لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۳:۵۲

«جمهوری اسلامی درصدد انفجار کشتی های اسرائيلی بوده است»


کانال سوئز، عکس تزئینی است

به گزارش روزنامه مصری الاهرام، دادستان دادگاه امنيت ملی اين کشور مدعی است که جمهوری اسلامی ايران با يارگيری در مصر، در صدد انفجار کشتی های اسرائيلی به هنگام عبور از آبراه سوئز بوده است.

الاهرام شنبه نوشت که دادستان دادگاه امنيت ملی مصر در کيفرخواستی که عليه دو شهروند مصری تنظيم کرده است، آن ها را به تلاش برای اجرای مأموريتی از سوی ايران برای ضربه زدن به کشتی های اسرائيلی در آبراه سوئز متهم کرده است.

به نوشته الاهرام، دو شهروند مصری که به جمهوری اسلامی ايران قول همکاری داده بودند، سليمان رازق عبدالرازق و سلامه احمد سلامه نام دارند.

بنا بر اين گزارش، دادستان اين دادگاه مدعی است که اين دو مصری «دستوراتی از عوامل ايرانی دريافت کردند و حتی ايران پيشنهاد کرد که مبلغ پنجاه ميليون ليره مصری (معادل حدود هشتصد هزار دلار آمريکا) را برای تأمين هزينه انفجار در کشتی اسرائيلی، در اختيار آنها قرار دهد.»

به نوشته الاهرام، کار اصلی انفجار به فرد ديگری به نام محمد ذکری محول شده بود.

در همين حال، الاهرام نوشته است که دو متهم دستگيرشده که مورد بازجويی سازمان اطلاعات و امنيت مصر قرار گرفته اند، اتهامات وارده را رد می کنند.

از زمان تغيير حاکميت در مصر اين نخستين بار است که دادستان ديوان امنيت ملی اين کشور افرادی را در ارتباط با نهادهای اطلاعاتی و نظامی ايران به اقدام عليه امنيت ملی مصر متهم می کند.

در آخرين سال های حکومت حسنی مبارک، حسن نصرالله، دبير کل حزب الله لبنان، گفت که مأمور بلند پايه ای را از سال ها پيش به مصر فرستاده بود تا «به مسلمانان مصری» برای ضربه زدن به اسرائيل کمک کند.

دادستانی مصر در آن زمان حزب الله و ايران را به تلاش های تروريستی در مصر متهم کرد و ۴۹ نفر را نيز در اين ارتباط متهم نمود.

دادستانی مصر در زمان حسنی مبارک نيز تأکيد داشت که باند ياد شده اطلاعات زيادی را در مورد تردد کشتی های اسرائيلی در آبراه هرمز بدست آورد و تشکيلات گسترده ای برای پيشبرد هدف های خود، از جمله از راه تأسيس شرکت های پوششی و انتقال مهمات و تسليحات قاچاقی به مناطق مورد نظر، برپا کرده بود.

تروريست های متهم در آن ماجرا که به حبس های طويل المدت محکوم شده بودند، در زمان انقلاب فوريه سال گذشته مصر، از زندان گريختند و به لبنان بازگشتند و دوباره در کنار حزب الله قرار گرفتند.

کشف آن گروه تروريستی مرتبط با ايران در خاک مصر، همواره يکی از معضلات بزرگ در مناسبات ايران و مصر در آخرين سال های پيش از ساقط شدن حکومت حسنی مبارک بود.

اما اکنون به نوشته روزنامه هاآرتص، اسرائيل نيز مدعی است که از زمان تغيير حکومت در مصر، صحرای سينای به جولانگاه گروههای تروريستی همسو با القاعده و آنچه که «جهاد جهانی» ناميده می شود، مبدل شده است.

XS
SM
MD
LG