لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۵:۱۰

اعزام مدرن ترين ناوشکن بريتانيا به خليج فارس


ناوشکن « اچ. ام . اس ديرينگ »
به نوشته رسانه های بريتانيايی، دولت بريتانيا در واکنش به تهديدهای ايران مبنی بر مسدود کردن تنگه هرمز مدرن ترين ناوشکن خود را به خليج فارس اعزام خواهد کرد تا باز بودن اين آب راه تجاری استراتژيک را تضمين کند. وزارت دفاع بريتانيا اعلام کرد که ناوشکن « اچ. ام . اس ديرينگ » که ارزش آن بالغ بر يک ميليارد و پانصد ميليون دلار است به زودی به ساير نيروهای بريتانيا مستقر در اين منطقه خواهد پيوست.
همزمان وزير دفاع بريتانيا نيز در هشداری به حکومت ايران گفت که بريتانيا پيامدهای مهم تهديد برای مسدود کردن تنگه هرمز را تحمل نخواهد کرد. وی افزود که هرگونه اقدامی از سوی ايران برای مسدود کردن اين آبراه «غيرقانونی و ناموفق» خواهد بود و در صورت لزوم به روش نظامی با يک چنين اقدامی مقابله خواهد شد.
به گزارش روزنامه « ديلی ميل » چاپ لندن اين ناوشکن تازه ساز ترين کشتی نيروی دريايی بريتانيا است و به شيوه ای بسيار مدرن طراحی و ساخته شده که رديابی و تشخيص موقعيت آن را بسيار دشوار می سازد. اين ناوشکن که دوره حرکت آزمايشی آن سال گذشته به پايان رسيد اولين فروند از شش ناوشکن مدرنی است که در اختيار نيروی دريايی بريتانيا قرار می گيرد.
اين ناوشکن چهارشنبه از پايگاه نيروی دريايی بريتانيا در بندر « پورتسموث» حرکت خود را به سمت خليج فارس آغاز خواهد کرد حامل يکی از پيشرفته ترين رادارهای دريايی است و به طور همزمان می تواند حرکات تهديد آميز موشک ها يا جت های جنگی عليه اين کشتی را تشخيص دهد. برخی از کارشناسان می گويند اين ناوشکن قادر است تمامی انواع موشک های موجود در زرادخانه ايران را هدف گرفته و نابود کند.
يک سخنگوی وزارت دفاع بريتانيا گفت :« نيروی دريايی بريتانيا از سال ۱۹۸۰ در قلمرو شرق کانال سوئز حضور دائم داشته است . با وجوديکه ناو شکن « اچ . ام . اس ديرينگ» بسيار پيشرفته تر و توانمندتر از کشتی های جنگی ديگر است که سابقا در آن منطقه مستقر بوده اند ولی حرکت آن به سمت خليج فارس ماموريتی است که از پيش تنظيم شده بودو برای جايگزين کردن ساير ناوهای مستقر در منطقه صورت می گيرد.»
روزنامه « ديلی ميل» توضيحات بسيار مفصلی در مورد قابليت ها ، ساختار و توان اين ناوشکن ارائه داده که از جمله آن می توان به ظرفيت ۷۰۰ نفره حمل مسافر، سکوی فرود و پرواز مناسب برای هلی کوپترهای بزرگ مثل « شينونک » و طراحی مدرن آن اشاره کرد که کار رديابی و تشخيص موقعيت اين ناوشکن را بسيار دشوار می کند.
اين ناوشکن هشت هزار تنی علاوه بر پيشرفته ترين رادار ۴۸ فروند موشک بسيار هوشمند ضد هوايی را حمل می کند که هم برای سرنگون کردن جت های جنگی و هم برای تعقيب و منهدم ساختن موشک های ميان برد قابل استفاده هستند. اين ناوشکن همچنين تعدادی هلی کوپتر از نوع « لينکس» را حمل می کند که علاوه بر توانايی حمل و شليک موشک های ضد کشتی قادر به حمل ۶۰ نفر از نيروهای ويژه هستند.
روزنامه « ديلی ميل » در پايان گزارش خود روند حوادث دو هفته اخير و تشديد تنش در روابط ايران با غرب را مرور کرده و تازه ترين اظهارات مقامات بريتانيايی را يادآوری می کند.
« فيليپ هموند » وزير دفاع بريتانيا همزمان با اعلام خبر اعزام اين ناوشکن جديد به منطقه خليج فارس هشدار داد که بريتانيا پيامدهای مهم مسدود شدن تنگه هرمز را تحمل نخواهد کرد. وزير دفاع بريتانيا در سخنان خود در واشنگتن به ايران هشدار داد که هر اقدامی در راستای مختل کردن تجارت از طريق تنگه هرمز با واکنش شديد و در صورت لزوم با اقدامی نظامی پاسخ داده خواهد شد.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG