لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۴۹

گفت‌وگوی تلفنی باراک اوباما و ملک عبد الله درباره برنامه اتمی ایران


ملک عبد الله و باراک اوباما، عکس تزئینی است
باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، روز پنجشنبه با ملک عبد الله، پادشاه عربستان سعودی، در مورد وضعیت سوریه و برنامه هسته‌ای ایران گفت‌و‌گوی تلفنی داشت.

خبرگزاری رویترز ضمن انتشار این خبر تأکید کرده است که کاخ سفید جزئیات این گفت‌و‌گو را اعلام نکرده است.

اوباما و ملک عبد الله در حالی در مورد ایران گفت‌و‌گو کردند که قرار است ایران و گروه ۵+۱ روز‌های ۲۹ و ۳۰ خرداد گفت‌و‌گوهای خود را در مورد برنامه هسته‌ای ایران در مسکو ادامه دهند.

در عین حال وزیران نفت اوپک، سازمان کشور‌های صادر کننده نفت، روز پنجشنبه در وین توافق کردند سقف تولید نفت صادراتی خود را در سطح کنونی ۳۰ میلیون بشکه در روز حفظ کنند.

عربستان سعودی پیشتر اعلام کرده بود که امکان افزایش تولید نفت اوپک در اواخر سال جاری میلادی وجود دارد.

در دو ماه گذشته بهای نفت نزدیک به ۲۰ درصد کاهش یافته است.

بنا بر گزارش‌ها این تصمیم در جهت خنثی کردن رقابت در گرفته میان ایران و عربستان سعودی و همچنین تسکین نگرانی کشورهای مصرف کننده درگیر با بحران اقتصادی، در پی تحریم نفت ایران، از سوی رهبران اوپک اتخاذ شده است.

عربستان سعودی به درخواست ایالات متحده و متحدانش تولید نفت خود را افزایش داده است و ایران این کشور را عامل اصلی سقوط بهای نفت می‌داند.

موضوع دیگر گفت‌وگوی رئیس جمهور آمریکا و پادشاه عربستان سعودی، تشدید خشونت در سوریه بود.

عربستان سعودی خواهان کمک تسلیحاتی به مخالفان بشار اسد در سوریه است و این در حالی است که ایالات متحده با مسلح کردن اوپوزیسیون سوریه بدلیل نامشخص بودن گروه‌ها و اهداف آن‌ها مخالفت می‌کند.

ایالات متحده با این‌حال تجهیزات ارتباطی و دارو در اختیار اپوزیسیون سوریه قرار داده است.
XS
SM
MD
LG