنند و راه حلی برای بحران دارفور نيستند. چين در مورد استفاده حق وتوی خود در شورای امنيت سازمان ملل برای جلوگيری از قطعنامه عليه سودان هنوز اعلام نظر نکرده است.


چين به سودان اسلحه صادر می کند و نيمی از نفت اين کشور را می خرد.


برنارد کوشنر، وزير امور خارجه فرانسه، گفت که وی به دبیر کل سازمان ملل پيشنهاد داده که دالان هوایی از طريق کشور چاد برای کمک رسانی به مردم دارفور ايجاد شود.


تونی بلر، نخست وزير بريتانيا، از تصميم آمريکا پشتيبانی کرد و گفت فشار بر دولت سودان بايد افزايش يابد.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG