لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۰۳

پل ولفوویتز از ریاست بانک جهانی کناره گیری می کند


پل ولفوويتس روز ۳۰ ژوئن از رياست بانک جهانی کناره گيری می کند.

هيئت ويژه بانک جهانی اعلام کرد که پل ولفوويتز روز ۳۰ ژوئن از رياست بانک جهانی کناره گيری می کند.


هيئت ويژه بانک جهانی ۵ روز پيش اعلام کرده بود که نتيجه تحقيقات داخلی نشان می دهد که پل ولفوويتز با افزايش حقوق «شاها رضا» دوست دخترش، قوانين بانک جهانی را نقض کرده است.


به نوشته روزنامه ايندیپندت، چاپ لندن، آقای ولفوويتز اگر رابطه بهتری با کارمندان بانک جهانی داشت، شايد می توانست مقام خود را حفظ کند.


به نوشته اين روزنامه بسياری از کارمندان بانک جهانی، به دليل نقش وی در جنگ عراق، از منصوب شدن آقای ولفويتز به عنوان ريیس بانک جهانی خشنود نبودند.


در بيانيه هيئت ويژه بانک جهانی، که روز پنجشنبه ۱۷ مه منتشر شد، تاکيد شده که اظهارات آقای ولفوويتز را که گفته «با رعايت اصول اخلاقی و با حسن نيت» عمل کرده، پذيرفته است.


پل ولفوویتز در بیانیه ای گفت که «مردم فقیر جهان سزاوار آن هستند که ما به آنها بهترین خدمات را ارایه دهیم و الان وقت آن رسیده که به جلو حرکت کنیم.»


به نوشته روزنامه انگلیسی زبان هرالد تربيون ، حقوق آقای ولفوويتز در سال ۲۰۰۴، ۳۰۲ هزار دلار بوده است.


آقای ولفوويتز از حمايت دولت آمريکا برخوردار بود و جرج بوش، رييس جمهوری آمريکا روز پنجشنبه ۱۷ مه در کنفرانسی مطبوعاتی پل ولفوويتس را ستود.


تونی فراتو، يکی از سخنگويان کاخ سفيد اعلام کرد:« ما ترجيح می داديم که وی در بانک به کار خود ادامه دهد، اما رييس جمهوری با بی میلی استعفای وی را پذيرفته است.»


به گفته کاخ سفيد، جرج بوش بزودی نام کانديدای جديدی را برای جانشينی پل ولفوويتز اعلام خواهد کرد.


از سال ۱۹۴۰ به اين سو، تمامی روسای بانک جهانی توسط آمريکا انتخاب شده اند.


درخواست اروپا


در همين حال، کمیسیون اتحادیه اروپا در بروکسل، روز جمعه درخواست کرد جانشین پل ولفوویتز هر چه زودتر مشخص شود.کاخ سفید اعلام کرده در هفته های آینده، نامزد خود برای ریاست بانک جهانی را معرفی می کند، اما اتحادیه اروپا، خواستار تسریع در معرفی نامزد تصدی این پست است.کمیسیون اتحادیه اروپا در بیانیه خود، بر نقش موثر بانک جهانی تاکید کرده است.


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG