لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۲۴

«در قطار ایران - سوریه، تسلیحات نظامی کشف شد»


مقام های ترکيه روز چهارشنبه ۳۰ مه اعلام کردند که در واگن های قطاری سوری که از ايران به مقصد سوريه در حرکت بوده، مقاديری اسلحه کشف کرده اند.

مقام های ترکيه روز چهارشنبه ۳۰ مه اعلام کردند که در واگن های قطاری سوری که از ايران به مقصد سوريه در حرکت بوده، مقاديری اسلحه کشف کرده اند.


به گفته مقامات قضايی ترک اين قطار در ۲۵ مه در شهر «گنک» که در جنوب شرقی استان «بينگول» واقع است، مورد حمله جنگجويان جدايی طلب کرد قرار گرفت و از ريل خارج شد.


اسماعيل ساری از مقامات قضايی ترکيه به خبرگزاری آسوشيتدپرس گفت که اين واقعه در حال بررسی است و بر اثر انفجار، هفت واگن قطار از ريل خارج شدند.


بنا به همین گزارش اسلحه های کشف شده در ميان مواد ساختمانی جاسازی شده بودند.


يکی از مقامات دولتی ترکیه که نخواست هويتش فاش شود گفت اسلحه های کشف شده شامل مسلسل و سلاح کمری است.


خبرگزاری محلی دوگان گزارش داد که به جز مسلسل و سلاح کمری، ۳۰۰ عدد راکت و يک راکت انداز در اين قطار کشف شد.


اما هنوز مقامات ترکيه خبر مربوط به کشف راکت را تاييد نکرده اند.


به گزارش آسوشيتدپرس مقامات ترکيه به ايران مظنون هستند که در تلاش بوده از طريق ترکيه و از راه سوريه اسلحه در اختيار حزب الله لبنان قرار می دهد.


مقامات ترکيه همچنين روز سه شنبه هواپيمای سوری را که از ايران پروازمی کرد، مجبور کردند تا در شهر «دياربکر» در جنوب شرقی اين کشور به زمین بنشیند. ماموران ترک این هواپيما را برای يافتن اسلحه تجسس کردند، ولی اسلحه ای نيافتند.


ترکيه تنها کشور عضو ناتو است که هم با ايران و هم با سوريه مرز مشترک دارد.


اين کشور روابط خوبی هم با اسراييل و هم با کشورهای عرب همسايه خود دارد و نظاميان اين کشور بخشی از نيروهای پاسدار صلح سازمان ملل متحد در لبنان را تشکيل می دهند.


XS
SM
MD
LG